ახალციხის კლინიკა "იმედის“ ექთნის, მეგი ბაქრაძის გარდაცვალების საქმეზე ექიმს და კიდევ 2 პირს პატიმრობა მიესაჯათ
ახალციხის კლინიკა "იმედის“ ექთნის, მეგი ბაქრაძის გარდაცვალების საქმეზე პირადი მოტივით ცრუ ჩვენების მიცემაში ამავე კლინიკის ბრალდებული ექიმი, ვიოლეტა ინასარიძე და კიდევ ორი პირი - თეა გზირიშვილი და ბექა ლიპარტელიანი თბილისის საქალაქო სასამართლომ დამნაშავედ ცნო.
ვიოლეტა ინასარიძე და თეა გზირიშვილი სასამართლოს სხდომათა დარბაზშივე აიყვანეს. რაც შეეხება ბექა ლიპარტელიანს, ის განაჩენის გამოცხადებას არ დასწრებია.
მოსამართლის გადაწყვეტილებით, თეა გზირიშვილს 2 წელი და 6 თვე, ვიოლეტა ინასარიძესა და ბექა ლიპარტელიანს კი, 3-3 წლით თავისუფლების აღკვეთა მიუსაჯა.
სამივე მათგანს აღკვეთის ღონისძიების სახით 3000-3000-ლარიანი გირაო ჰქონდათ შეფარდებული.
ცნობისთვის, მეგი ბაქრაძის გარდაცვალების საქმეზე "ახალციხის კლინიკა იმედის“ 2 ექიმსა და ერთ ექთანს ბრალდება საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 370-ე მუხლის მე-2 ნაწილით ჰქონდათ წარდგენილი, რაც მართლმსაჯულებისათვის ხელის შეშლას გულისხმობს, რაც გამოიხატა გამოძიების დროს გამოსაკითხი პირის მიერ ცრუ ინფორმაციის მიწოდებით, ჩადენილი სხვა პირადი მოტივით.
წარდგენილი ბრალდება 2-დან 6-წლამდე თავისუფლების აღკვეთას ითვალისწინებს.
შეგახსენებთ, ვიოლეტა ინასარიძე არის ადამიანი, რომელმაც 2021 წლის 18 მარტს, როცა მეგი ბაქრაძე ვაქცინაციის შემდეგ ცუდად გახდა, ახალგაზრდა ქალისთვის დახმარება უნდა აღმოეჩინა.
პროკურატურის მტკიცებით, კოვიდ 19-ის საწინააღმდეგო ვაქცინის გაკეთების შემდეგ, ვიოლეტა ინასარიძემ მეგი ბაქრაძე სიცოცხლისთვის საშიშ მდგომარეობაში ნახა, ის ვალდებული იყო მისთვის შესაბამისი მკურნალობა დაუყოვნებლივ ჩაეტარებინა, თუმცა, არასაპატიო მიზეზით ექთანს სათანადო პირველადი სამედიცინო დახმარება არ გაუწია და კლინიკის ტერიტორია დატოვა.
**
არაფერი დაბალი ღობე! ყოველდღე ეწირებიან რეგიონების საავადმყოფოებში ადამიანები ექიმების და ექთნების არაპროფესიონალიზმს! ჯერ მარტო მე რამდენი ვიცი, რამდენი გაამწარეს... დიახაც უნდა დაისაჯონ, ვინც ამბობს ტყუილად დაიჭირესო, ალბათ არ ყოფილა ასეთ ადგილას. შოკით როგორ უნდა გარდაგეცვალოს პაციენტი რეანიმაციის კარზე?? ერთი ეპინეფრინი ან დექსამეტაზონი მაინც ვერ გაუკეთეს? მერე რას აღარ ავრცელებდნენ საწყალ ქალზე. ეგ ხომ ნებისმიერ მედიკამენტზე შეიძლება დაემართოს ადამიანს, ბავსშვს გეგმიურ აცრაზე, არ უნდა იყვნენ მზად?