"თამარ ჟვანია იქნება თუ ღობეგლეჯიაშვილი, თუ მართულია, ყოველთვის შეეცდება ძველი სისტემით გაყალბებას" - გიორგი ვაშაძე
ჩვენ ისე ავაგეთ ეს საკითხები, რომ გვინდა ცესკოს თავმჯდომარე დავტოვოთ უფუნქციოდ, თამარ ჟვანია იქნება თუ ღობეგლეჯიაშვილი, თუ მართული ადამიანია, ყოველთვის შეეცდება ძველი სისტემით გაყალბებას, - ამის შესახებ „სტრატეგია აღმაშენებლის” ლიდერმა გიორგი ვაშაძემ ცენტრალურ საარჩევნო კომისიაში მისვლის შემდეგ განაცხადა, სადაც ამ წუთებში ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებით იმიტირებული არჩევნების პროცესი ტარდება.
მისივე თქმით, ახალი ტექნოლოგიების გამოყენებით მინიმუმამდეა დაყვანილი გაყალბების შანსი და დამოუკიდებელი საქართველოს ისტორიაში ამდენი ცვლილებისათვის არავის მიუღწევია, შესაბამისად მნიშვნელოვანია, რომ ამის რეალიზება რაც შეიძლება სწრაფად დაიწყოს.
„ამ ტექნოლოგიების გამოყენებით მინიმუმამდეა დაყვანილი გაყალბების შანსი, ეს ინოვაცია მოვიფიქრეთ გაყალბების პრევენციისთვის, რომელიც აქ ხდება. 90-95%- ით შემცირებულია გაყალბების შემთხვევები ამ ტექნოლოგიებით.
დამოუკიდებელი საქართველოს 30- წლიან ისტორიაში ამდენი ცვლილებისათვის არავის მიუღწევია, ჩვენ შარლ მიშელის დოკუმენტით მივაღწიეთ ამას და ძალიან მნიშვნელოვანია, რომ რაც შეიძლება სწრაფად დაიწყოს ამის რეალიზება. გარდა ამისა, მქონდა ამერიკელ პარტნიორებთან საუბარი, რომ თუ ფინანსური მხარდაჭერა დაგვჭირდება, დაგვეხმარონ და მაგალითად სკანერები გადმოგვცენ საჩუქრად.
ყველა სხვა პროცედურულ ცვლილებასთან მიმართებაში განსაკუთრებულად მნიშვნელოვანია ტექნოლოგიები არჩევნების დროს. საბოლოო ჯამში, ადამიანური ფაქტორი უნდა ამოვაგდოთ საარჩევნო უბნიდან და მაქსიმალურად იქნება დანერგილი ტექნოლოგიები, რომელიც გადაზღვეულია უსაფრთხოების კუთხით. სახის ამომცნობი სისტემა წამში აიდენტიფიცრებს თითოეულ მოქალაქეს, რომელიც მიდის და შეუძლებელია არასწორი ადამიანი შევიდეს უბანზე. ახალი თაობის ბიულეტენები აღირიცხება საერთო სისტემაში ბარკოდებით, რომ არავინ გაიტანოს უბნიდან გარეთ. ხმის დათვლის პროცესში დასკანირდება ყველა ბიულეტინი, ონლაინში შევხედავთ და შეგვეძლება დავთვალოთ ხმები. კამერა გადაიღებს სათითაოდ ყველა ბიულეტენს და იქნება დათვლილი კამერის ქვეშ”, - აღნიშნა გიორგი ვაშაძემ.
არჩი
ახალგაზრდა ვაშაძე ყოველნაირად ცდილობს თავი დაიმკვიდროს, როგორც უძლიერესმა პოლიტიკოსმა და მთელი ოპოზიციური ველის ლიდერმა. ამისთვის მიმართავს ყველა შესაძლე საშუალებას - პოპულიზმი, დემაგოგია, საკუთარი პერსონის პიარი, ნაციონალური მოძრაობის და სააკაშვილის არა აქტუალურობის დეკლარირება და ხაზგასმა.
გასკდი-გავარდიშვილი
დავუშვათ, რომ სიმართლეს ამბობს ეს ფუნაგორია, მაგრამ ხსენებული გვარის ხალხს ვინ მოუხდის ბოდიშს, პუშკინი???
"მომესმა, რომ ვიღაცას მუსიკა ჰქონდა ჩართული, მეგონა, ვიღაცას ტელეფონი დარჩა და რეკავდა..." - კახა კუჭავა პარლამენტში რუსეთის ჰიმნის ჩართვაზე
პარლამენტმა "საარჩევნო კოდექსში" ცვლილებების პროექტი დაამტკიცა - რა შეიცვლება საარჩევო რეფორმის შედეგად
LIVE - ეთერშია გადაცემა "360 გრადუსი"