ქართველი მეზღვაურები ლიბიის ტყვეობაში - რა ელის სამ ქართველს, რომლებსაც კონტრაბანდისტობა ბრალდებათ?
ლიბიის დედაქალაქ ტრიპოლის ერთ-ერთი ციხის იზოლატორში, საქართველოს სამი მოქალაქე იმყოფება, რომლებიც ლიბიის სანაპირო დაცვის ძალებმა ტანზანიის დროშის ქვეშ მცურავი ტანკერი REX-დან, მიმდინარე წლის 30 აგვისტოს, ხმელთაშუა ზღვაში, ნავთობპროდუქტების კონტრაბანდით გადაზიდვის ბრალდებით დააკავეს.
როგორც საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს საზღვაო ტრანსპორტის სააგენტოს ხელმძღვანელმა, მამუკა ახალაძემ ჟურნალისტებს განუცხადა, გემი 30 აგვისტოს დააკავეს, თუმცა, სააგენტომ ინფორმაცია მხოლოდ 13 სექტემბერს, საღამოს მიიღო ერთ-ერთი მეზღვაურის ოჯახისგან. მამუკა ახალაძის ინფრომაციით, მათ წინასწარი პატიმრობა უკვე შეუფარდეს. ეკიპაჟის წევრების დაკავება, სავარაუდოდ, არალეგალური ტვირთით ნაოსნობას უკავშირდება. თუმცა, დაზუსტებული მონაცემები ჯერჯერობით არ არსებობს. პროცესში ჩართულია საგარეო საქმეთა სამინისტროც.
"ამერიკის ხმის" ინფორმაციით, სანავთობო ტანკერ REX-ის კაპიტანი, 55 წლის ბათუმელი გენადი კომახიძეა, - მასთან ერთად დაკავებული ორი ქართველი კი, რომან კაკალაძე და ნუკრი ხოხბა. დაკავებულ 11 მეზღვაურს შორის, თურქეთის ხუთი და ინდოეთის ორი მოქალაქეც არის... ტანკერის ეკიპაჟის ყველა წევრს, მათ შორის საქართველოს სამ მოქალაქეს, ბრალად "ლიბიის სახელმწიფო საზღვრის უკანონოდ გადაკვეთა და კონტრაბანდული ტვირთის გადატანა ედებათ".
ტანკერმა ლიბიისკენ გეზი 2017 წლის 11 ივლისს, სტამბოლის ტუზლას ნავსადგურიდან გასვლის შემდეგ აიღო. ლიბიის სანაპირო დაცვა ირწმუნება, რომ აგვისტოს ბოლოდან გემს უთვალთვალებდნენ. მათ თქმით, ბერძნული ტანკერი REX-ი ქვეყნის ჩრდილო-დასავლეთით მდებარე ქალაქ ზუვარასთან, აბუ კამაშის პორტში ნებართვის გარეშე, ღამით შევიდა, სადაც კონტრაბანდული 1 160 000 დიზელით დაიტვირთა, რის გამოც, ის დააპატიმრეს.