გარკვეული ტიპის სესხები ბაზრიდან გაქრება - რომელი სესხის აღებას ვეღარ შეძლებენ მოქალაქეები
1-ლი ნოემბრიდან სესხებზე ახალი რეგულაციების ამოქმედების შედეგად, ბაზრიდან გარკვეული ტიპის სესხები გაქრება. აღნიშნულის შესახებ ბანკების ასოციაციის პორეზიდენტმა ალექსანდრე ძნელაძემ რადიო „პალიტრას“ გადაცემაში „საქმე“ განაცხადა.
მისივე თქმით, ამ დებულების ამოქმედება გარკვეულწილად შეზღუდავს ბანკების საქმიანობას და შედეგად, იმ მომხმარებელთა 40-50%, ვინც სესხს იღებდა, სესხის მიღებას ვეღარ შეძლებს.
„კომერციულ ბანკებს ამ ეტაპზე 1-ლი ნოემბრის რეგულაციებზე უფრო უწევთ რეაგირება, რომ სხვადასხვა პროდუქტის გადაწყობა მოხდეს. თუმცა, ყველა პროდუქტი ვერ გადაეწყობა ახალი დებულების მიხედვით და სავარაუდოდ, რაღაც გარკვეული მიმართულებები გაჩერდება. რეალურად რაღაც პროდუქტები აღარ იქნება. კონკრეტულად რა პროდუქტები ამის თქმა რთულია, რადგან ყველა ბანკი ინდივიდუალურად გადაწყვიტავს, რომელი სესხი დატოვოს და რომელი არა. მაგრამ შესაძლოა მცირე თანხებზე ძალისხმევის ჩადება ბანკებისთვის და სხვა საკრედიტო ორგანიზაციებისთვის საინტერესო აღარ იყოს. შესაბამისად, შესაძლებელია, ერთგვარი სწრაფად გასაცემი სესხები აღარ იყოს“, - აღნიშნა ძნელაძემ. განაგრძეთ კითხვა