1944 წლის 31 მარტის ჩანაწერებში ჩანიშნული ჰქონდა: "დღეს ჩემი სიცოცხლე გადაარჩინა ანატოლი ნედაშკოვსკიმ და თავად დაიღუპა..." დავინტერესდი და ამ კონკრეტულ ეპიზოდზე ცოტა მეტი გავარკვიე. ბაბუა მეტყვიამფრქვევე იყო. ის და მისი გადამრჩენელი უკრიანელი, 606-ე მსროლელი პოლკის 317 დივიზიაში მსახურობდნენ.
იმ დღეს, ანუ 31 მარტს, ტყვიამფრქვევით ერთმანეთის ახლოს თავიანთ პოზიციებს ამაგრებდნენ - ერთმანეთს აზღვევდნენ... ბაბუას პოზიციის ცვლილებისას, მას ანატოლი ნედაშკოვსკი აზღვევდა, რა დროსაც მას სნაიპერის ტყვია მოხვდა - ამბროსი შენგელია საკუთარი სიცოცხლის ფასად გადაარჩინა, ბაბუას კი, ტყვიამ ქუდში გაუარა...
მარცხნიდან პირველი დგას ანატოლი ნედაშკოვსკი
- როგორ იპოვეთ ბაბუის მხსნელის ოჯახი?
- როდესაც ბაბუა გარდაიცვალა, პატარა ვიყავი, მაგრამ გადმოცემით ვიცი, რომ ომის დასრულების შემდეგ, მისი გადამრჩენელის ოჯახს ეძებდა. ამასთან, წლების შემდეგ ვნახე ბაბუას მიმოწერა უკრაინაში, ჟიტომირის მილიციის განყოფილებასთან, - ნედაშკოვსკის ოჯახს ეძებდა, მაგრამ ვერ უპოვია, რასაც ძალიან განიცდიდა...
ამბროსი შენგელია ისე გარდაიცვალა, დარდი საფლავში ჩაჰყვა და ეს ძალიან მაწუხებდა. ოცნებად ჰქონდა, მისი გადამრჩენელის ოჯახი გაეცნო და დამეგობრებოდა... წლების შემდეგ, ინტერნეტით გავაგრძელე ბაბუას დაწყებული საქმე - უკრაინელი ანატოლის ახლობლებს ვეძებდი. ამ დროის განმავლობაში, არაერთი უკრაინელი ანატოლი ნედაშკოვსკი ვიპოვე, რომლებიც ასევე 1944 წლის მარტში დაიღუპნენ.
ამბროსი შენგელია
გარკვეული დროის შემდეგ, ერთ-ერთმა უკრაინულმა არქივმა ჩემს შესახებ ინფორმაცია მიაწოდა ერთ-ერთ ადგილობრივს, ბორის დუდჩენკოს, რომელიც მეორე მსოფლიო ომში გარდაცვლილთა საფლავებს ეძებს და მათ შესახებ ინფორმაციას ოჯახებს აწვდის. ინტერნეტით გავცვალეთ ინფორმაცია, ბაბუას შესახებ არსებული ყველა მონაცემი, მისი სამხედრო ნაწილის ნომერი მივაწოდე.
რაღაც დროის შემდეგ, ბორისი დამიკავშირდა და არაერთი დოკუმენტის შესწავლისა და ანალიზის საფუძველზე დაზუსტებული ინფორმაცია მომაწოდა, - ბაბუა ბერდიჩევსკის რაიონის სოფელ დმიტროვკაში დაბადებულმა, 22 წლის ანატოლი ნედაშკოვსკიმ გადაარჩინა, რომელიც ხმელნიცკის ოლქის, დუნაევოცკის რაიონში, სოფელ გოლოზუბინცის საერთო სასაფლაოზე დაკრძალეს... ძალიან მადლიერი ვარ მისი, ბორის დუდჩენკო რომ არა, დღემდე ძიების პროცესში ვიქნებოდი!
- როგორც ვიცი, ამ ეპიზოდზე უკრაინულმა ტელეკომპანიამ სიუჟეტიც მოამზადა...
- დიახ, ადგილობრივმა ტელეკომპანია “ინტერმა” მოამზადა სიუჟეტი და მე და ჩემი ნათესავი - მსახიობი რევაზ ნასიძე ჩაგვწერა, რომელმაც მხატვრულ ტელესერიალ “ქერჩში” ბაბუას როლი შეასრულა. სხვათაშორის, სერიალში არის ასეთი ეპიზოდი, თითქოს ანატოლი ნედაშკოვსკის საფლავიც იპოვეს.
მართალია, ქერჩის ბრძოლა, 1942 წელს მოხდა, ანატოლი კი - 1944-ში გარდაიცვალა, მაგრამ ფილმისთვის სწორედ ეს ამბავი იყო მნიშვნელოვანი, თან “ქერჩში” ანატოლი ნედაშკოვსკი ნახსენებია, რისთვისაც უკრაინელები ძალიან მადლიერი დარჩნენ...
- ანატოლის ოჯახს თუ დაუკავშირდით?