მთიან ყარაბაღში საბრძოლო მოქმედებები განახლდა
ბოლო დღეებში კიდევ ერთხელ გამწვავდა ვითარება მთიან ყაბარაღში. მხარეები სიტუაციის ესკალაციასა და ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ შეთანხმების დარღვევაში, როგორც წესი, ერთმანეთს ადანაშაულებენ...
ყარაბაღის თემას ეხმაურება, გაეროს გენერალური მდივანი ანტონიო გუტიერეში, რომელიც კონფლიქტის ზონაში მიმდინარე პროცესებზე საუბრობს და დაპირისპირებულ მხარეებს ცეცხლის შეწყვეტის შესახებ რეჟიმის დაცვასა და საგნობრივი მოლაპარაკებების აღდგენისკენ მოუწოდებს.
ყარაბაღის კონფლიქტის ზონაში სიტუაცია, მიმდინარე წლის 5 თებერვლიდან განახლდა. აზერბაიჯანის მხარის განცხადებით, იმ ღამეს მათ სომეხი სამხედროების თავდასხმა თავიანთ ტერიტორიაზე მოიგერიეს, რის შედეგადაც, აზერბაიჯანის მხრიდან ხუთი ჯარისკაცი დაიღუპა. სომხეთისა და მთიანი ყარაბაღის მხარეების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით კი დივერსიის მოწყობას აზერბაიჯანული მხარე ცდილობდა.
ეუთოს იმ ჯგუფის ინფორმაციით, რომელიც მთიანი ყარაბაღის კონფლიქტის დარეგულირებაზე 1992 წლიდან მუშაობს, დაღუპული სამხედროების ცხედრები ნეიტრალურ ტერიტორიაზე აღმოაჩინეს და არა აზერბაიჯანის მიერ კონტროლირებად პოზიციებზე. საბრძოლო მოქმედებების დროს დაღუპული სამხედროების გადასვენება აზერბაიჯანში საერთაშორისო შუამავლების მონაწილეობით განხორციელდა.
რაც შეეხება სომხურ მხარეს, მათ დაღუპულთა შესახებ ოფიციალური ცნობა არ გაუვრცელებიათ. როგორც აზერბაიჯანელი, ასევე სომეხი ოპოზიციონერები წერენ, რომ ყარაბაღის ომი მათი ქვეყნის ხელისუფლებებს ქვეყანაში არსებული უმძიმესი პოლიტიკური და სოციალური ვითარების ფონზე, ძალაუფლების შესანარჩუნებლად სჭირდება.