გუშინ საპროტესტო აქციების დროს 91 ადამიანი დააკავეს - ბოლო ცნობები ბელარუსიდან
ბელარუსში, შაბათს, 5 სექტემბერს გამართული არასანქცირებული საპროტესტო აქციების დროს ათობით ადამიანი დააკავეს. როგორც დღეს ქვეყნის შინაგან საქმეთა სამინისტროში განაცხადეს, 5 სექტემბერს „მასობრივი ღონისძიებების შესახებ კანონის“ დარღვევის გამო სულ 91 ადამიანი დააპატიმრეს. მათგან 34 ადამიანი სასამართლოში საქმის განხილვამდე დროებითი დაკავების იზოლატორში მოათავსეს.
შსს-ს ინფორმაციით, საპროტესტო აქციები 18 დასახლებულ პუნქტში გაიმართა და დემონსტრანტების საერთო რიცხვმა დაახლოებით 4 000 შეადგინა. მინსკში არასანაქცირებული ღონისძიება 8 სხვადასხვა ადგილას ჩატარდა.
სამინისტროს პრესსამსახურში ასევე იტყობინებიან, რომ კვირას, დღის განმავლობაში მინსკში რამდენიმე გამზირი გადაიკეტა, რამდენადაც ბელარუსის დედაქალაქში მორიგი არასანქცირებული საპროტესტო აქციების გამართვაა მოსალოდნელი.
შეგახსენებთ, ბელარუსში, 9 აგვისტოს საპრეზიდენტო არჩევნების შემდეგ საპროტესტო აქციები არ წყდება. მომიტინგეები არჩევნების ოფიციალურ შედეგებს არ აღიარებენ, რომლის თანახმადაც ალექსანდრე ლუკაშენკომ ხმების 80.1 % მიიღო. ისინი ლუკაშენკოს გადადგომას და ხელახალი არჩევნების ჩატარებას მოითხოვენ.
რამო მორანი
ლუკაშენკო უნდა ჩამოაგდონ, რადგან მან არ მისცა საშუალება გარკვეულ გარედან მართულ შიდა ძალებს დაენგრიათ ქარხნები, ფაბრიკები, სოფლის მეურნეობა, განათლებისა და ჯანმრთელობის დაცვის სისტემები და არ გადააქცევინა ქვეყანა განვითარებადად საქართველოს მსგავსად. ის დიქტატორია, ქვეყანაში დიქტატურაა, ოღონდ სიკეთის (მშრომელი, რიგითი ადამიანისათვის), რაც დაუშვებელია დასავლეთელი ძიებისთვის. სიკეთის დიქტატურა ბოროტებაა მათთვის.