კგბ-ს თანამშრომელი პუტინი - გერმანიაში, არქივში რუსეთის პრეზიდენტის ძველი მოწმობა იპოვეს
დრეზდენში, აღმოსავლეთ გერმანიის უშიშროების სამსახურის („შტაზი“) არქივში იპოვეს პირადობის მოწმობა, რომელსაც ვლადიმერ პუტინი კგბ-ს თანამშრომლობის დროს იყენებდა, ინფორმაციას BBC ავრცელებს.
პირადობის მოწმობა კგბ-მ და შტაზმა ერთობლივი კვლევის დროს აღმოაჩინეს. პუტინმა საბუთი 1985 წელს მიიღო, როდესაც ის კგბ-ს მაიორი იყო.
აღმოსავლეთ გერმანიის უშიშროების სამსახურის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ პუტინმა ID ბარათი შტაზთან თანამშრომლობისთვის მიიღო.
ვლადიმერ პუტინი, რომელიც ლენინგრადში (ახლანდელ სანკტ-პეტერბურგში) დაიბადა, აღმოსავლეთ გერმანიაში 1985 წელს მიავლინეს, მაშინ ის 33 წლის იყო.
პუტინი დრეზდენში კგბ-ს ოფიცერი იყო, ის გერმანიაში 1989 წლამდე დარჩა.
შტაზის ID ბარათის განახლება ყოველ 3 თვეში იყო სავალდებულო. უცნობია, რატომ დატოვა პუტინმა საბუთი არქივში.
დრეზდენში მსახურობის დროს მას ვიცე-პოლკოვნიკის წოდება მიანიჭეს. 1989 წელს კი კომუნისტურმა აღმოსავლეთ გერმანიამ ბრინჯაოს მედალი გადასცა „ერთგული სამსახურისთვის“.
რუსეთის პრეზიდენტის პრესმდივანმა საბუთის ნამდვილობა არ გამორიცხა. მისი თქმით, იმ პერიოდში შტაზი და კგბ აქტიურად თანამშრომლობდნენ.