თამარ გაბუნია: "ვფიქრობთ,  ამ თვის ბოლომდე გვექნება შესაძლებლობა "სინოფარმით“, "სინოვაკითა“ და "ფაიზერით“ მოვიცვათ მოსახლეობა"
ვფიქრობთ, ამ თვის ბოლომდე გვექნება შესაძლებლობა, სამივე ვაქცინით - ".სინოფარმით“, "სინოვაკითა“ და "ფაიზერით“ მოვიცვათ მოსახლეობა როგორც დიდ ქალაქებში, ასევე რაიონებში და სოფლის დონეზეც,- ამის შესახებ ჟურნალისტებთან ჯანდაცვის მინისტრის მოადგილე თამარ გაბუნიამ განაცხადა. მისი თქმით, თვის ბოლომდე საქართველო "ფაიზერის“ ახალ დოზებს ელოდება.
როგორც გაბუნიამ აღნიშნა, ბოლო პერიოდში ჩატარებული კვლევები მოუთითებს იმას, რომ "დელტა“ შტამის წინააღმდეგ „სინოფარმი“, ისევე როგორც სხვა ვაქცინები, ჰოსპიტალიზაციისა და სიკვდილობის პრევენციის კუთხით, თითქმის 100 - პროცენტიან ეფექტურობას აჩვენებს.
"შემთხვევების რაოდენობა მაღალია, რაც თავისთავად არის განსაკუთრებული ყურადღების საგანი. მობილიზებული რჩება ჰოსპიტლების ქსელი და მიდის მუშაობა სასტუმროების ქსელის გაფართოებაზე. მოიმატა პედიატრიული შემთხვევების რიცხვმა, იყო ერთეული შემთხვევები მძიმე მიმდინარეობის, სამწუხაროდ გარდაცვალებაც დაფიქსირდა ახალშობილებში, თუმცა, შემთხვევების უმეტესობა არის მსუბუქი ან საშუალო სიმძიმის ბავშვებშიც. შედარებით გახანგრძლივებულ ჰოსპიტალიზაციას ვაკვირდებით ბოლო პერიოდში, რაც საყურადღებოა. ჩვენთვის მთავარი მექანიზმი რჩება ვაქცინაციის პროგრამა, ვაქცინების რაოდენობა ქვეყანაში არის იმდენი, რომ სრულად ეყოს მოსახლეობას, წლის ბოლომდე მოცვისთვის, ეს არის მილიონნახევარი „სინოფარმი“ და "სინოვაკი“.
ჩვენთვის მთავარი ამოცანაა ჰოსპიტალიზაციის და სიკვდილობის შემცირება, ორივე ამ ვაქცინას ახასიათებს ძალიან მაღალი მაჩვენებელი ჰოსპილაზაციის და სიკვდილობის თავიდან აცილების კუთხით. ველოდებით ასევე "ფაიზერის“ ახალი დოზების მოწოდებას. ვფიქრობთ, ამ თვის ბოლომდე გვექნება შესაძლებლობა, სამივე ვაქცინით, (ასევე "ასტრაზენეკათი“ მიმდინარეობს მეორე დოზით ვაქცინაცია) მოვიცვათ მოსახლეობა როგორც დიდ ქალაქებში, ასევე რაიონებში და სოფლის დონეზეც. აცრის მაჩვენებელი 2-3 დღის წინ იყო 12000 - მდე, რაც "ფაიზერზე“ მაღალ აქტივობას უკავშირდებოდა, ახლა ცოტა შემცირდა და 7000- მდე რჩება, ვფიქრობ მომდევნო დღეებში აცრის მაჩვენებელი მოიმატებს, არის 330 ბრიგადა ქვეყნის მასშტაბით მობილიზებული და თითოეულს შეუძლია დღის განმავლობაში 70- 100 აცრის ჩატარება, ჩვენთვის სამიზნე მაჩვენებელი არის 20 000- ის ზევით ასვლა,"- განაცხადა გაბუნიამ.
თამარს
გაგვიკეთეთ ვიტამინი ც როგორც თქვენ თავსბ უკეთებთ და თანახმა ვართ..
მთავარია (ფიქრობთ),დანარჩენს არ აქვს მნიშვნელობა
"ფაიზერის" 250 000 დოზა იქნება გამოტანილი სლოტად - გავხსნით 20-დღიანი ჯავშნების შესაძლებლობას - ტიკარაძის თქმით, საიტი გამართულად მუშაობს და შეფერხებას არ ელიან
"გთხოვთ, "ფაიზერის" მეორე დოზაზე რეგისტრაცია განახორციელოთ 24 ივლისის 12:00 საათამდე, სხვა შემთხვევაში, რეგისტრაცია მოხდება ავტომატურად" - ჯანდაცვის მინისტრის მიმართვა