"მე რომ ვიყო ასპირანტი ქვეყნიდან..." - ჯეიმს აპატურაი MAP-ზე, ოპოზიციის როლსა და საქართველოს მომავალზე
კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენლის, ჯეიმს აპატურაის განცხადებით, ის რომ იყოს ასპირანტი ქვეყნიდან, მისთვის მნიშვნელოვანი იქნებოდა ნატო-ში შესვლა და არა MAP-ის მიღება. ამის შესახებ ჯეიმს აპატურაიმ "საზოგადოებრივ მაუწყებელთან" ექსკლუზიურ ინტერვიუში განაცხადა.
მისი განმარტებით, MAP-ი, როგორც წევრობის სამოქმედო გეგმა, შეიქმნა როგორც პრაქტიკული ინსტრუმენტი, მას არ უნდა ჰქონოდა ასეთი პოლიტიკური მნიშვნელობა, როგორიც ახლა აქვს.
"იმის თქმით, რომ MAP ისევ საჭიროა, ხაზს ვუსვამთ მის პოლიტიკურ ხასიათს. ეს არის რეალობა, მოგვწონს ეს თუ არა. ვფიქრობ ყურადღება უნდა გამახვილდეს პირველ ნაწილზე - პრაქტიკულ მექანიზმებზე და არ მოხდეს ფოკუსირება პოლიტიკურ ასპექტზე - წევრობის სამოქმედო გეგმაზე. MAP-ის საკითხზე თანხმობა ჯერ არ არის და გულახდილად რომ ვთქვათ, ეს არის ის, რისი გაკონტროლებაც ძნელად თუ შეგვიძლია. რასაც ჩვენ ვაკონტროლებთ, ეს არის პრაქტიკული იმპლემენტაცია. რა უნდა გავაკეთოთ ერთად? უნდა დავრწმუნდეთ, რომ პრაქტიკული მომზადების კუთხით ყველა ცარიელი ადგილი შევავსეთ და მოვა პოლიტიკური გადაწყვეტილების მიღების დროც. მე ვფიქრობ, პროცესს დააზიანებს თუ ყველა პოლიტიკურ შეხვედრაზე MAP-ი დასახელდება მიზნად. ვფიქრობ, ეს ქმნის იმედგაცრუებას.
მე რომ ვიყო ასპირანტი ქვეყნიდან, ჩემთვის მნიშვნელოვანი იქნებოდა ნატო-ში შესვლა და არა MAP-ის მიღება. MAP-ი ნაბიჯია, მიზანი და ვიცი, რომ ამ მიზანს საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობა იზიარებს", - განაცხადა აპატურაიმ.
ნატო-ს გენერალური მდივნის სპეციალური წარმომადგენელი პროცესში ოპოზიციის როლზეც საუბრობს და ფიქრობს, რომ ეს არის როგორც ხელისუფლების, ისე ოპოზიციის პასუხისმგებლობა.
"თუ მთავრობას ყურადღება გამახვილებული აქვს იმპლემენტაციაზე, რომელი მთავრობაც არ უნდა იყოს ის, ოპოზიცია ჩემი აზრით უნდა დაფიქრდეს რამდენად სასარგებლოა პროცესისთვის მთავრობას მოსთხოვონ MAP-ი და მერე განაცხადონ, რომ ხელისუფლებამ წარმატებას ვერ მიაღწია, ვინაიდან მათ ვერ მიიღეს MAP-ი. MAP-ი, რომელიც ვერ მიიღო ვერავინ და რომლის მიღებაც ახლა შეუძლებელია. მესმის შიდა პოლიტიკა და არ მინდა ამაში ძალიან ჩავერიო, თუმცა ვფიქრობ, რომ საქართველოსთვის უკეთესი იქნება აქცენტი იმპლემენტაციაზე გააკეთოს, რადგან MAP-ის მიღება ახლა ვერ მოხდება. არ უნდა ვუყუროთ ამ საკითხს ბრმად და რატომ უნდა ვაქციოთ პოლიტიკურ ფეხბურთად", - განაცხადა აპატურაიმ.
კითხვაზე, რატომ არ არიან ნატო-ს წევრები მზად, მიიღონ პოლიტიკური გადაწყვეტილება, აპატურაიმ განმარტა, რომ ზოგიერთი შიშობს, რომ უსაფრთხოების გარანტიების გარეშე საქართველოსთვის წევრობის სამოქმედო გეგმის მინიჭება საქართველოსთვისვე რისკს გაზრდის. "ამიტომ, მათ ურჩევნიათ აქცენტი იმპლემენტაციაზე იყოს", -განაცხადა აპატურაიმ. მისივე თქმით, ომის განმეორების შესაძლეობას არ უშვებენ, თუმცა "მათ არ უნდათ, რომ საქართველოში ცხოვრება გაართულონ".
მისივე თქმით, ვარშავის ნატო-ს სამიტზე ელოდება სოლიდარობას, საქართველოს ევროატლანტიკური მისწრაფების შესახებ ძლიერ განცხადებას. ის ასევე ელოდება ნაბიჯებს არსებითი პაკეტის გასაძლიერებლად.
"ეს არის საქართველოს პასუხისმგებლობა და ასევე ნატო-ს პასუხისმგებლობა. მე შემიძლია ვისაუბრო ნატო-ს მხრიდან, რომ ჩვენ ბოლომდე არ გაგვიკეთებია რაც საჭირო იყო. ვმუშაობთ ქართულ მხრესთან იმისათვის, რათა დავრწმუნდეთ, რომ თქვენი მხრიდანაც ყველაფერი კეთდება", -აღნიშნა აპატურაიმ.
ფინეთის პარლამენტი მსჯელობს ნატოში გაწავრიანებაზე. პრობლება ისაა, რომ ასეთი განაცხადიდან მიღებამდე ფინეთი დაუცველი იქნება რუსული აგრესიისგან. სწორედ ამ რისკზე ბჭობენ. ახლა რუსეთის მთელი ჯარი უკრაინაშია და ფინეთისთვის არა სცალიათ, ანუ შანსები უკეთესია.