24 იანვარს მედიასაშუალებებში ვიდეოკადრები გავრცელდა, სადაც ჩანს, თუ როგორ სცემს თავში და სახის არეში სამართალდამცველი არასრულწლოვანს, რომელიც 17 წლის შშმ პირია... მომხდარმა საზოგადოების უკიდურესი აღშფოთება გამოიწვია.
მსახიობი, ზურა ყიფშიძე:
- საშინელება იყო, ადამიანებო, ეს რა ვნახე... გენაცვალე, კარგი პატრულიც გვყავს, ცუდიც, ისევე, როგორც ყველგან და ყველაფერშია კარგი და ცუდი, მაგრამ ამ წუთას კარგს რა მათქმევინებს?! ეს ცემა-ტყეპა ისეთი საშინელება იყო, არ ვიცი, რა ვთქვა!
ადამიანის ცემას რომ უყურებ, ისედაც საშინელებაა, მაგრამ ის, რომ იცი, ადამიანი ავად არის, შეზღუდული შესაძლებლობის მქონე ბავშვს თუ კაცს ასე გამეტებით ურტყამენ, საერთოდ ჭკუიდან გადახვალ...
თუმცა ამდენად დიდი აჟიოტაჟი რომ გამოიწვია, ამაზეც გაკვირვებული ვარ... ეს ცემა-ტყეპა არაფერია იმასთან შედარებით, ისეთი ცემა იციან და იცოდნენ ყოველთვის პოლიციაში. კომუნისტების დროს რომ იყო და მერეც, მიხეილ სააკაშვილმა, საერთოდ, "ხელოვნებად" აქცია.
- ასეთი ძალადობა იმ პერიოდიდან მოდის?
- სამწუხაროდ, ძალადობა ყოველთვის იყო, ჩემო კარგო! რაც ადამიანი გაჩნდა, სულ ძალადობა არ არის მას მერე?! ადამიანი სულ ვიღაცას ჩაგრავს, ესვრის, კლავს... დრამატურგია, ლიტერატურა სულ მაგას გვიყვება, რომ ადამიანები არ არიან მთლად კარგები. ცუდები არიან და ზოგჯერ - ცხოველებიც!...წაიკითხეთ სრულად
48-აააააააააააა
თანამედროვე ტერმინოლოგიას თუ გამოვიყენებთ, არც „ნაცი„ ვარ და არც „ქოცი“. ამიტომ ნუ ეცდებით დაინახოთ ჩემს ნათქვამში სხვა აზრი, გარდა გულწრფელი სინანულის და ტკივილისა. ქართველი ერის ორად გახლეჩა და ასე სამკვდრო-სასიცოცხლოდ ერთმანეთზე გადაკიდება რომ მტრის წისქვილზე ასხამს წყალს, ამას ბევრი ახსნა-განმარტება რად უნდა. ხელოვანი, საზოგადოებისათვის ცნობილი პიროვნება შემაკავშირებელისა და გამაერთიანებელის როლს უნდა ასრულებდეს, ესეც ცხადია. ძალიან გამიკვირდა, როდესაც ბატონმა ზურაბმა, მიხეილ სააკაშვილის დაპატიმრების შემდეგ, ლამის პირდაპირ მოუწოდა მასზე განაწყენებულ ხალხს, აქამდე, როგორ ვერავინ მოახერხეთ მისი მოკვლაო. მორალურ მხარეს რომ თავი დავანებოთ, იმაზეც კი არ იფიქრა, ასეთი ფაქტი მართლა რომ მომხდარიყო, როგორი უმართავი პროცესები შეიძლებოდა განვითარებულიყო ჩვენს ქვეყანაში, იმ ადამიანების მორალურ და ზნეობრივ მხარეზე, რომ აღარფერი ვთქვათ, ვინც ამას ჩაიდენდა. დღეს კი შეწუხდა ახალგაზრდის ცემით, მაგრამ აქაც ქულების დაწერას შეეცადა. დასანანია. არ ველოდი.