10 წლიანი პატიმრობის საფრთხე ოჯახის შექმნის სანაცვლოდ
"გურიის მოამბეს" ინფორმაციით, ლაითურელ ახალგაზრდებს - როინ დუმბაძეს, ჯონი მიქელაძეს, ჯუდუ და იური ქაჯაიებს, 7-10 წლამდე პატიმრობა ემუქრებათ. ორივე მხარე, დაზარალებულიც და ბრალდებულიც, პროკურატურასა და პოლიციას ზეწოლაში ადანაშაულებს. როგორც გამოცემა წერს, ოზურგეთის რაიონული პროკურატურა 4 ლაითურელ ახალგაზრდას, რომელთა საშუალო ასაკი 25 წელიც არ არის, ნასაკირალელი გოგონას თავისუფლების უკანონო აღკვეთას ედავება.
ოზურგეთის რაიონულ სასამართლოში გამართულ სხდომაზე, პროკურორ შოთა ჩხაიძის ინფორმაციით, ახალგაზრდები არ აღიარებენ დანაშაულს, არ თანამშრომლობენ გამოძიებასთან და ცრუ ჩვენებებს იძლევიან. რის გამოც, პროკურორი მოსამართლე ბიძინა სტურუასაგან, გამოძიების პროცესში, აღმკვეთი ღონისძიების სახით, ოთხივე მათგანის წინასწარ პატიმრობის შეფარდებას მოითხოვს. პროკურატურა შიშობს, რომ წინააღმდეგ შემთხვევაში, ეს ახალგაზრდები გავლენას მოახდენენ მოწმეებზე, რაც ხელს შეუშლის გამოძიებას და შეიყვანს მას ჩიხში.
"ამ ოთხმა ახალგაზრდამ, მიმდინარე წლის 27 იანვარს, ოზურგეთის რაიონის დაბა ნასაკირალში უკანონოდ თავისუფლება აღუკვეთეს მოქალაქე მზია ვანაძეს. ჩასვეს ის ჯონი მიქელაძის კუთვნილ ავტომანქანაში, მიუხედავად გოგონას არაერთი თხოვნისა და მოწოდებისა, არ გაათავისუფლეს ის. მოგვიანებით, მიიყვანეს სოფელ ბაილეთში თენგიზ ვანაძის საცხოვრებელ სახლში, სადაც გოგონამ გაუწია მათ წინააღმდეგობა, რისი მტკიცებულებაცაა ნაკაწრი ჯუდუ ქაჯაიას სახეზე და ქურთუკზე. გოგონას მამამ სულიკო ვანაძემ გამოიძახა პოლიცია და პოლიციამ ბაილეთში აღკვეთა ძალადობა და ფაქტზე დააკავა ქაჯაია", - განაცხადა სასამართლო პროცესზე პროკურორმა.
ადვოკატი მანუჩარ გოგრაჭაძე პროკურორის განცხადებებს არაადეკვატურს უწოდებს და ამბობს, რომ არანაირ გატაცებას ადგილი არ ჰქონია. მან მოსამართლეს მტკიცებულებების სახით მოკვლევის ოქმი და პროკურატურის მიერ დაზარალებულად ცნობილი მზია ვანაძის განცხადება გადასცა.