სექტემბრიდან პური შესაძლოა 5-10 თეთრით გაიაფდეს
უხვი მოსავალია ხორბლის ექსპორტიორ ქვეყნებშიც - 750 მილიონი ტონა. საერთაშორისო ბირჟებზე 1 ტონა ხორბლის ღირებულება უკვე 200 დოლარს ჩამოსცდა. არსებული ვითარებიდან გამომდინარე, ანალიტიკოსები ფქვილის და შემდეგ პურის გაიაფებას ელიან. საქართველოში კი, უკვე რამდენიმე თვეა 1 ტომარა ფქვილი მინიმუმ 10 ლარით არის გაიაფებული. შესაბამისად, სექტემბრიდან, როდესაც გაიაფებული ხორბლის იმპორტი დაიწყება, პურის ღირებულების 5-10 თეთრით შემცირება გარდაუვალი უნდა გახდეს.
საქართველოში ალოობა გახურდა. კახეთში ხორბალი უკვე აიღეს, ამჯერად, კომბაინები შიდა ქართლსა და სამცხე-ჯავახეთში მუშაობენ. გვალვების გამო მოსავლიანობის პროგნოზი რამდენიმე ათასი ტონით შემცირდა, თუმცა წელს მოსავალი წინა წლებთან შედარებით მაინც ბევრად დიდია.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს, სოფლის მეურნეობისა და სურსათის დეპარტამენტის უფროსის, კოტე ხუცაიძის განცხადებით, წინა წლებთან შედარებით, ხორბლის ნათესები, დაახლოებით, 40%-ით გაიზარდა და 85 ათასი ჰექტარი შეადგინა. რომ არა გვალვა, ქვეყანას მინიმუმ 170 ათასი ტონა ხორბალი უნდა მიეღო. ამჯერად, საპროგნოზო მაჩვენებელი 120-140 ათასი ტონაა.
კოტე ხუცაიძე ამბობს, რომ გვალვამ ძირითადად კახეთი დააზარალა, სიღნაღის რაიონში 14 ათას ჰექტარზე ნათესებს 20-100%-მდე სხვადასხვა სახის ზიანი მიადგა.
სოფლის მეურნეობის სამინისტროს სიღნაღის მუნიციპალიტეტის საინფორმაციო საკონსულტაციო სამსაუხრის უფროსის, ბონდო ბოღაშვილის ინფორმაციით, სიღნაღის რაიონში ხორბალი 19 790 ჰექტარზე დაითესა, აქედან 16 100 საშემოდგომო ხორბალია, 3690 საშემოდგომო ქერი. 4995 ჰექტარ ხორბლის ყანაში კომბაინი აღარ შევიდა, ვინაიდან ყანა 100%-ით განადგურდა.
"განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობაა ივრის ზეგანზე, ქვემო მაჩხაანში ყარაღაჯი-მილარის ტერიტორიაზე. მიმდინარეობს გაუდაბნოება. გარდა მარცვლეული კულტურებისა, 100 ჰექტარზე ახლადგაშენებული ვენახი გახმა", - ამბობს ბონდო ბოღაშვილი.
რაც შეეხება ხორბლის ექსპორტიორ ქვეყნებს, ამერიკის სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ბოლო კვლევის მიხედვით, მსოფლიოში 8 მილიონი ტონით მეტი ხორბალი უნდა მოვიდეს. მთლიანობაში, პროგნოზი 750 მილიონ ტონაზე კეთდება. სავარაუდო მოსავალი 3 მილიონი ტონით არის გაზრდილი რუსეთში და 1 მილიონი ტონით ყაზახეთში. ეს ის რეგიონებია, საიდანაც საქართველოს ყველაზე დიდი რაოდენობის ხორბალი შემოაქვს.
”განსაკუთრებით მძიმე მდგომარეობაა ივრის ზეგანზე, ქვემო მაჩხაანში ყარაღაჯი-მილარის ტერიტორიაზე. მიმდინარეობს გაუდაბნოება. გარდა მარცვლეული კულტურებისა, 100 ჰექტარზე ახლადგაშენებული ვენახი გახმა”, - ამბობს ბონდო ბოღაშვილი.