90-იან წლებში თბილისს შიშის ზარს სცემდნენ ვერის, ვაკის და საბურთალოს ე.წ. საძმოები. საბურთალოზე რამდენიმე დაჯგუფება არსებობდა: "კულინარიელები", "იოსებიძელები", "დელისის" და "ნუცუბიძის საძმო", რომელთა წევრები ძირითადად 16-20 წლის ბიჭები იყვნენ. მათ შორის დაპირისპირებები მძაფრსიუჟეტიანი თრილერივით ვითარდებოდა. დაუნდობელმა და გაუაზრებელმა ვენდეტებმა უამრავი უდანაშაულო ახალგაზრდის სიცოცხლე შეიწირა...
სისხლისღვრის სერიები "დელისელებსა" და "იოსებიძელებს" შორის დაპირისპირებით დაიწყო. მათ შორის კონფლიქტის საგანი ერთი "საძმოს" წევრის მიერ, მეორე "საძმოს" წევრისთვის “მერსედესის" მარკის ავტომანქანის წართმევა გახდა, 1994 წლის დეკემბრის დასაწყისში "იოსებიძელებმა": იუზა თოფურიამ, სერგი ბუბუტეიშვილმა, ღოღელიანმა და სხვებმა თავიანთ ყოფილ "თანამოძმეს", გიორგი ჯანგირაშვილს, წაართვეს ავტომანქანა "მერსედესი". ჯანგირაშვილი იმ პერიოდისთვის "დელისელებთან" დაახლოებულ პირად მიიჩნეოდა ("დელისელები" იყვნენ: თემურ ქურდიანი, პაატა შატბერაშვილი, მერაბ ჩიხრაძე, ზურა დაფქვიაშვილი, მერაბ დოლიძე, გრიშა კომახიძე, დათო ძებნიაური, გოგა სულაძე...)
ჯანგირაშვილი, რომელიც ღირსებაშელახული დარჩა ავტომობილის წართმევის გამო, შურისძიების მიზნით ღოღელიანს საცხოვრებელი კორპუსის წინ ჩაუსაფრდა. როდესაც შინ დაბრუნებული ღოღელიანი მანქანას აყენებდა, ჯანგირაშვილმა ავტომატური ცეცხლსასროლი იარაღიდან ცეცხლი გაუხსნა და ადგილზევე მოკლა.
"იოსებიძელებმა" მკვლელის ვინაობა მალევე დაადგინეს და "დელისელებს" შეუთვალეს, მოეძებნათ ჯანგირაშვილი და ან თვითონ მოეკლათ, ან მათთვის გადაეცათ. წინააღმდეგ შემთხვევაში, საძმოებს შორის ომი გარდაუვალი იქნებოდა. "დელისელებმა", კერძოდ, გოგა სულაძემ და პაატა შატბერაშვილმა, ამ მოთხოვნის შესრულებაზე უარი განაცხადეს. ასე დაიწყო ომი ე.წ თბილისურ საძმოებს შორის...
ასეთი უამრავი ფაქტი მოხდა მაშინ. უმრავლესობა დღემდე გამოუძიებელია. ყველა მათგანის გახსენებას რამდენიმე წერილი არ ეყოფა. თუმცა არის რამდენიმე ისეთი გახმაურებული და თავზარდამცემი სისასტიკით ჩადენილი დანაშაული, რაც 90-იანი წლების ხსენებისთანავე აგონდება ადამიანს. მათ შორის ყველაზე სასტიკი და ენითაღუწერელი ტრაგედია ვერელი თორაძეების საქმეა. თორაძეების 12-სულიანი ოჯახი ზემო ვერაზე, სევასტოპოლის ქუჩაზე ცხოვრობდა. ზაურ თორაძეს და იზო ქურხულს 10 შვილი ჰყავდათ, 5 გოგო და 5 ვაჟი. ძმები თორაძეები უბანში გავლენიან ბიჭებად ითვლებოდნენ და აქტიურად მონაწილეობდნენ ქუჩურ გარჩევებში.
თორაძეების ოჯახი
გავრცელებული ინფორმაციით, დაპირისპირება იმ დროს მოქმედი დაჯგუფების „ბოროტებსა“ (რომელიც "მხედრიონის" შემადგენლობაში შედიოდა) და ლაშა თორაძეს შორის მაშინ დაიწყო, როცა ახალგაზრდამ 1991 წელს უცნობს ქუჩაში ტყავის ქურთუკი წაართვა. დაზარალებული "ბოროტების" ახლობელი აღმოჩნდა. "ბოროტები" მოპარულის დაბრუნებას ითხოვდნენ, თორაძეები კი ქურთუკს არ აბრუნებდნენ.
ინტერნეტსივრცეში ხელმისაწვდომია აუდიოჩანაწერი, რომელიც ძმებ თორაძეებსა და ე.წ. კანონიერ ქურდ პაატა ჩლაიძეს შორის საუბარს აღწერს. ჩლაიძე ძმებს სთხოვს შეურიგდნენ „ბოროტებს“ წინააღმდეგ შემთხვევაში მოსალოდნელ საფრთხეზე აფრთხილებს. კრიმინალური ავტორიტეტი საუბრის ბოლოს დასძენს - დაპირისპირებული მხარეებიდან, რომელიც პირველი ისვრის და მოკლავს ადამიანს, განადგურდებაო (მოისმინეთ აუდიოჩანაწერი).
ჩლაიძის „დანაპირები“ ასრულდა. პირველად თორაძეებმა გაისროლეს, რის შედეგადაც „ბოროტების“ წევრი გარდაიცვალა. ამის შემდეგ კი თორაძეების გამოცხადებული სიკვდილის ქრონიკა დაიწყო. 1992 წლის თებერვალში, ძმებს და მათ მეგობარს ნუცუბიძის პლატოზე ცეცხლი გაუხსნეს. ადგილზე გარდაიცვალა თორაძეების მეგობარი, ძმებს კი ჭრილობები აღენიშნებოდათ. 1992 წლის 3 მარტს, ლაშა თორაძე დედ-მამამ, ექიმთან ჭრილობის გადასახვევად წაიყვანეს. დაახლოებით 16:00 საათზე თორაძეები ექიმისგან სახლში "ვაზ 21-07" მარკის ავტომანქანით ბრუნდებოდნენ, როცა ვერის სასაფლაოს მისადგომებთან მათ ცეცხლი გაუხსნეს. მანქანაში მყოფი ლაშა თორაძე დედ-მამასთან ერთად ადგილზე გარდაიცვალა. თვითმხილველები ყვებიან, რომ იზო თორაძე საკონტროლო გასროლით მოკლეს. მანქანას 300-მდე ტყვია ჰქონდა მოხვედრილი.