მივესალმები საგარეო საქმეთა მინისტრის მნიშვნელოვან განცხადებას, რომელიც ხაზგასმით უარყოფს ანტისემიტიზმს და სოლიდარობას უცხადებს ებრაელ ხალხს, - ამის შესახებ ისრაელის ელჩი საქართველოში რან გიდორი სოციალურ ქსელ „ფეისბუქში“ წერს.
ელჩის განცხადებით, ექსტრემისტების, რასისტებისა და ქსენოფობების იზოლირებისთვის ერთობლივი მოქმედებაა საჭირო.
„ექსტრემისტების, რასისტებისა და ქსენოფობების იზოლირებისათვის ძალები ყველამ უნდა გავაერთიანოთ,“ - წერს დიპლომატი.
შეგახსენებთ, გუშინ საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრმა დავით ზალკალიანმა სოციალურ ქსელ „ტვიტერში“ დაწერა, რომ ანტისემიტიზმის უმცირესი გამოვლინებაც კი ვერასოდეს იპოვის ადგილს ქართველის გულსა და ცნობიერებაში.
ცნობისთვის, საქართველოში ისრაელის ელჩის, რან გიდორის განცხადებით, ქუთაისის სულხან-საბას დასახლების სამების ეკლესიის წინამძღვარმა, დეკანოზმა ილია კარკაძემ ანტისემიტური შეთქმულების რამდენიმე თეორია „გადმოანთხია”. ამასთან ელჩის თქმით, როდესაც კარკაძემ ზემოაღნიშნული ანტისემიტური განცხადებები გააკეთა, ორი კვირაც კი არ იყო გასული ქუთაის-გაენათის ეპარქიის მიტროპოლიტის და წმინდა სინოდის წევრის, მეუფე იოანე გამრეკელის მიერ ჩატარებული "ძალზედ სადავო და პრობლემური ქადაგებიდან, რომლის ნაწილიც შესაძლოა აღქმული იქნეს, როგორც ანტისემიტური".
რან გიდორის განცხადებით, დარწმუნებულია, რომ საქართველოს ხელისუფლება ყველა საჭირო ზომას მიიღებს, რათა ანტისემიტიზმის აღმოცენება შეაჩეროს.
იქედან ევროკავშირის ელჩმა დაგვიწესა საბჭოური შემოწმებები, აქედან ისრაელის ელჩი გვასწავლის ჭკუას
ბატონ ელჩს მეტი გონიერება რომ ჰქონოდა, არასოდეს ახსენებდა საქართველოსთან მიმართებაში სიტყვას ანტისემიტიზმი. ეს ჩვენი შეურაცხყოფაა და ამგვარი შეფასება მსოფლიოს ყველა ქვეყანას შორის, ყველაზე ნაკლებად ჩვენ დავიმსახურეთ. თან ნაკლებად კი არა, საერთოდ არა.
ქსენოფობია არის ის, თუ როგორ ხვდებიან ისრაელის საზღვარზე საქართველოს მოქალაქეებს. ამაზე რას ამბობს ელჩი?
როგორც ჩანს ელჩს ვიღაც უყვება ქართულ ინტერნეტში რა ამბებია. იმედია ამ კომენტარებსაც გადაუთარგმიან და მიხვდება რამხელა შეურაცხყოფა მოგვაყენა.
მე ველოდები მისგან ბოდიშს. მიმართვაში რომ ახსენა საქართველო და ანტისემიტიზმი ერთად. თუ არ მოიხდის ბოდიშს, იქნეს გაძევებული. არ შეიძლება ამხელა შეურაცხყოფის მოთმენა არაფრით.