- თანამედროვე მასწავლებელი მუდმივად უნდა ინტერესდებოდეს სიახლეებით და განვითარებას სულ უნდა ცდილობდეს...
- დიახ, თუ ბედავ სწავლებას, თავადაც მუდმივ განვითარებაზე უნდა იყო ორიენტირებული, ამას სულ უნდა ცდილობდე და ფიქრობდე. ამიტომ, აუცილებლობად ვაქციე ტრენინგების გავლა. ძალიან მსიამოვნებს ეს პროცესი და უნდა ვთქვა, ეს ტრენინგები სულ წარმატებით და ჩემი გამარჯვებით მთავრდება...
- მოკლედ, მრავალფეროვანი და სახალისოა თქვენი გაკვეთილები...
- ზუსტად ვიცოდი, რისთვის შევდიოდი სკოლაში - ჩემი მეთოდები და უნარები უნდა ყოფილიყო მოსწავლის უნარებზე მორგებული, სიყვარულით და ნდობით გაჯერებული, პრაქტიკული, რადგან სწორედ ტრანსფერის უნარის განვითარება აძლევს ადამიანს ინტეგრირდეს საზოგადოებაში როგორც სრულფასოვანი და თვითდაჯერებული.
პანდემიის გამო დისტანციური გაკვეთილების ჩატარება მიწევს, თუმცა ამას ხელი არ შეუშლია მრავალფეროვანი და სახალისო იყოს ჩემი გაკვეთილები. ელექტრონული ტექნოლოგიების სხვადასხვა შემეცნებითი პლატფორმის მეშვეობით, თამაშითა და პროექტებით გაჯერებული მაქვს ყველა გაკვეთილი. ჩემი საყვარელი ფსიქოლოგები უზნაძე და დიუი სწორედ ასეთ სწავლებას ანიჭებდნენ უპირატესობას. ჰოდა, მეც სწორედ ეს გზა ავირჩიე. საკუთარ „იუთუბარხს“ ვამზადებ „ზღაპრული მათემატიკის“ სახელწოდებით, როგორც ვთქვი, ვიგონებ ზღაპრებს ყველა თემაზე, რათა მეტად დავაინტერესო ბავშვები, უფრო სახალისო და გასაგები გავხადო მათემატიკა.
- როგორ აფასებთ დღეს იმ თაობას, ვისი მასწავლებელიც ხართ?
- მოსწავლე ცისარტყელას რომ შეგადარებს, ე.ი. მისია შესრულებულია... როგორი განსხვავებული, გონიერი, თანამედროვე ხედვებით მოაზროვნე ახალგაზრდობა მოდის. ისეთი თავისუფლები არიან, მიხარია, ამ თაობას რომ უნდა გადავაბაროთ ჩვენი ქვეყნის მართვა. უმაგრესი ბავშვები არიან. თუმცა ვასწავლი, სად გადის ზღვარი საკუთარი უფლებისა - იქ, სადაც სხვის უფლებას არ დაარღვევ.
- პანდემიურ სიტუაციაში როგორია პედაგოგობა - დისტანციურ მუშაობაზე გადასვლამ რა სირთულეები წარმოშვა და როგორ დაძლიეთ?
- შეიძლება, ბევრი მასწავლებელი გამინაწყენდეს გულახდილი საუბრისთვის (მქონდა ამის შემთხვევებიც), მაგრამ ჩემთვის პანდემიის დროს დისტანციური მუშაობისას ამ მხრივ პრობლემა არ შექმნილა, რადგან ტექნოლოგიების ფლობამ ხელი შემიწყო. ყველა გაკვეთილი პრეზენტაციებით მქონდა დაგეგმილი. მოსწავლეების ოჯახის წევრებიც მესწრებოდნენ. მშობლებმა გამიმხილეს, ისეთი მარტივი აქტივობებით გქონდათ დაგეგმილი გაკვეთილები, რომ ჩვენც სიამოვნებით გისმენდითო.
მნიშვნელოვანია, მოსწავლე მოამზადო იმისთვის, რომ მიღებული ცოდნა გამოიყენონ ყოფა-ცხოვრებაში
- როგორ ფიქრობთ, რა უნდა დღეს 21-ე საუკუნის მოსაწავლეს და ამას რამდენად იღებს სკოლაში?
- როდესაც საკითხის განხილვას ვიწყებ, პირველ რიგში, ბავშვებს ვუხსნი, რატომ უნდა ისწავლონ ეს თემა, რაში გამოადგებათ ცხოვრებაში. რადგან მნიშვნელოვანია, მოსწავლე მოამზადო იმისთვის, რომ მიღებული ცოდნა გამოიყენონ ყოფა-ცხოვრებაში. ვფიქრობ, ესაა მნიშვნელოვანი 21-ე საუკუნის ახალგაზრდისთვის, რასაც ცნობილი ფსიქოლოგი დიუი ჯერ კიდევ მე-20 საუკუნის დასაწყისში ნერგავდა... ვასწავლი ანალიტიკურ და კრიტიკულ აზროვნებას, ტექსტების გააზრებას, სწორედ ამის პრობლემა აქვს დღევანდელ საზოგადოებას.
ძალიან ბევრია გასაკეთებელი. სკოლები არ არის აღჭურვილი არანაირი რესურსით, ნორმალური ინტერნეტიც კი არ მიეწოდება სკოლებს, ფაქტობრივად, მასწავლებლებს ცარიელი ხელებით გვიწევს მუშაობა
- როგორია თანამედროვე სკოლის მოდელი დღეს და როგორს ისურვებდით?
- 2021 წელს დაიწყო ძვრები თანამედროვე მიდგომებით საგანმანათლებლო სივრცეში, მაგალითად, თავისუფალი, ანალიტიკური აზროვნების განვითარება მოსწავლეებში. მანამდე არსებული ცოდნის გამოყენებით, ახლის გაგება და გააზრება, თუმცა ეს ზღვაში წვეთია. ძალიან ბევრია გასაკეთებელი. სკოლები არ არის აღჭურვილი არანაირი რესურსით, ნორმალური ინტერნეტიც კი არ მიეწოდება სკოლებს, ფაქტობრივად, მასწავლებლებს ცარიელი ხელებით გვიწევს მუშაობა. ჩემი ხელფასის გარკვეული ნაწილი აქტივობებისთვის საჭირო მასალების შეძენაში იხარჯება. ელექტრონული ტექნოლოგიების ცოდნა და ინტერნეტი სრულყოფილს ხდიდა ჩემს გაკვეთილებს, ცოცხალ საგაკვეთილო პროცესში კი მასწავლებელს შევადარებდი უთოფო მეთოფეს.
მადლობა მინდა გადავუხადო სკოლის დირექტორს ბატონ თენგიზ გულორდავას, რომელიც უსაზღვროდ არის შეყვარებული თავის სკოლაზე. სწორედ მან გამომიცხადა ნდობა და ვფიქრობ, გავამართლე კიდეც. ამის თქმის საფუძველს მაძლევს მოსწავლეების და მშობლების უკუკავშირი.