"ზაპოროჟიეს ბირთვული ობიექტის ნებისმიერი პოტენციური დაზიანება სუიციდი იქნება - საჭიროა ტერიტორიის დემილიტარიზაცია" - გუტიერეში
გაეროს გენერალური მდივანი უკრაინის ანტონიო გუტერეში ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის მიმდებარე ტერიტორიის "დემილიტარიზაციას" ითხოვს.
მისი თქმით, ზაპოროჟიეს ბირთვული ობიექტის ნებისმიერი პოტენციური დაზიანება „სუიციდი“ იქნება.
გუტერეშმა აღნიშნა, რომ ზაპოროჟიეს ატომური ელექტროსადგურის არეალის უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად სასწრაფოდ საჭიროა შეთანხმება.
“ჩვენ არ უნდა დავიშუროთ ძალისხმევა, რომ ელექტროსადგურის ობიექტები ან მისი შემოგარენი არ იყოს სამხედრო ოპერაციების სამიზნე. სამხედრო ტექნიკა და პერსონალი უნდა გაყვანილ იქნას ელექტროსადგურიდან. ადგილზე ძალების ან აღჭურვილობის შემდგომი განლაგება თავიდან უნდა იქნას აცილებული. საჭიროა ტერიტორიის დემილიტარიზაცია”, - აღნიშნა გაეროს გენმდივანმა.
ჯუნეწერი
იმედია ერდოღანმა აუხსნა, რომ ბირთვული ტერორისტობა არაა კაი საქმე. ერთი ქართული ფილმისა არ იყოს: "ყელში გაგეჩხირება, მოგკლავს და მერე კუჭს აგიშლის". მარა ოკეანის გაღმიდან რა ინსტრუქციები აქვს მოსული ღმერთმა იცოდს.