უახლოეს დღეებში ტემპერატურა 40 გრადუსს გადააჭარბებს - საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური მოსახლეობას აფრთხილებს
გარემოს ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, უახლოეს დღეებში საქართველოში მნიშვნელოვნად დაცხება.
ჰაერის ტემპერატურამ დასავლეთ საქართველოში 6-7 აგვისტოს შესაძლებელია 40 გრადუსს, ხოლო 7-9 აგვისტოს აღმოსავლეთ საქართველოში 39 გრადუსს გადააჭარბოს.
სააგენტოს ცნობით, 6-7 აგვისტოს შავი ზღვის სანაპირო რაიონებში, ზემო იმერეთში, კოლხეთის დაბლობსა და გორი-სურამის მონაკვეთზე იქროლებს აღმოსავლეთის მიმართულების ძლიერი ქარი. მათივე ინფორმაციით, ჰაერის მაღალი ტემპერატურა და ძლიერი ქარი ხელს შეუწყობს ტყის ხანძრების გაჩენას.
ამასთან, საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური ტემპერატურის მკვეთრ მატებასთან დაკავშირებით მოსახლეობას აფრთხილებს. შინაგან საქმეთა სამინისტროს საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური განცხადებას ავრცელებს, სადაც აღნიშნავს, რომ ერთი კვირის განმავლობაში მთელი საქართველოს მასშტაბით მოსალოდნელია ტემპერატურის მკვეთრი მომატება, რის გამოც, იზრდება ტყისა და მინდვრის ხანძრების გაჩენის რისკი.
საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური მოუწოდებს მოსახლეობას, გამოიჩინონ მაღალი სამოქალაქო პასუხისმგებლობა, არ დაანთონ ცეცხლი სასოფლო-სამეურნეო სავარგულებზე, ტყის ან ველის სიახლოვეს და არ დატოვონ ცეცხლის კერები უყურადღებოდ.
„გასათვალისწინებელია, რომ საყოფაცხოვრებო ნარჩენებს თვითაალება შეუძლიათ, შესაბამისად, ნუ დაანაგვიანებთ გარემოს.
დაკვამლიანების ან ცეცხლის შემჩნევის შემთხვევაში კი დაუყოვნებლივ აცნობეთ შინაგან საქმეთა სამინისტროს საზოგადოებრივი უსაფრთხოების მართვის ცენტრ "112"-ს“, - აღნიშნავენ უწყებაში.
კობა
აუცილებელია მოსახლეობის გაფრთხილება განსაკუთრებით სოფლად არავითარ შემთხვევაში არ მოხდეს ეზოებში ცეცხლის დანთება! ადგილობრივმა გამგებლება უნდა უზრუნველყონ მოსახლეობის მკაცრი გაფრთხილება და გაიცეს რეკომენდაციები რაც შეიძლება დროულად.
ხომ შეიძლება მაღალი ტემპერატურის დადგომამდე წყლით მოირწყას საშიში ადგილები ვერტმფრენითა და სხვა საშუალებებით ? ხანძრის დროს ხომ აკეთებთ ამას! ასე ნაკლები ზიანი მიადგება ბუნებასაც და სახელმწიფოსაც ვფიქრობ.