"ელისაშვილის არგუმენტი, რომ პარლამენტში შესვლა ისტორიული ცვლილებებისთვის არის საჭირო, არის უბრალოდ ბლეფი" - ხათუნა ლაგაზიძე
ალეკო ელისაშვილის არგუმენტი, რომ პარლამენტში შესვლა ისტორიული ცვლილებებისთვის არის საჭირო, არის უბრალოდ ბლეფი, - ამის შესახებ პოლიტოლოგმა ხათუნა ლაგაზიძემ „ინტერპრესნიუსთან” საუბრისას განაცხადა, რითაც გამოეხმარა პარტია „მოქალაქეების” ლიდერის ალეკო ელისაშვილის განცხადებას, რომ ის დათანხმდება პარლამენტში შესვლას იმ შემთხვევაში, თუ მხარეები საარჩევნო კანონმდებლობის და საარჩევნო ადმინისტრაციის რეფორმაზე შეთანხმდებიან.
მისი თქმით, „ქართული ოცნება” რასაც არ უნდა დაპირდეს საარჩევნო კოდექსის ცვლილებებისთვის, ელისაშვილის პარლამენტში შესვლა აუცილებელი არ არის.
„ქართულ ოცნებას” აქვს ხმების საჭირო რაოდენობა იმისათვის, რომ მიიღოს ნებისმიერი ცვლილება ორგანულ კანონში. არგუმენტი, რომ ალეკო ელისაშვილი პარლამენტში საარჩევნო სისტემის ცვლილებისთვის შედის, საერთოდ ბუნებაში არ არსებობს. ის პუნქტები, რომლებიც საარჩევნო კოდექსის ცვლილებებს ეხება და არჩევნების ჩატარების წესს, მესამე-მეოთხე პუნქტად არის გაწერილი იმ დოკუმენტებში, რომლებსაც ხელისუფლება და ოპოზიცია განიხილავს. ეს პუნქტები უნდა დავყოთ ორ ნაწილად იმის მიხედვით, რამდენი ხმა სჭირდება ამ ცვლილებების მიღებას. მესამე პუნქტი, სადაც საუბარია იმაზე, რომ პარლამენტი უნდა აირჩეს პროპორციული წესით და ბარიერი უნდა იყოს 0-დან 3%-მდე, საპარლამენტო ცვლილებების ნებისმიერ ცვლილებას სჭირდება კონსტიტუციის ცვლილება, შესაბამისად ელისაშვილი პარლამენტში შევა თუ არ შევა, „ქართულ ოცნებას” საკონსტიტუციო უმრავლესობა არ აქვს და შესაბამისად, კონსტიტუციაში ცვლილებას ვერ განახორციელებს. ამიტომაც ელისაშვილის პარლამენტში შესვლას აზრი არ აქვს. დანარჩენ ცვლილებებზე, რაზეც არის საუბარი ყველა ის ცვლილება შეიძლება განხორციელდეს საარჩევნო კოდექსში ცლილებების შეტანით და ყველა ამ ცვლილების მიღება „ქართულ ოცნებას” შეუძლია თავისივე ხმებით, ისე, რომ ერთი ოპოზიციონერის ხმაც არ დასჭირდეს, შესაბამისად, ამ ნაწილშიც ალეკო ელისაშვილის იქ ყოფნის საჭიროება საერთოდ არ არის.
თუ „ქართული ოცნება” აყენებს საკითხს, რომ თუ არ შემოხვალ მე ამ ცვლილებებს არ მივიღებო, მაშინ ხელისუფლება ამით კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს საკუთარ დიქტატორულ სახეს. ელისაშვილის პარლამენტში შესვლას არც იმ შემთხვევაში აქვს აზრი, თუ საკონსტიტუციო ცვლილებების მიღებას დაპირდება “ქართული ოცნება” იმიტომ, რომ გამორიცხულია მათ საკონსტიტუციო ცვლილებები მიიღონ, ამისთვის მათ არ ეყოფათ რაოდენობა, სულ რომ ათზე გაამრავლონ ელისაშვილი და არც იმ შემთხვევაში არის ელისაშვილის პარლამენტში შესვლის აუცილებლობა თუკი “ქართული ოცნება” საარჩევნო კოდექსში ცვლილებებს მიიღებს იმიტომ, რომ “ქართულ ოცნებას” ცვლილებების მიღება თავისივე ხმებით შეუძლია. ასე რომ არგუმენტი, რომ პარლამენტში შესვლა ისტორიული ცვლილებებისთვის არის საჭირო არის უბრალოდ ბლეფი”, - განაცხადა ხათუნა ლაგაზიძემ.
ამასთან, პოლიტოლოგის თქმით, შესაძლებელია სხვისი პოზიციები არ მოგწონდეს, მაგრამ სხვების ჯინაზე პარლამენტში შესვლა სრული სისულელე და სიყალბეა.
„რაც შეეხება ალეკო ელისაშვილის მიერ ოპოზიციონერების მოხსენიებას - ესეც ჰგონია, რომ მის საქციელს გაამართლებს. გასაგებია, რომ შეიძლება არ მოგწონდეს სხვისი მოქმედებები, აზრები და პოზიციები, მაგრამ სხვის ჯინაზე პარლამენტში შესვლა სრული სისულელე და სრული სიყალბეა. თუ ვინმე ოპოზიციის წარმომადგენელზე განაწყენებულია, ამით საერთო საქმეს აზარალებს და საკუთარ იმიჯს ინგრევს?!”, - აღნიშნა პოლიტოლოგმა.
შეგახსენებთ, პარტია „მოქალაქეების“ ლიდერმა ალეკო ელისაშვილმა დღეს განაცხადა, რომ პარლამენტში შესვლას იმ შემთხვევაში დათანხმდება, თუ მხარეები საარჩევნო კანონმდებლობისა და საარჩევნო ადმინისტრაციის რეფორმაზე შეთანხმდებიან.
ასევე დღეს ელისაშვილმა სოციალური ქსელით გავრცელებულ ვიდეომიმართვაში აღნიშნა, რომ ბოკერია და უგულავა პარლამენტში ვერ მოხვდნენ და ამიტომ უნდათ, ყველაფერი არიონ და საბოტაჟით დაკავდნენ.
უბრალო"
რა საინტერესოა ეს ლაგაზიძე ვინ ან რამ გაამწარა და გადააკეთა.