შეხვედრა ევროკავშირის ელჩის რეზიდენციაში - რაზე საუბრობენ დიპლომატები და ოპოზიციის ლიდერები
"დასავლეთი არ გადაყლაპავს მელიას დაჭერას, ეს არის ფაქტობრივად სახის ახევაა" - ექსპერტი
ამასთან, მაჭავარიანის აზრით, „ქართული ოცნებისთვის“ საერთაშორისო პარტნიორების მოწოდებები მნიშვნელოვანი არ არის და მიაჩნიათ, რომ ყველა, ვინც კრიტიკულ განცხადებებს აკეთებს, მიკერძოებულია.
„ქართული ოცნებისთვის“, როგორც ჩანს, ეს არ არის მნიშვნელოვანი და მიაჩნიათ, რომ ვინც საქართველოზე ამერიკის შეერთებულ შტატებში, ევროპაში ზრუნავს და ეხმარება საქართველოს ევროატლანტიკური განვითარების გზაზე, მათი აზრი არის მიკერძოებული ან უმნიშვნელო და მხოლოდ და მხოლოდ მათ მხარესაა სიმართლე, რაც ავტორიტარული, არადემოკრატიული მმართველობისთვისაა დამახასიათებელი, ესაა შედეგი ერთპიროვნული მმართველობისა, რომელსაც „ქართულმა ოცნებამ“ მიაღწია და რომლის მიხედვითაც მხოლოდ მას აქვს უფლება ილაპარაკოს და მის მხარესაა სიმართლე და დანარჩენი, იქნება ქვეყნის შიგნით თუ გარეთ, მტრები არიან. ესაა ძალიან დიდი შეცდომა და ძალიან ძვირად დაუჯდება ქვეყანას“, - განაცხადა მაჭავარიანმა.
განცხადებების ტონი სულ უფრო და უფრო მკაცრდება, შემდეგი ეტაპი სანქციებია - რეალური გამოსავალი, მელიას გათავისუფლება და ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნებია, - ასე აფასებს „ინტერპრესნიუსთან“ საუბრისას საერთაშორისო საკითხების ექსპერტი ზურაბ ბატიაშვილი საქართველოს პარტნიორების იმ განცხადებებს, რომელი ნიკა მელიას დაკავების შემდეგ „ქართული ოცნების“ მისამართით კეთდება.
მისივე თქმით, რადგან პოლიტიკა ყოველთვის განახლებასა და ახალ ქმედებებს მოითხოვს, „ქართულმა ოცნებამ“ ან რეპრესიები უნდა გააგრძელოს, ან ოპოზიციის მოთხოვნები უნდა გაითვალისწინოს.
„რადგან პოლიტიკა ყოველთვის განახლებასა და ახალ ქმედებებს მოითხოვს, აქედან გამომდინარე, „ოცნებამ“ ან უნდა გააგრძელოს რეპრესიები და დაიჭიროს კიდევ უფრო მეტი პოლიტიკოსი, წნეხის ქვეშ მოახდინოს მედიასაშუალებები და ა.შ. ამ მეორე, რეალური გამოსავალია, გაათავისუფლოს მელია და დანიშნოს ვადამდელი საპარლამენტო არჩევნები, რაც შექმნილი სიტუაციის სწორი გამოსავალია.
ჯერჯერობით, რასაც ვხედავთ, საერთაშორისო ორგანიზაციების მხრიდან მხოლოდ განცხადებებია. განცხადებების ტონი იცვლება და სულ უფრო და უფრო მკაცრი ხდება. ამის შემდეგი ეტაპი შეიძლება იყოს, რა თქმა უნდა, სანქციები. ისინი ისე შეეცდებიან სანქციების გაკეთებას, რომ მოსახლეობა ნაკლებად დაზარალდეს“, - განაცხადა ბატიაშვილმა.
საქართველოს საერთაშორისო პარტნიორების განცხადებებზე „ინტერპრესნიუსთან“ პრეზიდენტის ყოფილი მრჩეველი თენგიზ ფხალაძეც საუბრობს და აცხადებს, რომ "განცხადებებიდან ნათლად ჩანს, რომ მართლაც გადაიკვეთა წითელი ხაზები და ჩანს ის, რომ ეს განცხადებები განცხადებებად არ დარჩება. საბოლოო ჯამში, ეს აზარალებს ქვეყნის პროგრესს ევროპული და ევროატლანტიკური მისაწრაფებების მხრივ".
თენგიზ ფხალაძის თქმით, ვითარება ძალიან საგანგაშოა.
„ასეთი მძიმე შეფასებები 2007 წლის მერე არ მახსენდება, თუმცა კიდევ ვამბობ, რომ ამ ტიპის შეფასებები და ასეთი კრიზისი, მე მგონი, არც გვქონია. ეს ყველაფერი ქვეყნისთვის ძალიან ცუდია, იმიტომ, რომ განცხადებებიდან ნათელად ჩანს, რომ მართლაც გადაიკვეთა წითელი ხაზები და ჩანს ის, რომ ეს განცხადებები განცხადებებად არ დარჩება. საბოლოო ჯამში, ეს აზარალებს ქვეყნის პროგრესს ევროპული და ევროატლანტიკური მისწრაფებების მხრივ და ასევე, ამან შეიძლება მოიტანოს არამხოლოდ ამ პროცესის შეფერხება, არამედ ის ნაბიჯები, რომლებიც ჩვენი შეცდომების პოლიტიკური ფასი იქნება. ამიტომ, ეს რომ არ მოხდეს ახლაც კი, საჭიროა ის ქმედებები, რომელიც დაარწმუნებს ჩვენს პარტნიორებს იმაში, რომ ჩვენ შეგვიძლია პროცესი გადავიყვანოთ იმ კალაპოტში, რაც სჭირდება საქართველოს ეროვნულ ინტერესებს. აქ საუბარი არ არის რიტორიკაზე, აქ საუბარია ქმედებებზე, იმიტომ, რომ რითაც შეიძლება დავარწმუნოთ, ეს არის, მხოლოდ და მხოლოდ, ქმედება. ისინი ქმედებისკენ მოგვიწოდებენ და ეს ქმედებებები, რაც შეიძლება სწრაფად უნდა განხორციელდეს. რამდენად აქვს ხელისუფლებას იმის აღქმა, რომ ვითარება ასეთი საგანგაშოა და რამდენად ითვალისწინებს, ყველა იმ შედეგს, რომელიც შესაძლოა დადგეს, ამას ვერ გეტყვით, იმიტომ, თუ ამ ყველაფერს ითვალისწინებს, მაშინ ამას ნაბიჯები დაუყოვნებლივ უნდა მოჰყვეს. აქ საუბარი არ არის რომელიმე პარტიის ინტერესებზე, აქ საუბარია საქართველოს ეროვნულ ინტერესებსა და გრძელვადიან მომავალზე“, - განაცხადა თენგიზ ფხალაძემ.
რაც შეეხება იმას, რამდენად მოსალოდნელია სანქციების დაწესება „ქართული ოცნების“ ხელისუფლებისადმი უცხოელი პარტნიორების მხრიდან, თენგიზ ფხალაძე აღნიშნავს, რომ ამ ვითარებაში არაფრის გამორიცხვა არ შეიძლება.
„იმდენად ფართოა ამ პოლიტიკური ფასის ცნება, რომ არც კი მინდა წარმოვიდგინო, რა შეიძლება მოხდეს, თუკი ეს განცხადებები გადაითარგმნება ქმედებებში. ჩვენს პარტნიორებს ესმით, რამდენად მძიმე შეიძლება იყოს ეს ყველაფერი, მაგრამ როდესაც საკითხი მიდის იმ კრიტიკულ წერტილამდე, როდესაც მხოლოდ და მხოლოდ, განცხადებებით არ ხდება ვითარების დარეგულირება, მაშინ ამას დიდი ალბათობით, ქმედებები მოჰყვენა, რაც ძალიან ცუდია“, - განაცხადა თენგიზ ფხალაძემ.
მან ასევე ისაუბრა საქართველოს მიერ ევროკავშირში გაწევრიანების განაცხადთან დაკავშირებით საქართველოს ხელისუფლების მიერ ცოტა ხნის წინ გაკეთებულ განცხადებაზე. ფხალაძის თქმით, მიმდინარე პროცესები ქვეყანას ამისგან ძალიან აშორებს.
„ნამდვილად ვერ ვიტყვი, რომ ის პროცესი, რაც ახლა მიდის, რამენაირად გვაახლოებს ევროკავშირში წევრობასთან, პირიქით, გვაშორებს. ასე რომ, ევროკავშირში განაცხადის გაკეთების მხრივ, თუ საუბარია იმაზე, რომ აპლიკაცია ტექნიკურად შევავსოთ, ამის გაკეთება ყოველთვის შეგვიძლია, მაგრამ თუ რეალურად ვფიქრობთ, მაშინ ეს ქმედებები წინ გადადგმული ნაბიჯი არ არის“, - აღნიშნა ფხალაძემ.
აშშ-ის პრეზიდენტის, ჯო ბაიდენის მრჩეველი ეროვნული უსაფრთხოების საკითხებში ჯეიკ სალივანი საქართველოში განვითარებულ მოვლენებს ეხმაურება და მხარეებს მოუწოდებს, დიალოგის რეჟიმს დაუბრუნდნენ.
„შეშფოთებულები ვართ საქართველოში ნიკა მელიას დაპატიმრებით. ყველა მხარეს მოვუწოდებთ, ქართული დემოკრატიის მხარდასაჭერად თავიდან აიცილონ ესკალაცია და მოლაპარაკებებს დაუბრუნდნენ“, - წერს ჯეიკ სალივანი სოციალურ ქსელ „ტვიტერში“.
საქართველოს მთავრობის გადაწყვეტილება "ნაციონალური მოძრაობის" სათავო ოფისის ძალადობრივი დარბევისა და მისი ლიდერის, ნიკა მელიას და ათობით აქტივისტის დაპატიმრების შესახებ ძალიან შემაშფოთებელია, - ამის შესახებ ამერიკელი კონგრესმენების, ჯიმ რიშის, ჯინ შაჰინის, ადამ კინზინგერისა და ჯერი კონოლის ერთობლივ განცხადებაშია აღნიშნული.
კონგრესმენები ხელისუფლებას პოლიტიკური პატიმრების დაუყოვნებლივ გათავისუფლებისკენ მოუწოდებენ.
„საქართველოს სამართალდამცავი ძალებისა და სასამართლო სისტემის კორუმპირებული გამოყენება პოლიტიკურად მოტივირებული ქმედებების აღსასრულებლად, საფრთხეს უქმნის იმას, რაც საქართველოს დარჩა დემოკრატიისგან და ევროატლანტიკური გზისგან. მოვუწოდებთ, დაუყოვნებლივ გაათავისუფლონ ყველა პოლიტპატიმარი, მათ შორის ბატონი მელია და გიორგი რურუა. ყველა პოლიტიკურმა პარტიამ საქართველოში პროვოკაციები უნდა შეწყვიტოს და ამ კრიზისის მშვიდობიან გადაწყვეტაზე მოილაპარაკოს,“ – აღნიშნულია განცხადებაში.
რასაც აქ ვხედავთ, ჩემი აზრით, აშკარად არის პოლიტიკური ოპერაცია და ყველაფერი დანარჩენი ამის შემდეგ, არის დეტალები. რადგან როდესაც ეს (ასეთი მოვლენები) იწყება, ეს დემოკრატიის სიკვდილის დასაწყისია და ეს ძალიან მაღელვებს, - ამის შესახებ „ატლანტიკური საბჭოს“ მკვლევარმა და ტეხასის უნივერსიტეტის პროფესორმა ბრაიან უიტმორმა „ამერიკის ხმის“ ქართულ რედაქციასთან საუბრისას განაცხადა, რითაც ოპოზიციონერი ლიდერის, ნიკა მელიას დაკავებას გამოეხმაურა.
როგორც ის აღნიშნავს, მსგავსი მოვლენები არ უნდა ხდებოდეს ქვეყანაში, რომელიც ნატო-ს პარტნიორია და ასოცირების შეთანხმება აქვს ევროკავშირთან.
„ამგვარი მოვლენები ხდება პუტინის რუსეთში, ლუკაშენკოს ბელარუსში. ეს არ არის ის, რაც უნდა ხდებოდეს ქვეყანაში, რომელიც ნატო-ს პარტნიორია და ასოცირების შეთანხმება აქვს ევროკავშირთან. ეს არ უნდა ხდებოდეს დემოკრატიულ ქვეყნებში და როდესაც ვხედავ, რომ სასამართლო გამოყენებულია პოლიტიკური ქმედებისთვის, ეს მე მაშფოთებს“, - განაცხადა ბრაიან უიტმორმა.
„გერმანიის მარშალის ფონდის“ მკვლევარის, ჯონათან კაცის განცხადებით კი, უახლოესი დღეები გადამწყვეტი იქნება იმის განსასაზღვრად, თუ როგორ წარიმართება საქართველოში დემოკრატიული განვითარების პროცესი. ამის შესახებ მკვლევარმა „ამერიკის ხმის“ ქართულ რედაქციასთან საუბრისას განაცხადა, რითაც ოპოზიციონერი ლიდერის, ნიკა მელიას დაკავებას გამოეხმაურა.
როგორც ის აღნიშნავს, მმართველმა პარტიამ ძალიან ფრთხილად უნდა შეარჩიოს ხელისუფლების წამყვან პოზიციებზე პირები, რადგან ეს უკავშირდება იმას, თუ როგორ აღიქმება ის ქვეყნის შიგნით და გარეთაც.
„ახლა ყველაზე მნიშვნელოვანი ისაა, თუ რა მოხდება შემდეგი რამდენიმე დღის განმავლობაში. რა ნაბიჯებს გადადგამს საქართველოს მთავრობა ტემპერატურის დასაწევად და იმ სიტუაციასთან დასაბრუნებლად, სადაც დისკუსია და წინ მიმავალი გზის ძიება ხდება“, - ამბობს კაცი.
ასევე, ჯონათან კაცის თქმით, ის, რაც საქართველოში ხდება, უკან გადადგმული ნაბიჯია იმ კუთხით, თუ როგორ არის საქართველო დანახული.
„როდესაც საქართველოში ამის მსგავსი ინციდენტები ხდება, ქართული მხრიდან უნდა ვნახოთ ძალისხმევა იმისათვის, რომ აღდგეს რწმენა იმისა, რომ საქართველო სწორ გზაზე დგას, რომ მას სურს შეასრულოს საკუთარი ვალდებულებები. ის, რაც ხდება, არის უკან გადადგმული ნაბიჯი იმ კუთხით, თუ როგორ არის საქართველო დანახული. და ეს მხოლოდ აძლიერებს იმ მავნე აქტორების არგუმენტებს, რომლებიც ამბობენ, რომ საქართველოსთვის ალტერნატიული გზა [მომავალი] სწორედ ისე გამოიყურება, რასაც ახლა ხედავთ რუსეთში ან სხვა ქვეყნებში, რომლებშიც არ ყოფილა პროგრესი“, - აცხადებს ჯონათან კაცი.
ამასთან, მისი თქმით, ვერც ერთი პრემიერ-მინისტრი, რომელიც ცეცხლს აღვივებს, ვერ შეძლებს მიაღწიოს საქართველოს სწორ პოლიტიკურ პროცესში დაბრუნების მიზანს.
„ყოფილმა პრემიერ-მინისტრმა აღნიშნა, რომ მისი შეშფოთების უდიდესი საგანი იყო ქვეყნის დესტაბილიზაცია, პოლარიზაცია. ვფიქრობ, ეს ნიშნავდა იმას, რამაც შეიძლება გამოიწვიოს უფრო მნიშვნელოვანი ძალადობა. ვერც ერთი პრემიერ-მინისტრი, რომელიც ცეცხლს აღვივებს, ვერ შეძლებს მიაღწიოს იმ მიზანს, რასაც საქართველოს სწორ პოლიტიკურ პროცესში დაბრუნება ჰქვია და ამ პრობლემების გადაწყვეტაზე ფოკუსირება“, - აცხადებს ჯონათან კაცი.