აკაკი-ს:მოდით შევხედოთ სიტუაციას საერთაშორისო კანონმდებლობის კუთხიდან. კონფედერაცია ნიშნავს კავშირს თანასწორ სუბიექტებს შორის ანუ იგივეა რაც კავშირი დამოუკიდებელ სახელმწიფოთა შორის (დაახლოებით რაც დსთ-ია). ესე იგი ჩვენ უნდა ვაღიაროთ აფხაზეთი როგორც დამოუკიდებელი ერთეული (იმავე სტატუსით როგორც დანარჩენი საქართველო),რომელიც ამ კონფედერაციაში გაწევრიანდება. როგორც კი ეს მოხდება, დღევანდელი სიტუაციიდან გამომდინარე, აფსუები მაშინვე გამოაცხადებენ ამ კონფედერაციიდან გასვლას და დამოუკიდებელი სახელმწიფოს შექმნას. და აი მაშინ იურიდიულადაც (დღეს დე-ფაქტოდ "დამოუკიდებლები" არიან მაგრამ არა დე-იურედ) დამოუკიდებლები იქნებიან და რაც არ უნდა ვამტკიცოთ რომ ის საქართველოს ნაწილია, საერთაშორისო თვალსაზრისით ის დამოუკიდებელი ქვეყანა იქნება, იმიტომ რომ ჩვენ თვითონ ვცანით აფხაზეთი როგორც დამოუკიდებელი ერთეული კონფედერაციაში გაერთიანებისას. ამიტომ არის კონფედერაცია მიუღებელი. მაქსიმუმ ექნებათ (როგორც კონსტიტუციაშია გაწერილი) ავტონომია, ანუ ფედერალური სუბიექტის სტატუსი
ამ ბიჭის მიმართ მადლობის მეტი რა გვეთქმის, იმედია გულწრფელია თავის ინიციატივებში. მაგრამ ჩვენ უნდა შევქმნათ ის რელობა გარკევული სამეცნიერომუშა ჯგუფით რომლიტაც დავჯდებით აფსუებთან,ჩვენს დასავლელ პარტნიორებთან და თუ უნდათ რუსებიც მოიწვიონ და მეცნიერულად დავამტკიცებთ რომ აფსუებს არანაირი საერთო არ აქვთ ისტორიულ აფხაზეთთან.ეხლა მე არ ვამბობ რომ ავტონომიის გაუქმების საკიტხი დავაყენოთ პირიქით, ერთია ისტორიული წარსულ და მეორე არელაობა, ამ რეალობით აფსუებს ქონდათ ავტონომია და აღარ უნდა გავამწვაოტ მისი გაუქმებით ვითარება უბრალოდ უნდა იცოდნენ მათ რომ ავტონომია მათ არაფერში არ ეკუთვნით მაგრამ ესაა ჩევნი კეთილი ნება და რალობის გათავლისწინება თუკი ისინი ავტონომიური რესპუბლიკის სტატუსით დაუბრუნდებიან საქართველსო. აქ ბევრი საკითხის ცაშლა შეიძლება კიდევ რა შეიძლება რომ შევთავაზოთ, მაგალითდ შეგვიძლია შევთავაზოთ რომ იქნება სრულიად დემილიტარიზებული ზონა ანუ იქ ქრთული ბაზები არ განლაგდება და იქნება მხოლოდ სამოქალქო პოლიციური კონტროლი. მოკლედ მუდმივის აუბრებია საჭირო და რაც მტავარია სრულაი ნდობა უნდა მოვიპოვოთ რო არანაირად თვიტ რუსეთიც რომ ვეღარ იყოს ხელისშემშლელი ცვენ იარაღის ძალით არ მოვახდენთ აფხაზეთის შემოერთებას და რომ ჩვენი მიზანია მხოლოდ ნდობით და ურთიერთპატივისცემით აღვადგინოთ ერთიანი სახელმწიფო სადაც უკებლივ დაბრუნდება ყველა დევნილი და აფხაზეთის ავტონომიას ექნება სრულ ეკონომიკური თავისუფლება, საერთო იქნეაბ ფული, ჯარი სახელმწიფო დროშა ჰიმნი ენა ( ნუ ავტონომიას ექნება თავის ატრიბუტიკა). ბევრი აფსუა ახალგაზრდა უნდა მოვიწვიოთ თბილისი უნივერსიტეტბში სასაწავლებლად და დავაინტერესოდ. ზოგაადაც საქარტველო უნდა გახდეს გაანთლების ჯანდაცვის და მრავალმხრივი განვიტარების ჰაბი მტელი კავკასიისათვის და პირველ რიგში ჩრდილოკავკასიელებსიათვის რომლების 15-საუკუნის ბოლომდე ჩვენთან იდგენე ახლოს კულტურული და რელიგიური კუტხით ვიდრე არ ცაყლაპა თურქულმა ექსპანსიამ.