თბილისში წმინდა პატრიკის დღესთან დაკავშირებით, საკრებულოს შენობა მწვანედ განათდება
თბილისში დღეს ირლანდიის ეროვნულ დღესასწაული აღნიშნება. როგორც "ინტერპრესნიუსს" თბილისის მერიიდან აცნობეს, თავისუფლების მოედანზე , თბილისის საკრებულოს შენობასთან დაგეგმილი ღონისძიება ორი ქალაქის - თბილისისა და დუბლინის დამეგობრებას ეძღვნება. მათივე ინფორმაციით, ღონისძიების ფარგლებში 20:00 საათზე თბილისის მერი დავით ნარმანია საკრებულოს შენობას სიმბოლურად მწვანედ გაანათებს. ამით თბილისი ირლანდიის მთავრობის მიერ ინიცირებულ გლობალურ აქციას Global Greening-ს უერთდება, რომლის ფარგლებშიც ყოველ წელს, ირლანდიის ეროვნულ დღესასწაულზე - წმინდა პატრიკის დღეს, მსოფლოს სხვადსახვა ქალაქებში არსებული ღირშესანიშნაობები მწვანედ ნათდება.
ღონისძიებას თბილისის მერი, საკრებულოს თავმჯდომარე, აღმასრულებელი ხელისუფლების წარმომადგენლები, საქართველოს პარლამენტში ირლანდიასთან მეგობრობის ჯგუფის წევრები, დიპლომატიური კორპუსი, საქართველოში მყოფი ირლანდიელები და სხვა მოწვეული სტუმრები დაესწრებიან. Global Greening-ის აქციაში თბილისის ჩართვის გადაწყვეტილება დუბლინში თბილისის მერის დავით ნარმანიას ვიზიტის დროს გადაწყდა.
ირლანდიის ტურიზმის სააგენტომ - Tourism Ireland - საქართველო იმ ქვეყნების სიაში შეიყვანა, სადაც 2015 წლის 17 მარტს ირლანდიის ეროვნული დღესასწაულის აღსანიშნავად მონუმენტები და არქიტექტურული ნაგებობები მწვანედ განათდება. 2015 წლის სიაში რომის კოლიზეუმსა და პარიზის მონმარტრის უბანში მდებარე საკრე-კიორის ბაზილიკასთან ერთად, პირველად მოხვდა თბილისი, სადაც 17 მარტს, მწვანე ფერით განათდება თავისუფლების მოედანზე მდებარე საკრებულოს შენობა.
ირლანდიის ტურიზმის სააგენტო ირლანდიელ ტურისტებს რეკომენდაციას უწევს საქართველოს და თბილისს ეწვიონ. აღნიშნულ აქციას მსოფლიოს ბევრი ქალაქი უერთდება და 17 მარტს მწვანედ ნათდება მსოფლიოს არაერთი ღირშესანიშნაობა: თავისუფლების ქანდაკება, პირამიდები, ჩინეთის დიდი კედელი, სიდნეის ოპერა და ა.შ. თბილისი აქციაში მონაწილე ქალაქებს შორის წელს პირველად მოხვდა.
ირლანდიის ეროვნულ დღესასწაულზე მსოფლიო ღირშესანიშნაობების მწვანედ განათება ირლანდიის მთავრობის ინიციატივით ხორციელდება. როგორც ირლანდიის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, ეს ინიციატივა ირლანდიასა და მსოფლიოს მრავალ ქვეყანას შორის მეგობრობის სიმბოლოა.