თანამედროვე აკადემიური სივრცე, ევროკავშირში აღიარებული დიპლომი და სასწავლო გრანტები ლიტვაში ქართველი სტუდენტებისთვის
მეორე დღეა საგამოფენო ცენტრ "ექსპო-ჯორჯიაში", განათლების საერთაშრისო გამოფენა მიმდინარეობს. მსოფლიოს სხვადასხვა ქვეყნებთან ერთად, ლიტვის წამყვანი უნივერსიტეტების წარმომადგენლები ქართველ სტუდენტებსა და აბიტურიენტებს ლიტვაში არსებული მოკლე და გრძელვადიანი საგანმანათლებლო პროგრამების, უნივერსიტეტების შემოთავაზებების და სასწავლო გრანტების შესახებ აწვდიან ინფორმაციას.
ლიტვის ეროვნული პორტალი, www.studyinlithuania.lt დაინტერესებულ პირებს ლიტვაში „ვირტუალურ მოგზაურობასაც“ სთავაზობს. გამოფენაზე მისულ ქართველ ახალგაზრდებს უნივერსიტეტების ინფრასტრუქტურის, ლიტვური კულტურისა და სტუდენტური ცხოვრების წესის „საკუთარი თვალით“ ხილვის საშუალება აქვთ.
თანამედროვე აკადემიური სივრცე, ევროკავშირის მასშტაბით აღიარებული დიპლომი, სასწავლო გრანტების მიღების საშუალება, ევროპაში სწავლის, სტაჟირებისა და მოგზაურობის საშუალება, - ის ძირითადი უპირატესობებია, რასაც ლიტვა ქართველ აბიტურიენტებს პირდება.
ლიტვის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩი საქართველოში, გიედრიუს პუოჯუნასი იმედოვნებს, რომ ქართველი ახალგაზრდები ლიტვაში არსებული განათლების მაღალი სტანდარტებითა და საუკეთესო ინფრასტრუქტურით დაინტერესდებიან.
დღეს ლიტვის უნივერსიტეტებში სხვადასხვა საფეხურზე 150-მდე ქართველი სტუდენტი სწავლობს.