- კაფეს „გალაკტიონი“ რატომ დაარქვით და არა ვთქვათ, ილია ან ვაჟა?
- როდესაც ვფიქრობდით, რა გვეწოდებინა ჩვენი ადგილისთვის, რა თქმა უნდა, გვსურდა, როგორც გითხარით, ლიტერატურული ყოფილიყო და ბევრიც არ გვიფიქრია. თან, გალათის კოშკთან ვიყავით და რაღაცნაირად გალათა და გალაკტიონი გაერთიანდა. მოკლედ, გადაწყდა გალაკტიონისთვის ახალი სცოცხლე ასე მიგვენიჭებინა...
- ისე, უცხო ქვეყანაში, კაფის მართვა, ბევრი ასპექტის გათვალისწინებით, რთულია. როგორც ჩანს, გაგიმართლათ...
- მიკვირს სირთულეებს, ამდენ კატაკლიზმს როგორ გავუძელით, რომელიც ჩვენი ემიგრაციაში წასვლისთანავე დაიწყო და ჯერ არც დამთავრებულა, აგერ კოვიდიც დაგვერთო. ბოლო ერთი წელი კაფე დაკეტილი იყო. არადა, ჩვენთან უკვე ბევრი ადამიანი მუშაობს, ძირითადად, ქართველი ემიგრანტები დავასაქმეთ და, რა თქმა უნდა, თურქეთის მოქალაქეებიც გვყავს.
წარმოიდგინეთ, ჩვენი თანამშრომელი თურქები შესანიშნავად საუბრობენ ქართულად. ზოგიერთი მათგანი ჩემი სტუდენტიც იყო, ზოგიერთი - იქაური მეგობარია. ყველანი ოჯახივით შევიკარით. იქაურობა ჩვენთვის მხოლოდ სამსახური არ არის და სათვისტომოც დავაარსეთ. ვართ ასე შეკრულები და ალბათ სირთულეების დაძლევაში სწორედ ეს გვეხმარება. ვფიქრობ, მეც ამან გამაძლებინა...
ნოსტალგიაზე მეკითხებიან ხოლმე, - არ გაწუხებსო? არ დავმალავ, მაწუხებს, განსაკუთრებით, დედაჩემი მენატრება, მაგრამ იქ პატარა საქართველო რომ შევქმენით, ეს ბევრ რამეს მიმსუბუქებს, თორემ სხვაგვარად ემიგრანტობა მართლა გაჭირდებოდა.
- სანამ რეალურად მუზეუმს გახსნით, ალბათ კაფეში გიწევთ ექსკურსიამძღოლობა, არა?
- ახლა, როცა უკვე მეტი ადამიანი გვსტუმრობს, მათ შორის, უცხოელები, ვინც სტამბოლში ცხოვრობს, დიპლომატიური კორპუსის წარმომადგენლებიც, რომლებიც მხოლოდ კერძების დასაგემოვნებლად არ შემოდიან, რადგანაც ჩვენი გარემო ურთიერთობისთვის მოსწონთ. ამიტომ, მათთან გასაუბრებას დიდ დროს ვუთმობ. უამრავი შემთხვევაა, რომ ჩვენთან მოსულებს შემდეგ საქართელოში უმოგზაურიათ. ის კი არა, საქართველოში ზოგი საცხოვრებლად გადმოსულა.
არადა, ეს საქმე თავიდან მართლა ოჯახის გადარჩენისა და შვილების გამოკვების მიზნით დავიწყეთ, მერე მინდოდა, იქ საქართველოს ჩემი მინი-მოდელი შემექმნა, როგორი წარმომიდგენია ჩვენი ქვეყანა და როგორი მინდა, იყოს. მსურს, სტუმრებს ისეთი სისუფთავე, კერძები და წესრიგი დავახვედრო, რომ ისეთივე წარმოდგენა შეექნას იმ ქვეყანაზე, რომლის წარმომადგენელიც ვარ.
- თავად სტამბოლის მოქალაქეები რას ამბობენ?
- ამბობენ, რომ ამ კაფით იქ ახალი „ფერი“ გამოჩნდა, თითქოს რაღაც აკლდა და ქართველებმა შეჰმატეს. თან, ისე მოხდა, რომ ჩემი რომანი „გამოსვლის წიგნი“ თურქულ ენაზე ითარგმნა, ძალიან პოპულარული გახდა და მაღაზიათა ქსელმა ბესტსელერების სიაში შეიტანა. წიგნი აფხაზეთის თემას ეძღვნება. ამ წიგნის მერე ჩვენს კაფესაც სახელი მეტად გაეთქვა - ქართველი მწერლის კაფე დაარქვეს.
სტამბოლში არის თეატრი „მონოლოგების მუზეუმი“, რომელიც ერთი მსახიობის თეატრის მსგავსია, სადაც ახლა „გამოსვლის წიგნს“ დგამენ, თვითონ შემომთავაზეს და ამის მოლოდინში ვარ, შეიძლება, პრემიერა შემოდგომაზე იყოს.
- წიგნი თურქეთში თქვენს ცხოვრებასაც მიუძღვენით, ხომ?
- კი, „თურქული სიმღერების გზამკვლევი“ დავწერე, რომელიც ფსევდონიმით - ისქანდერ ბალთაზარ ქირმიზი - გამოვეცი, მაღაზიებში გახმაურდა და მთლიანად გაიყიდა. წიგნი ქართველებისთვისაა, ანუ რაც ამ მეზობელ ხალხთან კულტურაში, ყოფით ცხოვრებაში ისტორიულ მონაკვეთებში გვაერთიანებს, ეს ყველაფერი შევეცადე, წინ წამომეწია. წიგნში გამოგონილი თურქი პოეტის ცხოვრებაა ასახული მე-20 საუკუნის მიწურულს, რომელიც თურქეთის ბოლო პერიოდის ისტორიას, ნამდვილი ფაქტების პარალელურად, ქართველ მეგობარს წერილების სახით უყვება. იქ არის სიკვდილ-სიცოცხლის დამოკიდებულება, როგორ ხედავენ თურქები ცხოვრების ფილოსოფიას, ნაჩვენებია სტამბოლური ხასიათი, ფერები, სურნელი. მინდოდა, მკითხველისთვის მიმეწოდებინა. წიგნს გამოცემისთანავე გამოხმაურება მოჰყვა.
- როგორი ჩანს ჩვენი ქვეყანა ყოველდღიურად თურქეთიდან?
- საქართველო უზომოდ მიყვარს და ეს სიყვარული სულ უფრო იზრდება. იქიდან თითქოს ვერც ვერაფერს აკეთებ, არადა, იქაც ქართულ საქმეს ვუტრიალებ, მაგრამ გგონია, რომ ეს ამაოა, რადგან შორს ხარ... ერთადერთი, რაც შეგვიძლია, სიყვარული შრომით, ერთგულებით და პატიოსნებით დავამტკიცოთ. ხომ ვამბობ, ჩემთვის ეს ცოტა მტკივნეული და რთული საკითხია, რადგან თან შორს ვარ და თან, ქვეყნის დიდი გულშემატკივარი გახლავართ.
მგონია, რომ გადარჩენის გზა განათლების სისტემაშია. ნამდვილად ასეა, განათლების სპეციალისტი ვარ და ეს ყველაფერი კარგად ვიცი. ძალიან მაწუხებს ის, რომ განათლების სისტემა ჩამოშლილია, უმეტესად კი ინსტიტუტები, რომლებიც მოქალაქეებს, პროფესიონალებს უნდა აყალიბებდეს, ქვეყანას საქართველოზე შეყვარებულ ადამიანებს ჩუქნიდეს...
ამ ყველაფერზე სულ ვფიქრობ... ჩვენ ყველანი - საზოგადოება, ხელისუფლება თუ არ შევთანხმდით, რაც შეიძლება მეტი რესურსი ჩავდოთ განათლების სისტემაში, რომ ისეთი სკოლა შევქმნათ, შვილებს უხაროდეთ იქ სიარული და უყვარდეთ კიდეც, საიდანაც ამაყები, განათლებულები და კულტრულები გამოვლენ, მანამდე არაფერი გვეშველება.
- დღეს რასაც აკეთებთ, ამის კეთება გულის სიღრმეში ოდესმე თუ გდომებიათ?
- როგორც მოგახსენეთ, არასოდეს მიფიქრია იმაზე, თუ ქვეყნის გარეთ მომიწევდა ცხოვრება და არც იმაზე, რომ შეიძლებოდა, მზარეული გავმხდარიყავი. უნივერსიტეტში ფილოლოგიური განათლების მიღების შემდეგ, კულტუროლოგიაზე ვსწავლობდი. სტუდენტობიდან მოყოლებული განათლების სპეციალისტი ვიყავი, მუდმივად საგანმანათლებლო საქმიანობას ვეწეოდი. სკოლის დირექტორიც გახლდით, შემდეგ დიდხანს განათლების სამინისტროში ვიმუშავე. მიყვარს ჩემი ცხოვრების ის პერიოდი, მერე ბედმა გამიმართლა და იაპონიაში აღმოვჩნდი, სადაც განათლების სისტემებს დავეუფლე...
ვფიქრობ, მთავარი მაინც ის არის, რასაც ვაკეთებთ, კეთილსინდისიერად და პატიოსნად ვემსახუროთ იმ საქმეს და გარკვეული სიკეთეებიც თავისით მოვა.