ომის დასრულების შემდეგ, მისი ბავშვობის მეგობარი, შალიკო იხსენებდა, რომ ბელორუსის ქალაქ გროდნოში, შემთხვევით თუ ბედის წყალობით დიმიტრის შეხვდა. შემდეგ გაირკვა, რომ ეს იმიტომ უთქვამს ახალგაზრდა ქალისთვის, რომელიც ერთადერთ ვაჟს მარტო ზრდიდა, ქმრის დაბრუნების იმედი არ დაეკარგა...
დიმიტრი პეტრუზაშვილის მეუღლის ფოტო, რომელსაც ჯარისკაცი ჯიბით ატარებდა
რეალურად, ბელორუსის ქალაქ გროდნოში არსებულ ბანაკში, დიმიტრი და შალიკო ერთად მოხვედრილან და გაქცევაც უცდიათ. პეტრუზაშვილს და მისი ბავშვობის მეგობარს მავთულის გადასაჭრელი მაკრატელი უშოვნიათ, ღობე გაუჭრიათ. თუმცა, მორიგეებმა გაიგეს და ცეცხლი გაუხსნეს. შალიკომ გაქცევა მოახერხა, თუმცა რამდენიმე დღის შემდეგ იპოვეს და ბანაკში დააბრუნეს...
მას შემდეგ დიმიტრი არ უნახავს, მაგრამ სხვა ტყვეებისგან გაიგო, რომ იმ ღამით დაჭრილი პეტრუზაშვილი რამდენიმე ხანს ბანაკის ეზოში ყველას დასანახად ეგდო და დაჭრილთან ახლოს არავის უშვებდნენ.
სავარაუდოდ ამის შემდეგ, დაჭრილი პეტრუზაშვილი ლუკენვალდეს საკონცენტრაციო ბანაკში გადაიყვანეს, ან უკვე გარდაცვლილი გადაასვენეს და დაკრძალეს ტყვეთა ბანაკის სასაფლაოზე.
სიკვდილის წინ, დიმიტრი პეტრუზაშვილს გულისჯიბიდან მეუღლისა და პატარა შვილის ფოტოები ამოუღია და სხვა პატიმრებისთვის გადაუცია თხოვნით: თუ ჩემი მეგობარი დაბრუნდება, მას გადაეცითო...
რაც შეეხება ლუკენვალდეს საკონცენტრაციო ბანაკში დაღუპულ სხვა ქართველ სამხედროებს, მათი სია ასე გამოიყურება:
დიმიტრი ნიკოფორეს ძე ქებულაძე - დაბადებული 1920 წლის 10 მარტს, წყალტუბოს რაიონის სოფელ ქვიტირში. სავარაუდოდ, ქიმიის ფაკულტეტის სტუდენტი. ტყვედ ჩავარდა 1941 წლის 29 ივნისს. ბანაკი: შტალაგი III ა. ბანაკის ნომერი: 95538. დაიღუპა 1942 წლის 7 ივნისს. დაკრძალვის სავარაუდო ადგილი: ბერლინის მიდამოები. ბანაკი: შტალაგი 3 დ.
დიმიტრი ქებულაძე
სერგო იამანტის ძე მდივნიშვილი - დაბადებული 1920 წელს გორში. სტუდენტი. ტყვედ ჩავარდა 1941 წლის 29 ივნისს. ბანაკი: შტალაგი III ა. ბანაკის ნომერი: 95575. დაიღუპა 1942 წლის 17 აგვისტოს. დაკრძალვის თავდაპირველი ადგილი - ლუკენვალდე.
კუკური კირილეს ძე კალანდაძე - დაბადებული 1920 წლის 20 აპრილს ჩოხატაურის რაიონის სოფელ ქვემოუბანში. დედა ან მეუღლე - ელისაბედ კალანდაძე. ბანაკი: შტალაგი III ა. ბანაკის ნომერი: 96657. დაიღუპა 1942 წლის 19 იანვარს. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ლუკენვალდე.
მიხეილ თამაზის ძე მოდებაძე - დაბადებული 1919 წლის 20 მარტს, ჭიათურის რაიონის სოფელ კაცხში. დედა კოჩაძე. ტყვედ ჩავარდა 1941 წლის 24 აგვისტოს. ბანაკი: შტალაგი III ა. ბანაკის ნომერი: 93027. დაიღუპა 1942 წლის 17 იანვარს. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ლუკენვალდე.
ვიქტორ იულის ძე კახიძე - დაბადებული 1918 წელს წყალტუბოს რაიონის სოფელ დღნორისაში. ტყვედ ჩავარდა 1941 წლის 24 ივნისს. ბანაკი: შტალაგი III ა. ბანაკის ნომერი: 95586. დაიღუპა - 1941 წლის 13 დეკემბერს. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ბერლინის მიდამოები.
გენადი მაისურაძე - დაბადებული 1925 წელს ხონის რაიონში. ძმა გიორგი მაისურაძე. ბანაკი: XVII ა. ბანაკის ნომერი: 18245. გარდაიცვალა 1945 წლის 18 იანვარს, ფილტვების ანთებით 20 წლის ასაკში. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ლუკენვალდე.
მიხეილ ივანეს ძე კალაძე - დაბადებული 1919 წლის 8 ნოემბერს, სამტრედიის რაიონის სოფელ ახალსოფელში. მეუღლე ოლღა კალაძე. ბანაკი: შტალაგი III ა.ბანაკის ნომერი: 95429. დაიღუპა 1942 წლის 1 მაისს. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ლუკენვალდე.
ივანე მათარაძე - დაბადებული 1897 წელს, ხონის რაიონში. მეუღლე - ვასილინა მათარაძე. ბანაკი: შტალაგი III ა. ბანაკის ნომერი: 101193. დაიღუპა 1942 წლის 18 სექტემბერს, ტიფით. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ლუკენვალდე.
ვახტანგ ვარლამის ძე კვერნაძე - დაბადებული 1920 წელს 23 ნოემბერს, ქუთაისში. დედის სახელი ელენა. ტყვედ ჩავარდა 1941 წლის 28 ივნისს. ბანაკი: შტალაგი III ა.ბანაკის ნომერი: 95439. დაიღუპა 1942 წლის მარტში. თავდაპირველი დაკრძალვის ადგილი - ლუკენვალდე.
ქეთი მაჩაიძე.
მიხეილ მაგრაქველიძე.დაბადებული ონის რ-ნი სოფ.ბარი დაჭრილი იწვა ქალაქ როსტოვში,შემდეგ ფაშისტებმა დაიპყრეს ქალაქი და მას მერე ინფორმაცია აღარ მოსულა ოჯახში.დედმამიშვილები,ლიზა,ჯემალი და ზაალი.
ქეთი მაჩაიძე
ვეძებთ გიორგი დავითის ძე აბულაძეს,დაბადებული თბილისში,ნაძალადევში.გამოცხადებულია უგზო უკვლოს დაკარგულად.მეუღლე მარიამი.ძმები ვლადიმერი და შოთა,დები მარიამი და თამარი.