11 რადიკალური ისლამური ჯგუფის გაერთიანებით შექმნილმა ტერორისტულმა ორგანიზაცია "ისლამურმა სახელმწიფომ" მსოფლიოს თავი 2014 წელს გააცნო, როცა სირიასა და ერაყში ტერიტორიების დიდი ნაწილი დაიპყრო და ხალიფატი გამოაცხადა. იმავე წელს დაჯგუფებამ თავის დედაქალაქად სირიის ჩრდილო-აღმოსავლეთით მდებარე ქალაქი რაქა გამოაცხადა. ქალაქში მოსახლეობის რაოდენობა დიდი ხანია 200 ათასს არ აღემატება. დიდი ხნის წინ რაქა დროებითი გასაჩერებელი ადგილი იყო, რომელიც სირიისა და ერაყის დიდ სავაჭრო ქალაქებს, მოსულისა და ბაღდათს შორის მდებარეობდა.
ქალაქმა სახეცვლილება გასული საუკუნის 70-იან წლებში დაიწყო, როდესაც მდინარე ევფრატზე ჰიდროელექტროსადგური აშენდა. ამის შემდეგ გაიზარდა სოფლის მეურნეობა და მოსახლეობის რაოდენობა. დღეს რაქა ორი ქვეყნის გზაჯვარედინზეა, ერთია სირია, ხოლო მეორე ერაყი. შესაძლოა სწორედ ამის გამო გადაწყვიტა "ისლამურმა სახელმწიფომ" ამ ქალაქისთვის დედაქალაქის სტატუსის მინიჭება.
ჯერ კიდევ, "დედაქალაქის" სტატუსის მიღებამდე, რაქაში იყო რამდენიმე კერძო უნივერსიტეტი და სახელმწიფო პროფესიული სასწავლებელი. ქალაქში მუშაობდა კაფე, ზაფხულში ქალაქის ქუჩებში ხალხი გვიანობამდე სეირნობდა, სტუმრობდნენ პარკებს, რესტორნებს იქამდე, სანამ ქალაქი ტერორისტულმა დაჯგუფებამ არ დაისაკუთრა.
რაქას პროვინცია - ქვეყანაში სიდიდით მესამეა. ქალაქში ინდუსტრიული მეურნეობა განვითარებული არ იყო, მოსახლეობის უმეტესობა დასაქმებული იყო სოფლის მეურნეობაში და საჯარო სამსახურში. ქალაქის მოსახლეობის უმეტესობა სუნიტია. ქალაქში ცხოვრობდნენ სხვადასხვა ეთნიკური უმცირესობები, მათ შრის ქურთებიც, თუმცა ისინი "ისლამურმა სახელმწიფომ" ქალაქიდან გამოაძევა მას შემდეგ, რაც ქურთების ერთგულებაში დაჯგუფებას ეჭვია შეეპარა, ამის საფუძელი კი სირიის სხვა რაიონში "ისლამურ სახელმწიფოსა" და ქურთული დაჯგუფების შეტაკება გახდა.