ვინ რა ძალებს ფლობს და ვინ ვისთან არის დაპირისპირებული კოალიციაში, და რამდენად რეალურია, რომ დაკარგოს უმრავლესობა "ქართულმა ოცნებამ" პარლამენტში. კითხვის საფუძველს იძლევა ის მოცემულობა, რომ საპარლამენტო უმრავლესობის შემადგენლობიდან ფრაქცია "ქართული ოცნება – თავისუფალი დემოკრატების" გასვლის შემთხვევაში, მმართველი გუნდი პარლამენტში უმრავლესობის გარეშე დარჩება. "ქართული ოცნება" უმრავლეობის დაშლის თავიდან აცილებას მხოლოდ იმ შემთხვევაში შეძლებს, თუ მასთან გაერთიანებას ე.წ. დამოუკიდებელ დეპუტატები მოისურვებენ.
ამ საკითხებზე Ambebi.ge დამოუკიდებელ ექსპერტთა კლუბის პრეზიდენტს, სოსო ცისკარიშვილს ესაუბრა.
- ღირებულებათა დაპირისპირება ბევრად უფრო დამაფიქრებელია, ვიდრე რომელიმე კოალიციის ამა თუ იმ ფრთის რაოდენობა. რადგან სათქმელი ითქვა, და ეს სათმქელი მძიმე მოსასმენი იყო ჩვენი ახალგაზრდა პრემიერისთვის, მისი ისტერიული ნაბიჯი უკვე გადადგმულია. ახლა უნდა ვივარაუდოთ, რომ კოალიციის გადალაგებაც უნდა მოხდეს იმ წყალგამყოფის სხვადასხვა მხარეს, რასაც ქვია ევროატლანტიკური პერსპექტივა და ევრაზიული პერსპექტივა. სწორედ ეს უნდა იყოს პატიოსან პოლიტიკოსთა გაყრის წინაპირობა...
- რომ დავუბრუნდეთ პარლამენტს და უმრავლესობის საკითხს. რამდენად რეალურია სცენარის იმგვარი განვითარება, რომ მმართველი კოალიციის გავლენა კიდევ უფრო დასუსტდეს ქვეყნის საკანონმდებლო ხელისუფლებაში?
- ბუნებრივი იქნებოდა, რომ ეს უმრავლესობა დაშლილიყო, მაგრამ არ ყოფილიყო დაპირისპირებული ყველა საკითხზე. არსებობს ცნობიერებითი ფასეულობები... გვეგონა, რომ ევროატლანტიკური არჩევანი ეჭვის ქვეშ აღარასდროს დადგებოდა, თუმცა სახეზეა ისეთი ქმდებები, რომელიც ამ თემის აქტუალიზაციას ახდენს. ვნახოთ, რამდენად გახსნის ფრჩხილებს ბატონი ალასანია... დარწმუნებული ვარ, ინფორმაცია, რომელიც მას გააჩნია, საფუძვლიანია და არანაირ ინტრიგას არ აქვს ადგილი.