რისგან დაგიცავთ დღეში ერთი ბანანის მირთმევა
კალიუმით მდიდარი ხილის გამოყენება ამცირებს არტერიული წნევის დონეს. ერთი ბანანი საშუალოდ შეიცავს 500 მგ კალიუმს. ეს ხელს უწყობს წნევის დაწევას და ორგანიზმში სითხის ბალანსის რეგულირებას.
საუზმის, სადილის და ვახშმის დროს ერთი ბანანის მიღებით, თქვენ უზრუნველყოფთ კალიუმის საკმარის რაოდენობას და შეამცირებთ ტვინში ტრომბის გაჩენის რისკს 21 %-ით.
გამოკვლევამ აჩვენა, რომ მოხალისეებს, რომლებიც იყენებდნენ კალიუმის საკმარის რაოდენობას, ინსულტის მიღების რისკი 24 %-ზე დაბალი აქვთ.
გამოკვლევების ავტორებმა გაანალიზეს 128 000 მეტი პაციენტთა მონაცემები, რომლებიც 33 წელს აღემატებოდნენ, და დარწმუნდნენ, რომ კალიუმით მდიდარი საკვების გამოყენებას, მაგალითად ბანანის, გააჩნია პოტენციური სარგებელი ჯანმრთელობისთვის. ამის გარდა, გამოკვლევამ, აჩვენა, რომ რაციონში კალიუმით მდიდარი ასეთი პროდუქტების ჩართვა როგორიც არის ისპანახი, ნიგოზი, თხილი, რძე, თევზი და ოსპი, შეიძლება თავიდან ააცილოს ინსულტი... განაგრძეთ კითხვა