II მსოფლიო ომში 6 ახალწვეული ამერიკელი ბიჭის ამბავი ქართულ სცენაზე - პრემიერა მოზარდმაყურებელში, რომელიც არ უნდა გამოტოვოთ
ნოდარ დუმბაძის სახელობის მოზარდმაყურებელთა თეატრის სცენაზე პრემიერა შედგა, - სცენაზე სამხედრო ამბავი თამაშდება ისე, რომ დარბაზში მყოფ მაყურებელს განცდა უჩნდება, თითქოს თვალყურს ადევნებს რეალური სამხედროების ცხოვრებას...
ცნობილი ამერიკელი მწერლის ნილ საიმონის პიესის "ბილოქსი ბლუზის" რეჟისორი დიმიტრი ხვთისიაშვილია.
"ბილოქსი ბლუზი" ნილ საიმონის ნახევრადავტობიოგრაფიული ნაწარმოებია და მწერლის ტრილოგიის, "ბრაიტონ ბიჩის მემუარების" მეორე ნაწილს წარმოადგენს. აღწერილია 6 ახალწვეული ამერიკელი ბიჭის ამბავი, რაც ყველა დროისთვის აქტუალურია. ახალგაზრდებს მეორე მსოფლიო ომის დროს გაიწვევენ. ფრონტის ხაზამდე, მისისიპის შტატის ქალაქ ბილოქსის საწვრთნელ ბაზაზე სამხედრო მომზადების კურსს გადიან. ბევრი რამის სწავლა და განცდა მოუწევთ - ჯერ რთული ხასიათის მქონე, მკაცრი სერჟანტის, მერვინ ტუმის ხელში, შემდეგ კი რეალური ფრონტის ხაზზე. უგემური საჭმელი, დისკომფორტი, დაძაბული სამხედრო რეჟიმი და ამ ფონზე აგებული ახალი ურთიერთობები, სანატრელი დასვენების დღეები, ქალის პირველი ალერსი და პირველი სიყვარულის თავბრუდამხვევი სიტკბოება - ასეთ გზას გადის პიესის მთავარი პერსონაჟი იუჯინ ჯერომი.
სპექტაკლში მონაწილეობენ: ნიკოლოზ ნანიტაშვილი, ნიკოლოზ ფაიქრიძე, გიორგი შავგულიძე, შალვა ანთელავა, გიორგი ჯიქურიძე, გიორგი ყორღანაშვილი, თორნიკე ქინქლაძე, ვანო დუგლაძე, ირაკლი გოგოლაძე, გიორგი ოქრუაშვილი, ნინო ანდრიაძე, მარიამ ხუხუნაიშვილი.
დიმა ხვთისიაშვილი, სპექტაკლის რეჟისორი, თეატრის სამხატვრო ხელმძღვანელი:
- დაახლოებით 2 თვე-ნახევარი ვიმუშავეთ და ძალიან საინტერესო და ინტენსიური იყო ეს პროცესი. მასალის მიმართ თავისთავად დიდი ინტერესი იყო. პიესა პირადად ჩემთვის არის ცხოვრებაში პირველ დამოუკიდებელ ნაბიჯებზე... ამიტომ, როდესაც სკოლის დამამთავრებელი კლასის მოსწავლეები ჩვენთან მოდიან, სპექტაკლით ვეუბნებით, რომ ძალიან მნიშვნელოვანია, როგორ გადადგამ დამოუკიდებლად ამ პირველ ნაბიჯებს.
დიახ, სპექტაკლი ბევრ რამე პირველზეა, - პირველ სიყვარულზე, პირველ იმედგაცრუებაზე, პირველ სექსზე, პირველ ბოროტებაზე, პირველ ძმაკაცის დაკარგვაზე, რაღაცით განხიბლვაზე, რაღაცით მოხიბვლაზე ა.შ. ამიტომ, მგონია, რომ ეს ყველაფერი ახალგაზრდებმა ცხოვრებაში უნდა ნახონ!
საიმონი თავად იყო ჯარში ნამყოფი და სწორედ იქიდან აქვს ბევრი რამ აღებული, რადგანაც ყველაფერი რეალურ განცდებსა და ემოციაზე აქვს აგებული, ეს ენერგეტიკა ნამდვილად იგრძნობა.
- მართლაც, რეალური ამბავია, რომელიც გათავისებული აქვს თითოეულ მსახიობს და დამაჯერებლად მოაქვს მაყურებლამდე... თავად თუ ხართ ჯარში ნამყოფი?