"ამ ადამიანების ღმერთი ბოროტებაა..." - პეტრე კოლხი საზოგადოებასა და მრევლის ნაწილში არსებულ აგრესიაზე
ბოლო დროს, ხშირად ვაწყდებით ფაქტებს, როცა ადამიანები ერთმანეთის მიმართ დაუნდობლები არიან და გაბოროტებულები ყველგან, ყველაფერში აგრესიას ავლენენ. უჭირთ ემოციების მართვა, თავის მოთოკვა, კონტროლი, რითაც სხვებს აზიანებენ...
ზოგადად კი, უარყოფითი ემოციების თავმოყრის ადგილად ბოლო დროს სოციალური ქსელი იქცა, რომელიც სავსეა შეურაცხმყოფელი, ერთმანეთის დამამცირებელი კომენტარებით.
ჩვენი საიტის რესპონდენტებიც ხშირად გამხდარან არაერთი ნეგატიური კომენტარის „მსხვერპლი“, როცა მკითხველი ჯანსაღად კი არ აკრიტიკებს მათ, პირდაპირ დამცირებასა და "თავდასხმაზე" გადადის. ერთ-ერთი ასეთი რესპონდენტი, სასულიერო პირი პეტრე კოლხია.
ამჯერად მამა პეტრე AMBEBI.GE-ს შეკითხვებს პასუხობს - რა მიაჩნია ადამიანების ასეთი აგრესიის გამოვლენის მიზეზად, როგორ უნდა დავიცვათ თავი აგრესიისგან და რატომ ვერ თოკავს ზოგიერთი ეკლესიური ადამიანი ემოციებს.
"ასეთი ადამიანები უმეტესად საკუთარ თავს აზიანებენ. წარმოიდგინეთ, რომ ნებისმიერს, ვისაც აგრესია, სიძულვილი, შური ახასიათებს, მხრებით წისქვილის ქვაზე მეტად მძიმე ტვირთი დააქვს. ეს კი სხვაზე მეტად მას ეხება, ვინც ამ ტვირთის ზიდვაზე საკუთარი ნებით თანხმობა განაცხადა.
უამრავი რამ შეიძლება ბოროტების საპირწონედ მოვიფიქროთ, მაგრამ სხვისი განკითხვით და ცილისწამებით ეადვილებათ ცხოვრება... ეს არ არის მხოლოდ ყოფითი პრობლემების, ან სოციალური ფონის ბრალი... უბრალოდ, ადამიანმა თითქმის დაკარგა ადამიანური სახე და მტაცებელ მხეცს დაემსგავსა. ასეთები გარშემო ყველას ართმევენ სიმშვიდეს, მოსვენებას, გულს უკლავენ გარშემო მყოფებს...
მაგალითისთვის, მარტო კომენტარებიც კმარა. როგორ ილანძღებიან, როგორ ავლენენ შინაგან მახინჯ სამყაროს... ეს თავისუფალი აზრის გამოხატვა კი არა, ბოღმის და გესლის გადმონთხევაა... ამ ტიპის ადამიანისთვის კი უცხოა ნამდვილი სიხარული, ნამდვილი ბედნიერება. რა დონის ბოროტი უნდა იყო, რომ სხვისი ლანძღვა სიხარულს განიჭებდეს?!" - გვეუბნება პეტრე კოლხი.
- სამწუხაროდ ისეც ხდება, რომ ასეთებს შორის ზოგიერთი ეკლესიური ადამიანიცაა, აღმსარებელ-მაზიარებელნი, რომელთაგან აგრესიის გამოვლენა, თავშეუკავებლობა, რბილად რომ ვთქვათ, უხერხულია. რატომ ხდება ასე? რატომ ვერ ახერხებენ იმ ცოდნით, ეკლესიაში მიღებული მადლით ამ ყველაფრის დაბალანსებას?
- ყველაზე საშიში ფრთა, რომელიც ჩვენი ქვეყნის სულიერ-ინტელექტუარულ განვითარებას ხელს უშლის, სწორედ ფანატიკოსი, ცრუ სასწაულების მიმდევრები, ათეისტობამდე მისული ე.წ. მორწმუნეები არიან, რომელთა მსოფლხედვა (თუ ასეთი აქვთ საერთოდ) ძალადობაზე, დასჯაზე, შურისძიებაზეა დაფუძნებული. მათთვის სახარებისეული მიტევება და სიყვარული გაუგებარია. საკუთარი კომპლექსებიდან გამომდინარე აფასებენ ნებისმიერ მოვლენას. ფანატიზმის მორევში იხრჩობიან და სიყვარულზე დაფუძნებულ რელიგიას საკუთარი ცხოვრების წესით თავადვე გმობენ.
ფანატიზმი შეუთავსებელია ქრისტეს ჭეშმარიტ რწმენასთან. ძალიან ადვილია ესროლო ქვა მოწინააღმდეგეს, ძალიან ადვილია, მიიჩნიო, რომ ცხონებისთვის აუცილებელია ამა თუ იმ საქციელის ჩადენა, იქნება ეს თვითდაწვა თუ შიმშილით სიკვდილი, ხელმძღვანელების დირექტივების შესრულება თუ, პირიქით, საკუთარი შეხედულებებით მოქმედება.