"ჩემი ტყუპებიც ონლაინ სწავლობენ, ერთი გაკვეთილი არ გაუცდენიათ... ყველას ერთ ქვაბში ნუ მოვხარშავთ" - რას წერს თეა გვასალია ონლაინ სწავლებაზე?
90-იანი წლების ყველაზე პოპულარული ტელეწამყვანი თეა გვასალია ონლაინ სწავლებასთან დაკავშირებით პოსტს აქვეყნებს და მშობლებს მიმართავს:
"ფეისბუქზე წავიკითხე, განათლების სამინისტრო წერდა, მეორე სემესტრშიც ათასობით მშობელმა დაწერა განცხადება შვილების ონლაინ სწავლებაზე დატოვების შესახებო და კომენტარებში რა ხდებოდა, კი წარმოიდგენთ (ბავშვების დაჩლუნგება გინდათ, სკოლაში არ დადიან და ეზოში კარგად თამაშობენ, დილით ადგომა ეზარებათ, გაუნათლებელ თაობას მივიღებთ და ა.შ.).
იქ კამათში ჩაბმას აზრი არ ქონდა და აქ, ჩემს კედელზე საკუთარ გამოცდილებას დავწერ. ჩემი ტყუპებიც ონლაინ სწავლობენ, მეცხრე კლასში არიან, სექტემბრიდან დღემდე ერთი გაკვეთილი არ გაუცდენიათ, დამთავრებული არაა სკოლა, რომ სხდებიან, საშინაო დავალებებს და პროექტებს აკეთებენ და მასწავლებლებს უგზავნიან, ჯერ ათზე ნაკლები ნიშანი არ მიუღიათ და ონლაინ სწავლებას ისეთივე პასუხისმგებლობით ეკიდებიან, როგორც დასწრებულს.
კი, ვიცი, ისეთებიც იქნებიან, მართლა სიზარმაცის გამო რომ არ დადიან სკოლაში, მაგრამ მათ გამო ხომ არ გავაუქმებთ ამ ფორმატს. დამიჯერეთ, მასეთები არც სკოლაში წასულები და იქიდან დაბრუნებულები მოიკლავდნენ თავს მეცადინეობით. მონდომებული ბავშვი კი ყველა პირობებში ისწავლის. ასე რომ, ყველას ერთ ქვაბში ნუ მოვხარშავთ განათლების და მეცნიერების სამინისტროს კი დიდი მადლობა, რომ ამ საძაგელი პანდემიის აღარც ვითვლი მერამდენე ტალღის პიკზე, ფრთხილ მშობლებს წელსაც მოგვცა ბავშვების სახლში დატოვების და ონლაინ რეჟიმის არჩევის შესაძლებლობა" - წერს გვასალია.
საბა
ონლაინ სწავლებამ უბრალოდ უკეთ დაგვანახა, რა დღეშია სწავლა-განათლების ამბავი. ზარმაცი ბავშვი და უპასუხისმგებლო მასწავლებელი სკოლაში იქნება თუ კომპიუტერთან, სულერთია. ჩემებს თან ყვებიან მასწავლებლები და გაცილებით მეტს უკეთებენ ონლაინ რეჟიმში. 10-15 წუთს ზედმეტსაც კი ამეცადინებენ. თან მთელი დღის განმავლობაში კონტაქტზე არიან და უცებ პასუხობენ, თუ რამე კითხვა გაუჩნდებათ. ვუთხარი, საღამოს ნუღარ შეაწუხებთ ქალს-მეთქი და ერთ-ერთმა მასწავლებელმა გადმომირეკა, არ მაწუხებს, ნუ დაუშლითო. მადლობა მინდა ვუთხრა ასეთ არაჩვეულებრივ პედაგოგებს. მართლა არ ვიცოდი, რა განათლებული და თავდადებული ადამიანი ყოფილა ზოგი მათგანი (ისე, ერთი-ორი ზარმაცი და უვიციც აღმოვაჩინე ონლაინ, რასაც ბავშვების სკოლაში სიარულის პერიოდში ვერ შევძლებდი).