ე.წ. აგენტების კანონის მიღებას საქართველოს მოქალაქეების უდიდესი ნაწილი აპროტესტებს და ევროპულ მომავალს ირჩევს. საპროტესტო აქციის სიმბოლოდ კი იქცა ქალი, რომელიც ევროკავშირის დროშას სპეცრაზმისა და წყლის ჭავლის წინ აფრიალებდა. კადრები სოციალურ ქსელს ვირუსულად მოედო და ის მთელმა მსოფლიომ ნახა.
თბილისში განვითარებულ მოვლენებს აშუქებენ BBC-ი, "გარდიანი", "როიტერსი" და სხვა გამოცემები.
ევროპული მომავლისთვის უშიშრად მებრძოლი ქალის ვიდეო კი განსაკუთრებით პოპულარულია სოციალურ ქსელებში - "ტვიტერსა" და "ტიკტოკზე." კომენტარების ავტორები კი არამხოლოდ ქართველები, არამედ უცხოელები არიან, განსაკუთრებით კი უკრაინელები აქტიურობენ.
ეს ქალი დროშას ისე გაბედულად აფრიალებს, ისეთი ძლიერი და მამაცია. გაუფრთხილდით, ქართველო ძმებო
აი, რას ნიშნავს ერთიანობა. უკრაინა შენთანაა, საქართველო.
ქართველებო, საუკეთესოები ხართ! ლამაზი, მამაცი, გულწრფელი ხალხი. იყავით თავისუფლები, იბრძოლეთ, გადალახეთ. მთელი უკრაინა მხარს გიჭერთ - წერენ უკრაინელები "ტიკტოკზე" გამოქვეყნებული ვიდეოს კომენტარებში.
მხარდაჭერას გამოხატავან ლიეტუველები, პოლონელები:
"ლიეტუვა თქვენ გვერდითაა.
პატივისცემა ჩემს მამაც ქართველებს პოლონეთიდან. ერთად ეშმაკის წინააღმდეგ", - ვკითხულობთ კომენტარებში.
ვიდეოს "ტვიტერზე" აზიარებს პოლიტიკის საკითხების გერმანელი მკვლევარი და ანალიტიკოსი, ჯესიკა ბერლინი და ხაზს უსვამს ქართველების ერთიანობას და გამბედაობას:
"ათასობით ადამიანი თბილისში აქციაზე რუსეთისგან შთაგონებული "უცხოელი აგენტების" კანონის წინააღმდეგ. ერთიანობისა და გამბედაობის წარმოუდგენელი სურათი. უკრაინიდან საქართველომდე - ეს დროშა ნიშნავს იმას, რასაც კრემლი ვერასდროს გაიგებს და ვერასდროს გაანადგურებს", - წერს მკვლევარი.
Amidst thousands rallying in #Tbilisi against the Russian-inspired “foreign agents” law tonight, an incredible image of unity & courage.