"პირველი ქალი პრეზიდენტი კავკასიაში" - როგორ ეხმაურებიან რუსული მედია და ინტერნეტმომხმარებლები სალომე ზურაბიშვილის ინაუგურაციას
"სააკაშვილის გეგმები ჩაიშალა - სალომე ზურაბიშვილი საქართველოს პრეზიდენტი ოფიციალურად გახდა" - ამ სათაურით აქვეყნებს სტატიას და სიუჟეტს რუსული ტელეკომპანია mir24.tv და დასძენს, რომ მიხეილ სააკაშვილის მხარდამჭერები თელავში ჩასვლასა და ინაუგურაციის ჩაშლას შეეცადნენ, თუმცა, არ გამოუვიდათ. გამოცემის ცნობით, საქართველოს პირველი ქალი პრეზიდენტი ქვეყნის დროშის ფერებში იყო გამოწყობილი.
ინტერნეტგამოცემა ТАСС ასევე იმაზე ამახვილებს ყურადღებას, რომ სალომე ზურაბიშვილი გახდა საქართველოს ისტორიაში პირველი ქალი პრეზიდენტი. გამოცემის ცნობით, ინაუგურაცია ერეკლე II-ის სასახლეში, საპროტესტო აქციების ფონზე მიმდინარეობდა.
"ცერემონიაში 1800-ზე მეტი ადგილობრივი და უცხოელი სტუმარი მონაწილეობდა, მათ შორის იყო - 55 ქვეყნის დელეგაციის წარმომადგენელი. საფრანგეთის დელეგაციას (ზურაბიშვილი დაიბადა, გაიზარდა და 30 წელი მუშაობდა საფრანგეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროში) ექსპრეზიდენტი ნიკოლა სარკოზი ხელმძღვანელობდა", - წერს ТАСС.
გამოცემის ცნობით, საქართველოსა და ზოგადად, სამხრეთ კავკასიაში (და არა მხოლოდ სამხრეთ კავკასიაში), “პირველმა ქალმა პრეზიდენტმა, თავის გამოსვლაში აქცენტები ნატო-სა და ევროკავშირთან ურთიერთობის გაღრმავებაზე, ასევე, ამერიკასთან სტრატეგიული თანამშრომლობის კიდევ უფრო განვითარებაზე გააკეთა. მან სიმბოლური უწოდა იმას, რომ ის 1921 წელს ემიგრაციაში წასული ქართველების შთამომავალია...
ცერემონიას ესწრებოდა საქართველოს 85 წლის პატრიარქი ილია II, რომელიც ქვეყანაში ძალიან დიდი ავტორიტეტით სარგელობს და ზოგადად, მისი მორალური მხარდაჭერა ქართველი პოლიტიკოსებისთვის ძალიან ბევრ ნიშნავს", - ვკითხულობთ გამოცემაის სტატიაში.
რუსული მედიის ინფორმაცით, ინაუგურაციის პოლიტიკური დეტალებიდან ჯერ ბევრი რამ არ არის ცნობილი, თუმცა, არსებობს ვერსიები, რომ სარკოზი ზურაბიშვილს მხარდაჭერას შეჰპირდა საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან, რასაც საქართველოს პრეზიდენტის ბერლინში, პარიზსა და ბრიუსელში ვიზიტებისას ძალიან დიდი მნიშვნელობა ექნება...
"ახლა კი ალბათ ყველაზე მთავარია, მან ქართველ საზოგადოებაში შეიტანოს სიმშვიდე და ერთიანობა, რადგან მისი მოწინააღმდეგე, “ნაციონალური მოძრაობის" საპრეზიდენტო კანდიდატი გრიგოლ ვაშაძე და მისი მომხრეები ზურაბიშვილს პრეზიდენტად არ აღიარებენ..." - წერს ТАСС.
"მოლოდინი, რომ სალომე ზურაბიშვილი რუსეთთან დაკავშირებით სასიკეთო ძვრებს შემოიტანდა, ჯერჯერობით არ მართლდება - მან უკვე განაცხადა, რომ რუსეთთან თანამშრომლობაზე არასდროს უსაუბრია და საქართველო, უახლოეს მომავალში არ არის მზად რუსეთთან ურთიერთობის სხვა ეტაპზე გადავიდეს..." - წერს ინტერნეტგამოცემა РБК.ru.
Газета.Ru-სთან ინტერვიუში საქართველოში ჩატარებულ ინაუგურაციას რუსეთის დუმის დეპუტატი ალექსანდრე პუშკოვი გამოეხმაურა და აღნიშნა, რომ "საქართველო ასეთი ხელმძღვნელობის პირობებში რუსეთისთვის პრიორიტეტული ვერ გახდება..."
საქართველოში ქალი პრეზიდენტის არჩევას რუსები სოციალურ ქსელებშიც აქტიურად ეხმაურებიან:
"მე 25 წლის ვარ, ჩვენ პუტინი გვყავს მეფედ, რაც თავი მახსოვს და ზუსტად ვიცი, რომ რამდენიმე ათეული წელი კიდევ გვეყოლება... ყოჩაღ საქართველო! შესაძლოა, ზურაბიშვილმა ქვეყნის საგარეო ურთიერთობებში რამე გარდატეხის შეტანა ვერ შეძლოს, მაგრამ სიახლე, რომელიც ჩვენ ასე გვაკლია, ყოველთვის კარგია," - წერს სოციალურ ქსელში ალექსეი გუსევი.
"სამხრეთ კავკასიაში, ჩრდილოეთ კავკასიაზე არაფერს ვამბობ, სადაც ქალს ჯერ კიდევ აზიურ ტრადიციებში აცხოვრებენ, ვინმეს ქალი მმართველი წარმოუდგენია? მაგალითად, აზერბაიჯანში, არ მგონია ქალი მმართველი გახდეს, თუმცა, სომხეთი ამ ბოლო დროს გააქტიურდა და ძალიან ბაძავს საქართველოს. ფაშინიანზე ბევრი რამ არის დამოკიდებული და იქ ქალების მიმართ ბევრად ლოიალური დამოკიდებულებაა, ვიდრე დანარჩენ კავკასიაში, მაგრამ ქალი მმართველად ჯერ ადრეა მათთვის - ფაშინიანმა ჯერ რუსეთის კლანჭებისგან უნდა დაიხსნას ქვეყანა, ოღონდ დიპლომატიურად... ვნახოთ, რა გამოუვა" - წერს ჯულია მუხინა.