10 კომპანია, რომელიც საქართველოში ყველაზე მეტ ადამიანს ასაქმებს (+ინფოგრაფიკა)
2018 წლის მე-3 კვარტალში საქართველოში უმუშევრობის დონე 12.2%-ს შეადგენდა.
სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის მონაცემებით, საანგარიშო პერიოდში სულ აქტიური მოსახლეობის რაოდენობა - 1 948.4 ათასი კაცი იყო, საიდანაც 237.4 ათასი - უმუშევარი; 1 711.0 ათასი დასაქმებული; 834.5 ათასი - თვითდასაქმებული; 875.7 ათასი - დაქირავებული იყო.
„ბიზნესპრესნიუსი“ დაინტერესდა, თუ რომელია საქართველოში ყველაზე მსხვილი დამსაქმებელი კომპანიები. გამომდინარე იქიდან, რომ „საქსტატი“ არ გასცემს ინფორმაციას, თუ რამდენი ადამიანი ჰყავს დასაქმებული თითოეულ საწარმოს, სტატისტიკის სამსახურმა მხოლოდ კომპანიათა ჩამონათვალი მოგვაწოდა. ამასთან, აღსანიშნავია, რომ სია რეიტინგის მიხედვით არ არის დალაგებული.
საინტერესოა, რომ გასული წლის ტოპ-10 მსხვილ დამსაქმებელ კომპანიას შორის, სახელმწიფოს საკუთრებაში არსებული კომპანიები ლიდერობს და ათეულში ოთხი სწორედ ასეთი კომპანია მოხვდა. კერძოდ, ესენია: შპს „საქართველოს გაერთიანებული წყალმომარაგების კომპანია“; სს „საქართველოს რკინიგზა“; შპს „თბილსერვის ჯგუფი“ და შპს „თბილისის სატრანსპორტო კომპანია“.
ათეულში მოხვდა ასევე ორი „ბიჯეო ჯგუფის“ (შემდგომში „ბიჯეო“) შვილობილი კომპანია - სს „სამედიცინო კორპორაცია ევექსი“, რომელიც საავადმყოფოების საქმიანობითაა დაკავებული და შპს „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერი“, რომლის საქმიანობაც წყლის დაგროვება, დამუშავება და განაწილებაა.
შეგახსენებთ, რომ აღნიშნული კომპანიების გარდა, „ბიჯეო“ სხვა კომპანიებს, მათ შორის „საქართველოს ბანკსაც“ ფლობდა, თუმცა, 2017 წლის ზაფხულში საინვესტიციო ჯგუფმა „ბიჯეომ“ საბანკო და საინვესტიციო მიმართულებად გაყოფის თაობაზე განაცხადა. საბოლოო გადაწყვეტილება კი ორ დამოუკიდებელ ბიზნესად ჩამოყალიბებასთან დაკავშირებთ 2018 წლის 30 აპრილს დამტკიცდა. გაყოფის შედეგად კომპანიებს ერთმანეთისგან დამოუკიდებელი სამეთვალყურეო და დირექტორთა საბჭოები ჰყავთ. განაგრძეთ კითხვა და იხილეთ ინფოგრაფიკა