"ამ სიბერეში ავითვისე არტილერისტის პროფესია და ვმუშაობ ნაღმმტყორცნზე" - რას ჰყვება კობა ხაბაზი უკრაინაში ბრძოლასა და ფრონტის ხაზზე არსებულ ვითარებაზე?
უკრაინაში ომის დაწყების დღიდან 1500-მდე ქართველი იბრძვის. უკრაინელების შემდეგ, ჩვენი თანამემულეების რაოდენობა მნიშვნელოვნად აღემატება ყველა სხვა ერის წარმომადგნლების საერთო რაოდენობას. მნიშვნელოვანი ფაქტორია, რომ რიგით jარისკაცებსა და მაღალჩნოსან სამხედროებთან ერთად, უკრაინის ომში მონაწილეობა მიიღეს ქართველმა პოლიტიკოსებმა, მათ შორის იყვნენ: თავდაცვის ორი ყოფილი მინისტრი და ორი მოქმედი დეპუტატი. ფსონი მაღალია - რუსეთი უკრაინაში უნდა დამარცხდეს!.. უფრო ვრცლად უკრაინაში ქართველების ბრძოლის მოტივიაციაზე და მიზნებზე უკრაინაში მებრძოლი პოლიტიკოსი, კობა ხაბაზი გვესაუბრება. ის უკრაინაში ომის დაწყებიდან ერთ კვირაში გაემგზავრა, 6-თვის შემდეგ საქართველოში დაბრუნდა, მაგრამ ერთი თვეც ვეღარ გაძლო და უკან ფრონტის ხაზზე დაბრუნდა.
კობა ხაბაზი:
- რატომ დავბრუნდი ისევ უკრაინაში? იმიტომ, რომ უკრაინაში დავტოვე მეგობრები, თანამებრძოლები, რომლებთან ერთად ლუკმას ვიყოფდი, ერთად ვიყავით სანგარში, ბაზაზე, ფრონტის ხაზზე, ერთად გვციოდა და ერთად გვშიოდა. როდესაც დავრეკავდი და გავიგებდი, დავალების შესასრულებლად მიდიოდნენ, ვეღარც ღამე ვიძინებდი და ვეღარც დღე, ვიდრე არ გავიგებდი, რომ ბაზაზე მშვიდობიანად დაბრუნდნენ. ამას გარდა, როდესაც უკრაინიდან საქართველოში ვბრუნდებოდი, მეგობრებს, უკრაინელ მეთაურებს ვუთხარი, რომ ფრონტის ხაზზე დავბრუნდებოდი ორ შემთხვევაში - თუ უკრაინელები გადავიდოდნენ შეტევაზე ან რუსები გადმოვიდოდნენ შეტევაზე, ხოლო თუ სტატიკური ვითარება ჩამოყალიბდდებოდა ფრონტის ხაზი გაიყინებოდა, მაშინ თავს შევიკავებდი. მართლაც, უკრაინა ახლა ყველა მიმართულებით შეტევაზეა გადასული. ხარკოვის ოლქი მთლიანად განთავისუფლებულია ოკუპანტებისგან, ხერსონი განთავისუფლებულია... უკრაინაში პირველად მაშინ ჩამოვედი, როდესაც ჩვენს მეგობრებს ძნელბედობის ჟამი ედგათ და ახლა მინდა, წინსვლისა და გამარჯვების პროცესშიც მივიღო მონაწილეობა. სიმბოლურად გამოვიდა, როგორც კი ჩამოვედი, ხერსონი აიღეს უკრაინელებმა.
- გამარჯვებაში დარწმუნებული ხართ?
- აუცილებლად გაიმარჯვებს უკრაინა, აუცილებლად დამარცხდება პუტინი - ბოროტების სათავე. ჩვენ ყველას, ვინც აქ ვიბრძვით, გასიგრძეგანებული გვაქვს თუ რას ნიშნავს უკრაინის გამარჯვება და რუსეთის დამარცხება. ეს პირველ რიგში ნიშნავს საქართველოს შანსს მოწყდეს რუსულ დაჭაობებულ ორბიტას, აღიდგინოს ტერიტორიული მთლიანობა და გახდეს დამოუკიდებელი, ძალიერი სახელმწიფო.
- როგორ წარმოგიდგენიათ მოვლენების განვითარება საქართველოში, უკრაინაში რუსეთის დამარცხების შემთხვევაში?
- უკრაინაში რუსეთის დამარცხება პირველ რიგში თავადვე რუსეთში გამოიწვევს ცვლილებებს. პუტინის პოპულარობა მხოლოდ რუსული არმიის ვითომდა უძლეველობით იყო განპირობებული. რუსის ცნობიერება ასეთია - ჭაობშიც რომ ცხოვრობდეს, მაინც გააღმერთებს ლიდერს, თუ ის ერთ გოჯ მიწას მაინც შეჰმატებს რუსეთს. თავის მიწას ვერ უვლიან, ვერ ითვისებენ, მაგრამ მაინც სხვის მიწებზე უჭირავთ თვალი. შესაბმისად, პუტინს უკრაინაში მარცხი, რუსეთში გამოიწვევს ქაოსს, შიდა არეულობას და საქართველოსთვის ვეღარ მოიცლის. ჩვენთვის კი ეს იქნება შანსი.
- რამდენადაც შესაძლებელია, გვიამბეთ, ახლა სად ხართ, რომელ ფრონტზე იბრძვით და როგორია ფრონტის ხაზის სურათი?
- არტილერისტებთან ერთად ვარ და სამი მიმართულებით ვმუშაობთ - დონეცკი, ზაპოროჟიე და ხერსონი. ამ სიბერეში ავითვისე არტილერისტის პროფესია და ვმუშაობ ნაღმმტყორცნზე. ვიღებ ბრძანებებს და ვასრულებ. თუმცა, ამ თემაზე ყველაზე ნაკლებად მინდა ლაპარაკი. მირჩევნია, იმ გმირ ქართველ ბიჭებზე ვილაპარაკოთ, რომლებიც საოცრებებს სჩადიან და საქართველოს ღირსებას იცავენ უკრაინის ტერიტორიაზე. მინდა გითხრათ, რომ საოცარი ბიჭები გვყავს, ყველასგან განსხვავებულები, ყველას გაოცებასა და აღტაცებას იწვევენ.
- რით გამოირჩევიან ქართველი მებრძოლები სხვებისგან?
- ჩვენი ბიჭები უშიშრები და თავდაუზოგავები არიან, უკან დახევა არ იციან, რა არის. ისე მოქმედებენ, თითქოს ერთი კი არა, ბევრი სიცოცხლე ჰქონდეთ. შეიძლება, ტრაბახი გამომდის, მაგრამ ჩემს თავზე ხომ არ ვამბობ... ქართველებს აქ ისე უყურებენ, როგორც გმირებს. ნიკა ჭურაძე შემიძლია დავიმოწმო. როდესაც საქმეში ქართველები ერთვებიან, უკრაინელები უფრო მოტივირებულები ხდებიან, აქ ძალიან ხშირად გაიგებთ ფრაზას - "ქართველები ჩვენთან არიან!“ გეტყვით იმასაც, რომ არანაკლები გმირები არიან უკრაინელები. ომი რომ დამთავრდება, ბევრ მათგანზე წიგნებს დაწერენ და ფილმებს გადაიღებენ.
- საკუთარ თავზე რას იტყვით, საბრძოლო გამოცდილების გარეშე არ გიჭირთ არტილერისტის რთული მისიის შესრულება?
- სამშენებლო ფაკულტეტი მაქვს დამთავრებული. შესაბამისად, არ მიჭირს იმ სამუშაოების შესრულება, რომლებიც არტილერიას სჭირდება. ეს არის: მიმართულებების გამოთვლა, მანძილის დაანგარიშება, კოორდინატების შეყვანა და ა.შ. იქიდან გამომდინარე, რომ მათემატიკა კარგად ვიცი, ძალიან სწრაფად ვანგარიშობ, მონაცემების ანალიზს ვაკეთებ და კუთხეებიც სწორად გამომყავს. ეს განსხვავებული ომია, ტექნოლოგიური იარაღის ჭიდილია, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც "ჰაიმარსები“ შემოვიდა. ასე რომ, კომპიუტერთან მჯდომი, სათვალიანი ბიჭები მეომრებზე ნაკლებად როდი ფასობენ. ჩვენ თვალწინ ახალი მსოფლიო იბადება. რუსეთის დამარცხება მხოლოდ ხერსონის და მარიუპოლის გათავისუფლებას როდი ნიშნავს. რუსული ბოროტების იმპერიის დამარცხებას ძალიან ბევრი ცვლილება, მათ შორის, საქართველოს ტერიტორიული გამთლიანება მოჰყვება.
- საქართველოში დროდადრო ვრცელდება მოსაზრება, რომ ქართველები უკრაინის ომში მაღალი ანაზღაურების გამო იბრძვიან...
- არაფერი ისე არ მაბარზებს, როგორც ზოგიერთი ქართველის ასეთი სულწაწყმედილი პოზიცია. მათ ვერ წარმოუდგენიათ, მე კი ჩემი თვალით ვუყურებ, როგორ რისკავენ ქართველები საკუთარ სიცოცხლეს. უკრაინელები აფასებენ ამ თავგანწირვას და ისევ ქართველები გვითხრიან ძირს? იცით, რამდენჯერ მინატრია, ნეტავ ახლა კალამი და ფურცელი მომცა ეს მომენტი, ან ბიჭების ნააზრები და ნათქვამი ჩამაწერინა - მეთქი... გუშინ ერთი სვანი ბიჭი მეუბნებოდა, ჩემს თავს არ ვჩივი, შევაკვდები, ოღონდ ჩემმა შვილებმა არ გამოსცადონ რუსული, ბინძური ჩექმის სიმწარეო. ზოგჯერ თვეების განმავლობაში ვერ იღებენ ბიჭები ფულს, არც ხელფასებია მაინცდამაინც დიდი. მიშა კაპლანმა გერმანიაში საკუთარი, აწყობილი ბიზნესი მიატოვა, უამრავ გაჭირვებულს ეხმარებოდა... პირში ენა როგორ უნდა მოგიბრუნდეს, რომ მიშაზე თქვა, ფულისთვის იბრძვოდა უკრაინაშიო. ამის მთქმელი ძალიან მეცოდება, იმიტომ, რომ ისე აქვს დამახინჯებული ცნობიერება, ვერც კი წარმოუდგენია, როგორ შეიძლება სამშობლოს უანგაროდ ემსახურო. მე აქ იმიტომ ვიბრძვი, რომ მოწინაღმდეგე მხარეს ოკუპანტი რუსეთია, რომელმაც ქართველებს წაგვართვა აფხაზეთი, ცხინვალი, დაგვიხოცა ძალიან ბევრი კარგი ახალგაზრდა, ახლა კი მეგობარ უკრაინას დაესხა თავს. რუსი ჩემთვისაც ისეთივე მტერია, როგორიც უკრაინელისთვის. არც ის მავიწყდება, რომ უკრაინელები ძნელბედობის ჟამს ჩვენ გვერდით იდგნენ. კიევთან ახლოს "უნაუსოს“ მებძოლების სასაფლაოა. იქ ძალიან ბევრ საფლავის ქვას ნახავთ, რომელზეც მეომრის სახელისა და გვარის გასწვრივ ამოკვეთილია წარწერა: "ის დაიღუპა საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობისა და დამოუკიდებლობისათვის ბრძოლაში“. შესაბამისად, ვფიქრობ, რომ უკრაინის თავისუფლებისა და ტერიტორიული მთლიანობისთვის ბრძოლა ჩვენი ვალია, მით უმეტეს, რომ მე მათგან ღირსების ორდენით ვარ დაჯილდოებული.
- უკრაინელებმა ღირსების ორდენით რისთვის დაგაჯილდოეს?
- პატრიარქმა ფილარეტმა დამაჯილდოვა, იმ ადამიანებთან ერთად, რომლებმაც "მეიდანის“ მოვლენებში აქტიური მონაწილეობა მიიღეს და უკრაინელი ხალხის პროდასავლური არჩევანი დაიცვეს.
- და ბოლოს, როგორია უკრაინელი ხალხის განწყობა, ახლა როცა ზამთრის მოახლოებას ენერგოკრიზისიც დაერთო?
- იცით რა? ომის დაწყების პირველ დღეებშიც კი, მაშინ როდესაც კიევი ალყაში იყო და დაუზოგავად იბომბებოდა, უკრაინელები საოცრად იყვნენ შემართულები. მშვიდობა რომ გესურვებინათ მათთვის, მაშინვე გეტყოდნენ, მშვიდობა მონობაშიც შეიძლება, გამრჯვება გვისურვეო. ახლა მით უფრო, კიდევ უფრო შემართულები არიან, ამბობენ, რუსულმა ფრთოსანმა რაკეტებმა ვერ შეგვაშინეს და სიცივე და უშუქობა დაგვახევინებს უკანო?! ტყუილად აქვთ რუსებს იმედი, რომ უკრაინელ ხალხს ენერგოკრიზისით გატეხავენ.
ავტორი: ხათუნა ბახტურიძე
უსაქმურობისაგან ტიპი მახათის გამოყენებას იწყებს)))
მიმინო
ზარბაზანა)))