193 აჭარაში, თბილისში კი 43 - როგორ ნაწილდება კორონავირუსის 294 ახალი შემთხვევა რეგიონების მიხედვით
ინფექციური საავადმყოფოს ბოქსირებული განყოფილების ხელმძღვანელის, მარინა ენდელაძის განცხადებით, კორონავირუსით ინფიცირებულთა ყველაზე მეტი რაოდენობა, 66% აჭარას უკავშირდება და 15% თბილისს.
როგორც მან ჟურნალისტებს განცხადა, საქართველო ვირუსით ინფიცირების თვალსაზრისით ჯერ „მწვანე ზონაშია“.
"განაწილების მხრივ 66% აჭარაშია, 193 ახალი პაციენტია აჭარაში გამოვლენილი, შემდგომ მოდის თბილისი - 15%, 43 პაციენტს დაუდასტურდა კოვიდინფიცირება, გურიაში გახლავთ 16 ახალი პაციენტი, იმერეთში -14, სამეგრელო ზემო - სვანეთში 11 ახალი პაციენტი, სამცხე ჯავახეთსა და ქვემო ქართლში 5-5 დადასტურებული შემთხვევა, შიდა ქართლში 4 ახალი პაციენტი, კახეთში - 2, მცხეთა მთიანეთში - 1", - განაცხადა მარინა ენდელაძემ.
მისი თქმით, კორონავირუსით ინფიცირებულთა წყაროები ცნობილია.
„თბილისში 15%-ია მხოლოდ. ჯერჯერობით „მწვანე ზონაში“ ვართ. ვფიქრობ, რომ არ იქნება მატება. დღევანდელი დღე გარკვეულწილად საიმედოა იმიტომ, რომ ინფიცირებულთა მზარდი რაოდენობა არ არის მიუხედავად იმისა, რომ ტესტების რაოდენობამ მოიმატა, ამდენად ვფიქრობთ, რომ სიტუაცია დასტაბილურდება და პროცესი შეჩერდება. ინფიცირების წყაროები ცნობილია“, - განაცხადა მარინა ენდელაძემ.
ენდელაძის განცხადებით, კორონავირუსით ინფიცირებულთა 66% აჭარას უკავშირდება.
როგორც მან ჟურანალისტებს განუცხადა, 3348 პაციენტიდან კრიტიკულად მძიმეა 20 პაციენტი, მათ შორის 17 კი მართვით სუნთქვაზეა.
„დღეისთვის ქვეყანაში დადასტურებულია კოვიდინფიცირების 5254 შემთხვევა. გამოვლინდა 294 ახალი შემთხვევა. შემთხვევების რაოდენობა დასტაბილურდა, მატება აღარ გვქონია. საერთო ჯამში, გამოჯანმრთელებულთა რაოდენობა გახლავთ 1906. შესაბამისად, 3348 პაციენტი გადის ამჟამად მკურნალობას კოვიდ ცენტრებში, ასევე სასტუმროებსა და მცირე რაოდენობით გახლავთ ბინაზე დატოვებული პაციენტები. 3348 პაციენტიდან კრიტიკულად მძიმეა 20 პაციენტი, მათ შორის 17 არის მართვით სუნთქვაზე. განაწილების მხრივ 66% აჭარაშია“, - განაცხადა მარინა ენdელაძემ.
მარინა ენდელაძის განცხადებით, მათ ცენტრში მოთავსებული 34 პაციენტიდან ერთის ჯანმრთელობის მდგომარეობა კრიტიკულად მძიმეა, ხოლო 3-ის მძიმე.
„ჩვენს ცენტრში გახლავთ 34 კოვიდინფიცირებული, მათ შორის 3 არის ახალი. ერთ-ერთი მათგანი კრიტიკულად მძიმეა. ზოგადად, მძიმე პაციენტების რაოდენობა 3-ია“,- განაცხადა მარინა ენდელაძემ.