ტერაქტის საქმეზე დაკავებული პატრულის ადვოკატის კომენტარი - "უკრაინასთან და იქ მყოფ ხალხთან არანაირი კავშირი არ აქვს"
ტერორისტული აქტის საქმეზე დაკავებული პატრულის ლევან მამფორიას ადვოკატ რამაზ ჩინჩალაძის განცხადებით, მისი დაცვის ქვეშ მყოფს უკრაინასთან არანაირი კავშირი არ აქვს და ლევან იზორიას ნათესავი არ არის.
ჩინჩალაძის თქმით, საქმის მასალები მას უკვე გადაეცა. ის საკმაოდ ვრცელია და ერთი დოკუმენტი და მტკიცებულებაც კი არ მოიპოვება იმის შესახებ, რომ მამფორიამ რაიმე იცოდა ტერორისტული აქტის მომზადების შესახებ.
ადვოკატის ინფორმაციით, მამფორია გაწევრიანებული იყო სოციალურ ქსელ "ფეისბუქში" სახელწოდებით "ერთიანი კავკასიის იდეა", სადაც იგი უბრალოდ პოსტებს წერდა და ერთიანი კავკასიის იდეას ემხრობოდა, რაც თავის დროზე, ზვიად გამსახურდიას და ჯოხარ დუდაევის იდეა იყო.
"დაკავებული ამბობს, რომ ამ ვირტუალური სოციალური ქსელის თანამონაწილე იყო და მხოლოდ ეს არის მათი კავშირი. არანაირი შეხვედრა ან რაიმეს დაგეგმვა საქმის მასალებიდან არ იკვეთება. რაც შეეხება უკრაინის თემას, უკრაინასთან და იქ მყოფ ხალხთან მამფორიას არანაირი კავშირი არ აქვს", - განაცხადა ჩინჩალაძემ.
მისივე თქმით, ბრალდება იმდენად მძიმე არ არის, რომ დაკავებულებს პატიმრობა შეეფარდოს.
სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა დღეს საქართველოში ტერორისტული აქტის აღკვეთის შესახებ განაცხადა. როგორც უწყებაში გამართულ ბრიფინგზე ითქვა, გამოძიებით დადგენილია, რომ საქართველოს 5 მოქალაქე სოფელ საგურამოს მიმდებარე ტერიტორიაზე, მდინარე არაგვზე გამავალი რუსეთ-სომხეთის დამაკავშირებელი გაზსადენი მილის ღია მონაკვეთზე აფეთქებას ამზადებდნენ. ამ პირების გარდა, სამსახურებრივი უფლებამოსილების გადამეტების ფაქტზე დაკავებულია საპატრულო პოლიციის მოქმედი თანამშრომელი ლევან მამფორია დანაშაულის შეუტყობინებლობის ფაქტზე კი, საქართველოს კიდევ ერთი მოქალაქე.