"რა მოხდება ამის მერე? ქართული პოლიტიკური სამართალი ასეთი სცენარისთვის მზად არ არის" - რას წერს ვახუშტი მენაბდე უმრავლესობის გადაწყვეტილებაზე?
უმრავლესობა ვალდებულია ოპოზიციონერ დეპუტატებს უფლებამოსილება შეუწყვიტოს - პარლამენტის წევრებს საკუთარი მანდატის განკარგვის თავისუფალი შესაძლებლობა უნდა ჰქონდეთ, - ამის შესახებ “ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის“ წარმომადგენელი, კონსტიტუციური სამართლის სპეციალისტი ვახუშტი მენაბდე “ფეისბუქის“ გვერდზე წერს.
როგორც მენაბდე განმარტავს, კონსტიტუციაში წერია, რომ არსებობს გადადგომის მექანიზმი, ხოლო პარლამენტის როლი ამ პროცესში ფორმალური უნდა იყოს.
"პარტიებს შორის ურთერთპატივისცემა ნიშნავს, არა მხოლოდ ერთად მსჯელობის ვალდებულებას, არამედ იმასაც, რომ კარი არ ჩაკეტო, როცა ვინმეს ამ კარიდან გასვლა უნდა.
როგორც ახლა გახდა ცნობილი, პარლამენტი საკითხს ჩააგდებს, ანუ მანდატებს არ შეუწყვეტს ოპოზიციას. თუ ასე მოხდა ის კონსტიტუციის სულისკვეთებასთან მოვა წინააღმდეგობაში. რა მოხდება ამის მერე? საკონსტიტუციო სასამართლოში ამის გასაჩივრების შესაძლებლობა ბუნდოვანია. ქართული პოლიტიკური სამართალი ასეთი სცენარისთვის მზად არ არის და პირდაპირი პასუხი არ აქვს.
როგორც წესი პრობლემა ტრადიციულად პირიქით დგას ხოლმე, უმრავლესობა უკანონოდ უწყვეტს ოპონენტს მანდატს (სპეციალური ტერმინის კი არსებობს ამ ფენომენის აღსაწერად „ძეხვის დაჭრა“), ამიტომ კანონი ამის დაზღვევაზე აკეთებს აქცენტს. თუმცა ალბათ მაინც ღირს ოპოზიციამ ეს მექანიზმი გამოიყენოს და სარჩელი მოამზადოს.
როგორც 51 დეპუტატს არ აქვს მექანიზმი გააჩეროს პარლამენტის მუშაობა, ისე არ უნდა ჰქონდეს 90-ს ძალით დააკავოს კოლეგები რუსთაველის #8-ში. ასეთია სამართლიანობის მოთხოვნები. მაგრამ ჩვენი პარლამენტი საინტერესო ლაბორატორიაა. როგორც უზენაესი საკანონმდებლო ორგანოს ბნელ ტალანებში ჩურჩულით ყვებიან, ერთხელ აქ გარდაცვლილი დეპუტატის უფლებამოსილების შეწყვეტის შესახებ დადგენილებას არ მისცეს ხმა დეპუტატებმა. საკითხი ჩააგდეს, რადგან ახალი კვორუმი ხელს არ აძლევდათ“, - აცხადებს ვახუშტი მენაბდე.
ელენე
როგორც არჩევნებზე ძალადობდნენ მთელი ეს წლები ხალხზე, ისევე აგრძელებენ ძალადობას!
დასავლელი ადამიანი ვახუშტი მენაბდეს რომ შეხედავს , აუცილებლად იფიქრებს: ეს რა “მომხიბლავები და ლამაზები” ყოფილან ქართველი კაცებიო))))
"მთელი ოპოზიცია ორ კაცს გვწყევლის - ჩვენზე მაგრები ხომ არიან?! მივიდნენ და გამოიხსნან ციხიდან რურუა, დანიშნონ რიგგარეშე არჩევნები, რას გადაგვეკიდნენ?!" - ელისაშვილი
"ითხოვე და მიიღე" - ნიკა მელიამ იაგო ხვიჩიას სათამაშო პისტოლეტი აჩუქა
"დამრჩა შთაბეჭდილება, რომ თეა წულუკიანმა 31 ოქტომბერს, საღამოს დაიძინა და დღევანდელ სხდომაზე გაიღვიძა" - ალეკო ელისაშვილი