"პროექტი გადაიდო, რადგან ქვეყანაში არეულობაა... დარჩენა და ლექციის კითხვა შემომთავაზეს" - თბილისში დაბრუნებული სალომე ჭაჭუა ლიბანურ ცხოვრებაზე
ძლიერი ნებისყოფა და პასუხისმგებლობის ძლიერი გრძნობა სალომე ჭაჭუას ბევრი ადამიანისგან გამოარჩევს. ალბათ, ეს არის ერთ-ერთი მიზეზი, რის გამოც მის მიერ შესრულებული ცეკვა ყოველთვის შთამბეჭდავია... დაახლოებით 1 თვეა, რაც სალომე თბილისში იმყოფება. მოცეკვავე სამშობლოს დატოვებას ისევ აპირებს...
- რამდენი ხანია, რაც საქართველოში ხარ?
- თბილისში დეკემბრის დასაწყისში ჩამოვედი. აქ ყოფნა ცოტათი გამიგრძელდა. მალე ისევ გავემგზავრები...
- სად იყავი და რა მიზნით?
- ბეირუთში "ცეკვავენ ვარსკვლავების" ქორეოგრაფად მიმიწვიეს. იქ ვმუშაობ. საკმაოდ კარგი შემოთავაზება მივიღე და ცოტათი განსხვავებული ნაბიჯი გადავდგი, რადგან ძირითადად, აქტიური მოცეკვავე ვარ. ასევე, სხვადასხვა შოუში ვმონაწილეობ. ბეირუთში მუშაობისას მიღებული გამოცდილება სხვა "ლეველია". ჩემთვის ეს ძალიან დიდი გამოწვევა იყო, რადგან ამხელა პროექტის ერთ-ერთი ქორეოგრაფის როლი დიდი პასუხისმგებლობაა - შენზე ბევრი რამ არის დამოკიდებული, პირველ რიგში - ის, რომ აბსოლუტურად ყველა წყვილი სცენაზე იდეალურად წარდგენილი უნდა იყოს. საქმეს თავს კარგად ვართმევ. ამ მხრივ დიდ გამოცდილებას ვიღებ, ძალიან საინტერესო საქმეა.
- ახლა ბეირუთში პროექტი უშენოდ მიმდინარეობს?
- არა. ცოტა ხნით გადაიდო, რადგან მოგეხსენებათ, ბევრ ქვეყანაში და მათ შორის ლიბანშიც არეულობაა, საპროტესტო აქციები მიმდინარეობს... ძალიან უნდოდათ, დავრჩენილიყავი, რადგან სხვა შემოთავაზებებიც მქონდა, რომ მუშაობა იქ გამეგრძელებინა, მაგალითად - ლექციები წამეკითხა და ა.შ. ჩვენს ქვეყანაში დაბრუნება ვამჯობინე, რადგან აქ ჩემი სტუდია მაქვს, სადაც მირჩევნია, ისევ ჩემს პატარებთან ვიმუშაო. სხვათა შორის, ჩემს სტუდიას იანვარში დაბადების დღე აქვს - 6 წლის ხდება.
- სანამ საქართველოში არ იყავი, შენს მოსწავლეებზე ვინ ზრუნავდა?
- სამეჯლისო-სპორტული ცეკვების მიმართულებით, 3 ასისტენტი (არაჩვეულებრივი ქორეოგრაფები) მყავს. გარდა ამისა, კიდევ 2 მწვრთნელი მყავს: ერთ-ერთი გაწელვებს (ტანვარჯიშს) ასწავლის, მეორე - ფიზიკურ მომზადებას. ასე რომ, სტუდიაში საკმაოდ დიდი გუნდი ვართ. ეჭვიც არ შემპარვია - 100%-ით დარწმუნებული ვიყავი, რომ ძალიან მაგრად იმუშავებდნენ. ასეც მოხდა. იცი, რომ სხვადასხვა ქვეყანაში ხშირად მივემგზავრები, მაგრამ ამჯერად თვეზე მეტხანს დავრჩი. თბილისში დაბრუნებულს მოსწავლეები ძალიან მაგარ ფორმაში დამხვდნენ - მართლა არ ველოდი! რადგან ამდენი ხნის განმავლობაში საქართველოში არ ვიყავი, ალბათ ჩემმა ასისტენტებმა მუშაობაში მთელი სული, გული, ძალა და ენერგია ჩააქსოვეს, რაც ჩემს მოსწავლეებზე აისახა კიდეც.
- ლიბანურ "ცეკვავენ ვარსკვლავებზე" მოგვიყევი...
- ბეირუთში ამ შოუს უკვე მეხუთე სეზონია აწყობენ. საქართველოს მსგავსად, იქაც ერთ-ერთი რეიტინგული გადაცემაა. საერთოდ, სადაც "ცეკვავენ ვარსკვლავები" "კეთდება", იშვიათად ხდება, რომ რეიტინგული არ იყოს - ყველგან დიდი ოვაცია და გამოხმაურება აქვს. მათ შორის ერთ-ერთი ბეირუთია. საქართველოსთან შედარებას არ დავიწყებ, მაგრამ ბეირუთში საკმაოდ მობილიზებული, დისციპლინირებული არიან. აბსოლუტურად სხვანაირი მუშაობის პროცესია - ისეთი, როგორიც მიყვარს... დარენ ბენეტი ჟიურის ერთ-ერთი წევრი გახლავთ. მას ჩემი შემოქმედება ძალიან მოსწონდა და მოსწონს. ბეირუთში "ცეკვავენ ვარსკვლავებზე" ბრიტანელების ჯგუფი მუშაობს. მოგეხსენებათ, დარენი ბრიტანელია. სწორედ ბრიტანელებმა, კონკრეტულად - დარენმა მიმიწვია. 4 ქორეოგრაფი ვმუშაობთ. დიდი სეზონია - 13 წყვილია. თითო "ლაივისთვის" მონაწილეთა ცეკვებს ვინაწილებთ და ვამზადებთ. ასევე, შოუს გახსნის ცეკვებზე გუნდურად ვმუშაობთ. მთავარი მითითება გვაქვს, მაგრამ დიდ თავისუფლებას გვანიჭებენ: როდესაც ცეკვისთვის კონკრეტულ მუსიკას გვაძლევენ, თავად ვიგონებთ თემას, ისტორიას, საჭირო დეკორაციას, რომელი კამერიდან უნდა გადაიღონ და ა.შ. კვირაში ერთხელ დიდი შეხვედრა გვაქვს, სადაც ყველა პროდიუსერის წინაშე, პრეზენტაციას ვაკეთებთ. თუ მოიწონეს, ნამუშევარს ტოვებენ, თუ არა და - გარკვეული ცვლილებები შეაქვთ. ძალიან მიხარია, რომ ჯერჯერობით ჩემს შემოქმედებაში (რაც ვიმუშავე) ცვლილებები არ შეუტანიათ. ძალიან კმაყოფილი ვარ.
- "ცეკვავენ ვარსკვლავების" ლიბანელი მონაწილეებიც სხვადასხვა სფეროში წარმატებული ადამიანები თუ შოუბიზნესის წარმომადგენლები არიან?
- სხვადასხვა სფეროს წარმომადგენლები არიან, ძირითადად მაინც - მომღერლები და მსახიობები. წელს საკმაოდ "მძიმეწონიანი" ვარსკვლავები შეარჩიეს. მონაწილეებს შორის პარაოლიმპიელიც არის. სხვათა შორის, ამ ადამიანთან მუშაობა ძალიან საინტერესო და აბსოლუტურად განსხვავებულია, რადგან რადიკალურად სხვანაირად მოტივირებულია... კიდევ, "ცეკვავენ ვარსკვლავებში" "მის ბეირუთი" მონაწილეობს. ასევე, იქაური მოდელი ბიჭი, რომელიც ერთ-ერთი Hottest ბიჭია (იცინის).
- რას ფიქრობ, ჩვენი ვარსკვლავები უფრო ნიჭიერები არიან თუ ლიბანელები?
- შედარება არ მიყვარს. ყველა ადამიანი ინდივიდუალურია, ერთმანეთისგან რადიკალურად განსხვავდებიან. ამიტომ ჩვენსა და მათ ვარსკვლავებს ერთმანეთს ვერ შევადარებ. ყველას თავისი "პლუს-მინუსები" აქვს. საერთოდ, ყველა შრომისმოყვარეა, ვინც ამ პროექტში მონაწილეობას თანხმდება. ძალიან კარგად აქვთ გააზრებული, "ცეკვავენ ვარსკვლავებში" მონაწილეობა რამხელა შრომას მოითხოვს. შრომასთან ერთად, ფსიქოლოგიური საკითხიცაა - მორალურად რამდენად გაუძლებ ადამიანი და ა.შ. ბეირუთში ახლა პროექტი ისეთ ფაზაშია, რომ გამონაკლისის გარეშე, ყველა ძალიან მოტივირებულია. თავს არ ზოგავენ, ქართველი მონაწილეების მსგავსად.
- ალბათ, საქართველოს წლევანდელ "ცეკვავენ ვარსკვლავებს" თვალი შეავლე. როგორ შეაფასებ?
- ბეირუთში ყოფნის დროსაც ვუყურებდი, რადგან ჩემი ერთ-ერთი საყვარელი პროექტია, რომელიც ჩემთვის ოჯახივითაა. ძალიან კარგი, განსხვავებული სეზონი იყო. მიუხედავად იმისა, რომ სხვა სეზონებთან შედარებით ნაკლები მონაწილე იყო, ახლაც იყვნენ გამორჩეული მოცეკვავე ვარსკვლავები.
- ფავორიტი წყვილი გყავდა?
- არა, კონკრეტული ფავორიტი არ მყავდა. თუ ვუყურებ, ყველა წყვილს ვგულშემატკივრობ, რადგან მინდა, ყველა განვითარდეს, ისიამოვნოს... ბოლოს პროექტი ისეთ ფაზაში იყო, რომ ძალიან თანაბარი ბრძოლა მიმდინარეობდა - ვერავის გამოვარჩევ. არის შემთხვევები, როცა მეტოქეებს შორის რადიკალური განსხვავებაა - ესა თუ ის წყვილი სხვაზე უკეთესია, მაგრამ წლევანდელ სეზონში თანაბრად იბრძოდნენ. ყველას ერთნაირად წარმატებას ვუსურვებდი.