"გვყავს ჯანდაცვის მინისტრი, რომელსაც არ აინტერესებს და არ ესმის ბავშვზე ზრუნვა" - ანა აბაშიძე
"ჩვენ გვყავს ჯანდაცვის მინისტრი, რომელსაც აბსოლუტურად არ აინტერესებს და არც ესმის ბავშვზე ზრუნვის კომპონენტი" - ამის შესახებ „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ ხელმძღვანელმა ანა აბაშიძემ „პალიტრანიუსის“ გადაცემა „ნიუსრუმის“ ეთერში სანზონაში 4 წლის გოგონას გარდაცვალების საკითხზე საუბრისას განაცხადა.
მისივე თქმით, ბავშვზე ზრუნვის ფუნქცია სახელმწიფოს ამ წუთას შეჩერებული აქვს.
"მომხდარი უბედურება ძალიან ნათლად აჩვენებს იმ პრობლემებს, რომელიც სისტემაში არის. ეს პრობლემები ჯანდაცვის მინისტრიდან იწყება. წლების მანძილზე ჩვენ გვყავს ჯანდაცვის მინისტრი, რომელსაც პირდაპირ ვიტყვი, მორიდებისა და პოლიტკორექტულობის დაცვის გარეშე - აბსოლუტურად არ აინტერესებს და არც ესმის ბავშვზე ზრუნვის ნაწილი. მე არ ვიცი, ჯანდაცვის რეფორმების შეფასება ჩემი პროფესია არ არის, მაგრამ ჯანდაცვის სამინისტრო არ არის მხოლოდ ჯანმრთელობის საკითხების სამინისტრო. მას ეხება სოციალური საკითხებიც, ბავშვზე ზრუნვის საკითხებიც, რომელიც არავის აინტერესებს.
მივიღეთ ლოგიკური შედეგი - ირღვევა მთელი სისტემა, რაც კი არსებობდა მანამდე. დღეს არც სოციალური სამსახური გვყავს და რეალურად ბავშვზე ზრუნვის ფუნქცია სახელმწიფოს ამ წუთას შეჩერებული აქვს. ამას ადასტურებს სტრასბურგის სასამართლოს გადაწყვეტილებებიც. პირდაპირ წერენ, რომ სოციალური მომსახურების სააგენტო ხშირ შემთხვევაში ბავშვის ჭეშმარიტი ინტერესის საწინააღმდეგოდ მოქმედებს" - აღნიშნა აბაშიძემ.
მისივე თქმით, ბავშვზე ზრუნვის სისტემა არის ჩამონგრეული და პრაქტიკულად აღარ არსებობს.
„ძალიან მძიმე ამბავია, მაგრამ ყველაზე სამწუხარო არის ის, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა. ბავშვზე ზრუნვის სისტემა არის ჩამონგრეული, ის პრაქტიკულად აღარ არსებობს. ბევრი წელია, ამ თემაზე ვმუშაობთ და ყოველდღიურად ის სტანდარტიც კი, რაც გვქონდა და მუდმივად კრიტიკის ქვეშ იყო, ხელიდან გვეცლება. ორდერის გამოცემა ნიშნავს იმას, რომ შსს-მ იცოდა, რომ ბავშვზე ძალადობდნენ.
სამინისტრომ გამოსცა ორდერი, რომელიც არ არის გაუქმებული, ძალაშია. შესაბამისად, ძალადობა ბავშვზე სახეზეა. ჩემი პირველი შეკითხვა არის ასეთი - როდესაც ორდერი გამოიცემა არასრულწლოვანის საქმეზე, რატომ არ ხდება სოციალური დაცვის სააგენტოს, როგორც ბავშვზე ზრუნვის ორგანოს, ავტომატურად ინფორმირება? ისინი ავტომატურ რეჟიმში უნდა შედიოდნენ ოჯახში, სწავლობდნენ ამ ყველაფერს. ორდერის გამოცემა პარალელურად, სოცმუშაკთან ერთად უნდა ხდებოდეს.
ჯერ არ ვიცით, იყო თუ არა ჩართული ამ ამბავში სოცმუშაკი. თუ ის ჩართული იყო და ოჯახში ეს რისკები ვერ შეაფასა, მაშინ ეს ძალიან ტრაგიკული ამბავია. თუმცა არის შემთხვევები, როდესაც სოცმუშაკი ბავშვის ოჯახიდან გაყვანას ითხოვს, თუმცა სამართალდამცველები მას არ ეხმარებიან. მთლიანობაში არ გვაინტერესებს, ვინ ვის რა მოსთხოვა და ვინ ვისთან არ ითანამშრომლა - ეს იმ ბავშვს აღარ აინტერესებს“, - განაცხადა „პარტნიორობა ადამიანის უფლებებისთვის“ ხელმძღვანელმა.
შეგახსენებთ, რომ გუშინ, შსს-მ თბილისში 4 წლის გოგონას გარდაცვალების ფაქტზე გამოძიება სისხლის სამართლის კოდექსის 116-ე მუხლით დაიწყო, რაც გაუფრთხილებლობით სიცოცხლის მოსპობას გულისხმობს. გამოძიების ფარგლებში დაკავებულია არასრულწლოვნის დედა, სისხლის სამართლის კოდექსის 381-ე პრიმა მუხლით, რაც შემაკავებელი ან დამცავი ორდერით გათვალისწინებული მოთხოვნებისა და ვალდებულებების შეუსრულებლობას გულისხმობს.