257 წლის შემდეგ საქართველოში დაბრუნებული სამეფო საგანძური - მე-18 საუკუნის უნიკალური ტილოს ისტორია
ხელოვნების სასახლემ უნიკალური ტილო, მეფე თეიმურაზ მეორის პორტრეტი შეიძინა. ფერწერული ნამუშევარი 257 წლის შემდეგ საქართველოს დაუბრუნდა. პორტრეტი ხელოვნების სასახლეში 25 ოქტომბრიდან გამოიფინა და 2 დღის განმავლობაში ყველა მსურველს შეეძლება მისი ნახვა.
დედოფალ ელისაბედის დავალებით, 1761 წელს ალექსანდრე ანტროპოვის მიერ შექმნილი ტილო, არა მხოლოდ საქართველოს საგანძური, არამედ მსოფლიო შედევრების ნაწილია.
"ნატანჯი, ნაგვემი მეფე, რომელიც არ გატყდა, საქართველოს დამოუკიდებლობა მაინც არ დათმო. მეფე, რომელიც იყო პოეტი და განმანათლებელი. მისი უკანასკნელი სურვილი იყო საქართველოში დაკრძალულიყო და დღემდე ვერ ხერხდება მისი უკანასკნელი ოცნების აღსრულება. ამიტომაც, სიმბოლური მნიშვნელობის ფაქტია პორტრეტის დაბრუნება... დადგება დრო, სვეტიცხოვლის საკათედრო ტაძარში მეფე თეიმურაზის ცხედარი თავის ადგილს დაიმკვიდრებს" - აღნიშნა ხელოვნების მუზეუმის დირექტორმა გიორგი კალანდიამ პრეზენტაციაზე.
ხელოვნების სასახლის ექსპერტებმა პორტრეტის შესასყიდად "1stdibs"-ის გალერეასთან გამართეს მოლაპარაკება, რის შემდეგაც ხელოვნების მუზეუმის დირექტორმა გიორგი კალანდიამ დახმარებისთვის ფონდ „ქართუს“ მიმართა. უნიკალური პორტრეტი ფონდმა 38,400 აშშ დოლარად შეისყიდა და ხელოვნების მუზეუმს გადასცა.
თეიმურაზ მეფის პორტრეტის საქართველოში დაბრუნების მნიშვნელობაზე, AMBEBI.GE განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის მინისტრს – მიხეილ ბატიაშვილს გაესაუბრა:
- დღეს მართლაც ისტორიული დღეა! საქართველოში დაბრუნდა უმნიშვნელოვანესი - თეიმურაზ მეფის პორტრეტი, რომელიც ვფიქრობთ საქართველოს კულტურული ცხოვრებისთვის გამორჩეულია! მეფემ, რომელმაც ამდენი გამოიარა და სამწუხაროდ, საქართველოში ვერ დაბრუნდა, დღეს პორტრეტის სახით დაბრუნდა... ძალიან მნიშვნელოვანია ამ პორტრეტის დაბრუნება და ის, რომ ნებისმიერ მსურველს შეუძლია გაეცნოს ტილოს, რომელსაც უზარმაზარი ფასეულობა აქვს! ფონდი "ქართუს" და პირადად ბატონი ბიძინა ივანიშვილის დამსახურებით განხორციელდა ეს დიდი კულტურული მოვლენა".
ხელოვნების სასახლის დირექტორი გიორგი კალანდია ამბობს რომ, ქართველები არ ვართ განებივრებული ქართველი მეფეების ფერწერული ტილოებით და ამიტომაც ეს უნიკალური შენაძენი ქვეყნის ეროვნულ საგანძურს განსაკუთრებულ მნიშვნელობას სძენს.
"ძალიან დიდი მადლობა ფონდ "ქართუს", განათლების, მეცნიერების, კულტურის და სპორტის სამინისტროს, პირადად ბატონ მიხეილ ბატიაშვილს. ჩვენ ყოველთვის ვგრძნობთ მათ მხარდაჭერას! დიდი მადლობა საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს პორტრეტის დაცულად ტრანსპორტირებისთვის და ყველას, ვინც წვლილი შეიტანა ამ უმნიშვნელოვანეს საქმეში" - ამბობს კალანდია და პორტრეტის შექმნის ისტორიას გვიყვება.