"ყოველ შვიდ წელიწადში ერთხელ ოჯახის რომელიმე წევრი იღუპება" - სახლი გორში, რომლის ჭიშკარზე მაცხოვარი გამოისახა
როდესაც საცხოვრებლად აქ გადმოვედით, მეზობლები დაჟინებით მთხოვდნენ, რომ წავსულიყავით და სხვაგან დავსახლე-ბულიყავით, მაგრამ ყურადღებას არ ვაქცევდი და ვამბობდი, - ცუდი რა უნდა მომივიდეს-მეთქი?
ცოტა ხნის წინ, გორის რაიონის სოფელ ტირძნისში მოსახლეობამ ერთ-ერთი სახლის ჭიშკარზე იესო ქრისტეს გამოსახულება შეამჩნია. ეს იმდენად შთამბეჭდავი იყო, რომ სასწაულის სანახავად უამრავი ადამიანი იყრიდა თავს. მათ შორს იყვნენ სასულიერო პირებიც. როგორც აღმოჩნდა, ამ სახლს უბედურება მოჰქონდა. ფაქტების შესახებ თავად სახლის პატრონი, ქალბატონი ლალი გვესაუბრება: "ჩვენს სახლს აქვს ისტორია, რომელიც ძალიან მძიმეა. მანამ, სანამ ჩვენ ამ სახლს ვიყიდდით, აქ ვინც კი იცხოვრა, ყველამ უბედურება განიცადა. და რატომ ტრიალებდა ასეთი საშინელება, არავინ ინტერესდებოდა ამით. როდესაც საცხოვრებლად აქ გადმოვედით, მეზობლები დაჟინებით მთხოვდნენ, რომ წავსულიყავით და სხვაგან დავსახლებულიყავით, მაგრამ ყურადღებას არ ვაქცევდი და ვამბობდი, - ცუდი რა უნდა მომივიდეს-მეთქი? მყავდა მეუღლე, შვილები და ბედნიერად ვცხოვრობდი.
- საიდან იწყება ამბავი თქვენი სახლის შესახებ და რას მოგვითხრობს?
- ეს სახლი უშვილო ცოლ-ქმარს აუშენებია, რომლებიც უფალს შვილის ყოლას სთხოვდნენ. ამ მიზნით, წმინდა ბარბარესა და გერის წმინდა გიორგის ტაძრიდან კაკლები ჩამოიტანეს და ეზოში დარგეს. ხალხის გადმოცემით, ეს ადგილი მოგვიანებით სალოცავად გადაიქცა და ჩუმად მოდიოდა ხალხი და სანთლებს ანთებდა. გავიდა წლები და მოხუც ცოლ-ქმარს გოგო შესძენია. შემდეგ ეს გოგო ძალიან ცუდ გზას დასდგომია და იმის გამო, რომ მას მშობლები კარგი საქციელისკენ მოუწოდებდნენ, მათი მოწამვლა გადაწყვიტა. მას ერთი პატარა შვილი ჰყავდა. სკოლიდან დაბრუნებულმა ბავშვმა მოხუცებისთვის განკუთვნილი საწამლავი შემთხვევით საჭმელს შეაყოლა და ის გარდაიცვალა. ამის გამო, ბავშვის დედამაც თავი მოიკლა და დარჩა მოხუცი ცოლ-ქმარი მარტო. მათ ყველაფერი გაყიდეს, თუკი რამ ებადათ და სასმელს მიეძალნენ. მათი გარდაცვალების შემდეგ სახლი უპატრონოდ დარჩა. მერე ნათესავმა ეს სახლი ცხინვალელებს მიჰყიდა. ახალდასახლებულებს ჰყოლიათ ორი ბიჭი და ორივე ახალგაზრდა გარდაცვლილა. მათთან ერთად დაღუპულა მამაც და ყველა მამაკაცი, ვინც კი ოჯახში იყო. ამ ტრაგედიის შემდეგ ისევ გაიყიდა სახლი და იმ ოჯახშიც იგივე განმეორდა - ყველა მამაკაცი დაიღუპა. დარჩა მხოლოდ ორი ქალი, რომლებიც ახლაც მოსკოვში ცხოვრობენ.