ვატიკანი შეშფოთებულია - თურქეთში უძველესი ბიბლია აღმოაჩინეს
თურქეთში აღმოაჩინეს უძველესი ბიბლია. როდესაც მსოფლიოსთვის ცნობილი გახდა ამ არტეფაქტის შესახებ, წიგნმა ვატიკანში დიდი შეშფოთება გამოიწვია. საქმე იმაშია, რომ ამ ბიბლიაში ბარნაბას აპოკრიფული სახარებაა, რომელიც დაიწერა ქრისტიანი წმინდანის და მოციქულის მიერ. ბარნაბა იყო ქრისტეს ერთ-ერთი მოსწავლე. ის მოგზაურობდა პავლე მოციქულთან ერთად და იესოს ცხოვრებაზე რამდენიმე ურთიერთგამომრიცხავი ნაშრომი დაწერა.
აღსანიშნავია ის, რომ ეს წიგნი თურქეთში ჯერ კიდევ საუკუნის დასაწყისში ნახეს, მაგრამ მსოფლო საზოგადოებამ მოცემულ მომენტამდე მასზე არაფერი არ იცოდა. ბიბლიის არსებობა უცნობი მიზეზების გამო საიდუმლოდ ინახებოდა მთელი ეს თექვსმეტი წელი. ამჟამად ბიბლია ინახება ანკარის ეთნოგრაფიულ მუზეუმში. წიგნის ფურცლები ცხოველის ტყავისგანაა დამზადებული. მრავალი საუკუნის მანძილზე ისინი გაშავდნენ, ამიტომ არამეულ დიალექტზე დაწერილი (ითვლება, რომ სწორედ ამ ენაზე საუბრობდა ქრისტე), მთელი ამ ტექსტის წაკითხვა შეუძლებელია... განაგრძეთ კითხვა
საქართველოს მართლმადიდებელი ეკლესია დღეს ანდრია პირველწოდებულს იხსენიებს - რა უნდა იცოდეს მორწმუნემ წმინდანის შესახებ
"ნუ უსმენთ ბოდვებს, რომ საქართველოს კოვიდი არ შეეხება. სწორედ ამ ავადმყოფური ფანატიზმის შედეგია ის, რაც გვჭირს" - პეტრე კოლხი
"ტექსტის დაზეპირება გვიწევდა, სად იყო სუფლიორი მაშინ" - რას ჰყვებოდა დონარა კინწურაშვილი წლების წინ და რა შენიშვნები ჰქონდა თანამედროვე ჟურნალისტებთან