"მათ შეძლეს ისეთი რამეები, რაც შევა სამხედრო ისტორიის სახელმძღვანელოებში" - რას აცხადებს "აზოვის" დამფუძნებელი ანდრეი ბელეცკი "აზოვსტალიდან" სამხედროების ევაკუაციაზე და რას წერს Reuters-ი?
სააგენტო Reuters-იავრცელებს ინფორმაციას, რომ რუსი სამხედროების კონტროლის ქვეშ უკრაინელი მებრძოლებით სავსე სულ ცოტა შვიდმა ავტობუსმა დატოვა მარიუპოლის "აზოვსტალის" მეტალურგიული ქარხნის ტერიტორია და დონეცკის მახლობლად, რუსეთის მიერ კონტროლირებად ქალაქ იელენოვკაში​, სასჯელაღსრულების ყოფილ კოლონიაში ჩავიდა.
რუსეთის სახელმწიფო საინფორმაციო სააგენტო “ტასის“ ცნობით კი, უკრაინელ მებრძოლებს, რომელთაგან ბევრი პოლკ "აზოვის" წევრია, რუსეთის საგამოძიებო კომიტეტი დაკითხავს.
რუსული მედიის ინფორმაციითვე, უკრაინელი მებრძოლების დაკითხვა "უკრაინის რეჟიმის დანაშაულებებთან დაკავშირებული სისხლის სამართლის საქმეების“ რუსული გამოძიების ფარგლებში ჩატარდება.
"როგორც ჩანს, მარიუპოლის ბლოკადა დასრულებულია, უკანასკნელი დამცველები ტოვებენ ქალაქის ნანგრევებს", - წერს "როიტერსი".
სტატიის თანახმად, ავტობუსებში მყოფ უკრაინელ სამხედრო მოსამსახურეებს დაზიანების ვიზუალური ნიშნები არ აღენიშნებოდათ. უცნობია რა ელით და რას უპირებენ მარიუპოლის დამცველებს, მით უფრო მათ, ვინც არ დაშავებულან.
უკრაინის თავდაცვის სამინისტროს წარმომადგენლების თქმით, მარიუპოლის დამცველებს დაევალათ ყველა ცოცხალი ჯარისკაცის სიცოცხლის გადარჩენა.
რუსეთის მტკიცებით, "აზოვსტალში" გამაგრებულმა პოლკ "აზოვის" მებრძოლებმა და ქვეითი ჯარის სამხედროებმა იარაღი დაყარეს და ტყვედ ჩაბარდნენ.
ჯერ უცნობია, როგორ მოხერხდება ამ გმირი სამხედროების რუს ტყვეებში გაცვლა, რადგანაც რუსეთის ფედერაციის სახელმწიფო სათათბირო 18 მაისს განიხილავს პროექტს, რომელიც კრძალავს ე.წ. ნაცისტი კრიმინალების ტყვედ გაცვლას, ხოლო 26 მაისს რუსეთის ფედერაციის უზენაესი სასამართლო განიხილავს უკრაინული პოლკის "აზოვის" ტერორისტულ ორგანიზაციად გამოცხადების საკითხს.
16 მაისს უკრაინის შეიარაღებული ძალების გენერალურმა შტაბმა განაცხადა, რომ "აზოვსტალის“ ტერიტორიიდან ევაკუირებულია 53 მძიმედ დაჭრილი სამხედრო, რომლებიც გადაიყვანეს ოკუპანტების კონტროლირებადი ქალაქის ნოვოაზოვსკის სამედიცინო დაწესებულებაში, "აზოვსტალის" კიდევ 211 დამცველი კი, ჰუმანიტარული დერეფნით ჩაიყვანეს ოლენივკაში, საიდანაც გენშტაბის მტკიცებით "გაცვლის პროცედურით“ დააბრუნებენ უკრაინის ხელისუფლების მიერ კონტროლირებულ ტერიტორიაზე.
პოლკ "აზოვის" დამფუძნებელმა ანდრეი ბელეცკიმ გაავრცელა ვიდეომიმართვა, რომელშიც საუბრობს "აზოვსტალიდან" სამხედროების ევაკუაციაზე. მან ყველას მოუწოდა თავის შეიკავონ კომენტარებისა და კრიტიკისგან ამ ოპერაციასთან დაკავშირებით.
"80 დღე-ღამეზე მეტ ხანს აკავებდნენ ისინი მტერს, მათი უდიდესი რიცხობრივი უპირატესობის მიუხედავად, საშინელი საავიაციო, საზღვაო, საარტილერიო დაბომბვების ქვეშ და ა.შ. მათ შეძლეს ისეთი რამეები, რაც აუცილებლად შევა სამხედრო ისტორიის სახელმძღვანელოებში. ახლა მთავარი ამოცანაა გადავარჩინოთ ეს ფოლადის ადამიანები, ისინი აუცილებლად დასჭირდება კიდევ უკრაინას. მთავარია ახალ ზედმეტი აზრებით და იდებით არ დავაზიანოთ მებრძოლების გადარჩენის ოპერაცია, ყველასთან დიდი თხოვნა მაქვს, თუ ვინმეს აქვს მოსაზრებები იმის თაობაზე, რა ხდება "აზოვსტალში" და უნდა ამის სხვებისთვის გაზიარება, თავი შეიკავეთ ამისგან და ეს მოსაზრებები დაიტოვეთ თქვენთვის", - განაცხადა ბელეცკიმ.
ბილეცკის თქმით, გარნიზონი ადგილზეა.
"ამჟამად შემიძლია ვთქვა, რომ პოლკი კავშირშია. მე ვიცი, რა ხდება იქ, გარნიზონი ადგილზეა, იარაღით ხელში, ყველაფერი კარგად იქნება, დიდება უკრაინას!" - აცხადებს ის.