დასაგირავებელ ბინებზე ფასები თითქმის განახევრდა
თბილისის თითქმის ყველა უბანში უძრავი ქონების დაგირავება გაიაფდა. ფასები ზოგ შემთხვევაში, ფაქტობრივად, განახევრებულია. უძრავი ქონების სააგენტოებში აცხადებენ, რომ ფასების დაკლების გადაწყვეტილებას მეპატრონეები თავად იღებენ და ამის მიზეზი კლიენტთა გადახდისუნარიანობის და მათი რაოდენობის მკვეთი შემცირებაა.
განცხადებების საიტის saqme.ge-ს რედაქტორის ლელა არაბულის თქმით, გასულ წელს ცენტრალურ უბნებში ბინის დაგირავება 25 ათას დოლარზე ნაკლებად თითქმის შეუძლებელი იყო, დღევანდელი მონაცემებით კი ფასები ათი ათასიდან იწყება. "თუ დოლარში არსებულ ფასებს გადავხედავთ, რეალურად კლება თვალშისაცემია. მაგალითად, ამჟამად საბურთალოზე 13-15 ათას დოლარადაც შეგხვდებათ დასაგირავებელი ფართი, მაშინ როცა ერთი წლის წინ ფასი თითქმის ორმაგი იყო. თუმცა, უნდა აღვნიშნო, რომ მათთვის ვისაც შემოსავალი ლარში აქვს, ახლანდელ და წინა წლის ფასებს შორის დიდი განსხვავება არ არის".
არაბულის თქმით, ფასები გარეუბნებშიც დაწეულია. როგორც "საქმე.გე"-ს რედაქტორი აღნიშნავს, დაგირავების დროს, ადგილმდებარეობა ფასების რადიკალურ ცვლილებას როგორც წესი, ნაკლებად იწვევს.
უძრავი ქონების სააგენტოს დამფუძნებელი და დირექტორი სპარტაკ თიკანაშვილი AMBEBI.GE-სთან საუბარში ამბობს, რომ უძრავი ქონების ბიზნესში სერიოზული ჩავარდნაა: "ზოგადი ტენდენციაა, რომ ფასები ბინის დაქირავებისა და დაგირავების შემთხვევაშიც დაკლებულია. დაგირავება საერთოდ რთული მოსაძებნია და მეტნაკლებად ყოველთვის ინარჩუნებს აქტუალურობას, მაგრამ ხალხში ფულის მასა არაა, ყველას ძალიან უჭირს და შესაბამისად მოთხოვნაც შემცირებულია", - აღნიშნავს თიკანაშვილი. მისი თქმით, გადახდისუნარიანობის შემცირების გამო, იძულებულები არიან ფასები დაწიონ, რადგან სხვა შემთხვევაში კლიენტის მოძიება ძალიან გართულებულია. თიკანაშვილის განცხადებით, გირავნობის ფასები 7-8 ათასი დოლარიდან იწყება და უბნების მიხედვით იცვლება.
ნანული ჩიქაბავა წლებია კერძო მაკლერად მუშაობს, მისი თქმით, ბოლო თვეებში მოთხოვნა უძრავ ქონებაზე ძალიან შემცირებულია და დოლარში არსებული დასაგირავებელი ბინის ფასებიც დაკლებულია: "საქმე გაჭირდა, ძნელია კლიენტის პოვნა, რომელიც სასურველ ფასს გადაიხდის. გირაოში მაღალი თანხის ჩადებას ყიდვას ამჯობინებენ. მოგეხსენებათ, ფასები ყიდვის შემთხვევაშიც საგრძნობლად შემცირებულია. შესაბამისად, დაგირავება მაღალ ფასში ყველას უჭირს და გაგირავების მსურველებიც შედარებით დაბალ თანხაზე თანხმდებიან" - ამბობს ნანული ჩიქაბავა.