რატომ არ ავადდებიან ათონელი ბერები კიბოთი - აღმოჩენა, რომელმაც მსოფლიო გააოცა
ამ უცნაურ ფაქტს პირველად ბერძენმა მედიკოსებმა მიაქციეს ყურადღება, მაგრამ სულ მალე ამან მთელი მსოფლიოს ექიმები და მკვლევარები დააინტერესა. აღნიშნულ ფაქტზე სერიოზული სამეცნიერო კვლევები 1962 წელს დაიწყო და დღემდე მიმდინარეობს. შედეგად დამტკიცდა, რომ ათონის მინასტრის ბერები არც არასოდეს დაავადებულან და არც ახლა ავადდებიან კიბოთი.
მოცემული დასკვნა გაკეთდა ცხედრებისა და ნარჩენების გამოკვლევით, რომელთა ასაკი რამდენიმე ათასი წლის ფარგლებში მერყეობს.
ამ საოცარი ფაქტის ასახსნელად ბევრი სხვადასხვა თეორია იქნა წამოყენებული, რომელთაგან, საბოლოო ჯამში, ყველაზე სარწმუნოდ მხოლოდ ერთი მიიჩნიეს: ამ საშიში დაავადების თავიდან აცილებაში ათონელ ბერებს მათი კვებისა და ცხოვრების რეჟიმი ეხმარებათ. სწორედ ამაზე ვისაუბრებთ ქვემოთ...
აღმოჩნდა, რომ ისინი საერთოდ არ იღებენ ხორცს, სამაგიეროდ მიირთმევენ ბევრ ხილსა და ბოსტნეულს, რადგან უმეტეს დროს მძიმე მარხვაში ატარებენ.
სწორედ მათი ჯანსაღი, ცხიმებისგან თითქმის დაცლილი საკვები იცავს ბერებს კიბოსა და ბევრი სხვა დაავადებისგან და მათ ხანგრძლივ სიცოცხლეს განაპირობებს. ცნობილია ბევრი შემთხვევა, როცა ათონის ბერები 110 წელსა და უფრო მეტ ასაკს ყოფილან მიღწეული. მათი სიცოცხლის საშუალო ასაკი 94 წელია და ეს უკვე დიდი ხანია ოფიციალურად დადგენილი ფაქტია.
რაც არ უნდა უცნაური იყოს, მათი დიეტის მთავარი პრინციპები მართლმადიდებლური რელიგიის წესებით არის რეგულირებული, რომლებიც მორწმუნეებს მოუწოდებს მოიხმარონ პროდუქტი გონივრული რაოდენობით, უცხიმოდ, მცირედი და ხშირ-ხშირი ულუფებით... განაგრძეთ კითხვა