რატომ არიდებენ თავს ქართველი ფერმერები ევროკავშირში თაფლის გატანას
თხილისა და ღვინის შემდეგ ევროკავშირის ბაზარზე შესვლის რეალური პერსპექტივა ქართულ თაფლს აქვს.
საქართველოდან თაფლის იმპორტით ევროკავშირიც დაინტერესებულია, რადგან ევროპაში ყოველწლიურად თაფლზე მოთხოვნა 6%-ით იზრდება. ამის მიუხედავად, ქართველი ფერმერები არ აქტიურობენ და არ ცდილობენ, რომ თავიანთი პროდუქცია ევროკავშირის ქვეყნებში გაიტანონ. სწორედ ამიტომ, ევროკავშირის ბაზარზე ქართული თაფლი ჯერ კიდევ არ გასულა. ჩვენ შევეცადეთ გაგვერკვია, თუ რა არის ამის მიზეზი.
როგორც შპს "მეთაფლიას" დამფუძნებელი, პროფესიონალ მეფუტკრეთა ასოციაციის ვიცე-პრეზიდენტი როლანდ ზირაქიშვილი აცხადებს, საქართველოში არ არის იმ რაოდენობის თაფლი, რომ ევროკავშირის ბაზარზე გავიტანოთ. მით უმეტეს, რომ გასული წელი მოსავლიანი არ იყო, რის გამოც ჩვენს ბაზარზე ხარისხიანი, ნატურალური თაფლის დეფიციტი შეიქმნა.
ოზურგეთის რაიონის სოფელ აკეთის მკვიდრი, მეფუტკრე თამაზ ღლონტი მიიჩნევს, რომ ქართული თაფლი მკაცრ ევროპულ სტანდარტებს ჯერ კიდევ არ შეესაბამება: