თავად სერგეი მინასიანი ამ თემაზე კომენტარს არ აკეთებს. ოფიციალური ერევნის ინფორმაციით, ასეთ საკითხებს კონსტიტუცია კანონის ფარგლებში ადგენს, "დანარჩენი კი ჭორებია"- აცხადებს უწყების პრეს-მდივანი ტიგრან ბალაიანი ჟურნალისტების კითხვაზე, - რატომ ბლოკავს ქართული მხარე მინასიანის კანდიდატურას.
სომხური მედიის ინფორმაციით, მინასიანის გარშემო არსებობს რამდენიმე ვერსია - ერთ-ერთის თანახმად, სომხეთმა მასზე არჩევანი მისი ჯავახური ფესვების გამო გააკეთა. წლების განმავლობაში, ის ექსპერტად მუშაობდა და სწორედ სომხურ-ქართულ ურთიერთობებს სწავლობდა. თუმცა, სხვა ვერსიით, - ქართული მხრიდან უარის მიზეზი სწორედ მანასიანის ჯავახური ფესვებია...
სომხური მედია აქცენტს ქართულ-სომხური, კეთილმეზობლური ურთიერთობების მნიშვნელობაზე აკეთებს, თუმცა, არც ბოლო წლებში სადაო საკითხები ავიწყდება, მათ შორის, კულტურულ-ისტორიული ძეგლები და საქართველოს სკოლებში სომხურენოვანი მოსწავლეების განათლება... კიდევ ერთი საკითხია, სომხების მოქალაქეობა - საუბარია იმ ადამიანებზე, რომლებიც საქართველოს მოქალაქეები იყვნენ, თუმცა, სოციალურ-ეკონომიკური პრობლემების გამო სამუშაოდ რუსეთში წავიდნენ, რისთვისაც სომხური პასპორტები მიიღეს... საქართველოში დაბრუნების შემდეგ ისინი "სტუმრებად" იქცნენ, მათ საქართველოს მოქალაქეობა დაკარგეს. სომხური მედია ამის გამო მეზობელ სახელმწიფოს აკრიტიკებს, თუმცა, ვერ ჩამოყალიბდა, კანონის ფარგლებში სხვა რა გამოსავალს სთავაზობს...
სომხური მედია თავისი სახელმწიფოსგან მეტ დიპლომატიას და ამ საქმეში გამობრძმედილ კადრებს ითხოვს, რათა სადავო საკითხებთან დაკავშირებით, ორ სახელმწიფოს შორის შეთანხმება შედგეს... "სამწუხაროდ, ამ მიმართულებით საქართველოში წარგზავნილმა ვერცერთმა კადრმა სასურველი შედეგი ვერ აჩვენა... 2012 წელს ლეგენდარული ძალოსანი, საბჭოთა კავშირისა და ევროპის მრავალგზის ჩემპიონი იური ვარდანიანი, სომხეთის ახალგაზრდული სპორტის მინისტრად დაინიშნა. ორი წლის შემდეგ კი, ის საქართველოში დიპლომატად მიავლინეს... სერჟ სარგსიანის ეს გადაწყვეტილება ბევრისთვის შოკი აღმოჩნდა, რადგან ყველასთვის გასაგები იყო, რომ ის საქართველო-სომხეთს შორის დაგროვილ პრობლემებს ვერ მოაგვარებდა... ასე რომ, როგორც საგარეო საქმეთა სამინისტროში, ისე სხვა მიმართულებით, კადრების სერიოზული დეფიციტია",- წერს სომხური მედია.
გამოცემა EADaily-ის ინფორმაციით, იური ვარდანიანს, ვადის ამოწურვის მიუხედავად, საქართველოში დიპლომატიური სამსახურის დატოვება არ სურს... თუმცა, ამ პოსტზე არის კიდევ ერთი კანდიდატი, - რესპუბლიკური პარტიის ლიდერი ერმინე ნაგდალიანი, რომელსაც საქართველოში ბიზნეს-ინტერესები აქვს და ამის განხორციელებას დოპლომატიური გზით აპირებს.
კიდევ რამდენ ხანს გაგრძელდება საქართველოში მთავარი სომეხი დიპლომატის ძებნა, ჯერჯერობით უცნობია, თუმცა, ფაქტია, რომ ეს იქნება ლაკმუსის ქაღალდი როგორც ქართულ-სომხურ ურთიერთობაში, ასევე, სომხეთის პოლიტიკურ ელიტაში არსებულ დაპირისპირებაში... "ასევე ფაქტია, რომ გარკვეული პერსონების ვიწრო პოლიტიკური ინტერესები მნიშვნელოვან საკადრო გადაწყვეტილებებზე მაღლა დგას, რამაც ასეთ მგრძნობიარე თემებშიც კი იჩინა თავი,"- წერს სომხური მედია.