"ეს გზა თუ გააკეთეს, შესაძლოა რუსები გადმოვიდნენ და ჩვენც დაგვიპყრონ"
საცხენე ყვარლის რაიონში საზღვრისპირა სოფელია. ავარეთ-კახეთის გზა, რომელმაც რუსეთი საქართველოსთან უნდა დააკავშიროს, მშენებლობის დასრულების შემთხვევაში, ამ სოფელზე გაივლის. სოფელში 20-მდე ოჯახი ცხოვრობს. ადგილობრივები ავარეთ-კახეთის გზის მშენებლობის დაწყებით შეშინებულები არიან.
"პუტინს რა აქვს ჩაფიქრებული, რისთვის სჭირდება ეს გზა? როკის გვირაბი რომ არ ყოფილიყო, 2008 წელს ასე უცბად ვერ შემოიყვანდა ტანკებს. ეს რომ გათხარონ, აქ 1 საათში შემოვლენ. ტანკებით ეგრევე შემოვლენ გვირაბიდან. როკის გვირაბზე ახლოსაა ეს", - აცხადებს სოფლის მკვიდრი თენგიზ ქენქაძე.
"თუ ასეთი დაძაბული მდგომარეობა იქნა, როგორც ამჟამად არის, რა თქმა უნდა, ჩვენი სოფელი საშიში ზონა იქნება. შესაძლებელია რუსეთი გადმოვიდეს და ჩვენც დაგვიპყროს, როგორც გორშია, ისეთი მდგომარეობა იყოს", - ამბობს ადგილობრივი ნათია ჩაჩანიძე.
სარუსო, თივი და ჩანთლისყურე - ეს საცხენეს მეზობელ ლეკებით დასახლებული სოფლებია. სამივე სოფელში 2000-ზე მეტი ადამიანი ცხოვრობს და ბევრ მათგანს რუსეთის მოქალაქეობაც აქვს. ლეკები საქართველო-რუსეთის დამაკავშირებელი ახალი გზის მშენებლობას დადებითად აფასებენ.
"როცა გავიგეთ, რომ ეს გზა იხსნება, ძალიან გაგვიხარდა, ყველას გაუხარდა იმიტომ, რომ მოკლეც არის. ჩვენ ხომ მეტი წილი რუსეთის მოქალაქეები ვართ აქ. ესენი გადადიან ვლადიკავკაზიდან, აქედან შორს არის და ძვირი ღირს", - განუცხადა კახეთის საინფორმაციო ცენტრს სოფელ სარუსოს მკვიდრმა ნურიკ მაგამედიროვმა.
"გზა იყოს, აუცილებელია. ნათესავები ვნახოთ, დისშვილები, ძმისშვილები იქ არიან. ჩვენი ხალხი სულ იქ არის, 20 წელია არ მინახავს ისინი", - ამბობს მადინათ რამაზანოვა.