იტალიელი ექიმის "ქართული ავანტიურა" დასრულდა? - დავიდე ვანონის საქართველოში საქმიანობა შეუწყვიტეს
ერთი თვის წინ, AMBEBI.GE-მ იტალიაში მცხოვრები ქართველი ემიგრანტის მიერ მოწოდებულ ინფორმაციაზე დაყრდნობით დაიწყო ჟურნალისტური გამოძიება, რომელიც თბილისში იტალიელი ექიმის საქმიანობას ეხებოდა.
იტალიელი პროფესორი დავიდე ვანონი, რომელსაც სამედიცინო საქმიანობა აკრძალული აქვს როგორც იტალიაში, ასევე, მის ფარგლებს გარეთ, თბილისში ერთ-ერთ კერძო კლინიკაში მუშაობდა და პაციენტებს იღებდა.
ფსიქოლოგიის პროფესორმა ვანონიმ გამოიგონა მკურნალობის მეთოდი Stamina-თერაპია, ან უბრალოდ სტამინა, რომელიც ალტერნატიული "სამედიცინო მკურნალობის" მეთოდია და იტალიაში ბოლო წლებში დისკუსიისა და კამათის საგანი გახდა. 2015 წლის მარტში, ტურინის სასამართლოს გადაწყვეტილებით, ვანონის სამედიცინო საქმიანობა აეკრძალა, თუმცა იტალიელმა პროფესორმა ახალი ცხოვრება საქართველოს დედაქალაქში დაიწყო.
წაიკითხეთ: იტალიელი ექიმის "ქართული ავანტიურა" - ვინ არის პროფესორი, რომელსაც სამედიცინო საქმიანობა აკრძალული აქვს და თბილისში პაციენტებს იღებს
AMBEBI.GE-ს მიერ მოპოვებული ინფორმაციით, დავიდე ვანონი თავდაპირველად კლინიკა "ლანცეტში" იმყოფებოდა და ადმინისტრაციას საკუთარი საქმიანობისთვის ფართი სთხოვა, რაზეც უარი მიიღო. შემდეგ კი მარდალეიშვილის სახელობის სამედიცინო ცენტრის ტერიტორიაზე იქირავა ფართი, რომელიც ლისის ტბის მიმდებარედ მდებარეობს.
AMBEBI.GE-ს მიმართვის საფუძველზე, საქმეში ჩაერთო ჯანდაცვის სამინისტროს რეგულირების სააგენტო, რომელმაც საკითხი შეისწავლა და ერთი თვის შემდეგ შედეგიც დადო. რეგულირების სააგენტოს კონტროლის დეპარტამენტის უფროსის მოადგილე ლია მელიქიძე საქმის ახალ დეტალებზე გვესაუბრება:
- შევისწავლეთ აღნიშნული საკითხი. მარდალეიშვილის კლინიკას ახლა "შპს ონკოლოგიის სამეცნიერო კვლევითი ცენტრი" ეწოდება, მას ხელშეკრულება აქვს გაფორმებული "bettek"-თან, რომლის წარმომადგენელია დავიდე ვანონი. მისი მონაწილეობა სამედიცინო საქმიანობაში არ ფიქსირდება. შესწავლის შედეგად აღმოჩნდა, რომ ხდება ღეროვანი უჯრედების ტრანსპლანტაცია, ინფუზია და შეყვანა. შეყვანა ხორციელდება სხვადასხვა მეთოდებით. იმდენად მწირი ინფორმაცია მივიღეთ შესწავლის შედეგად, ამ ეტაპზე ვერ ვიმსჯელებთ ამ მეთოდის რისკისა და სარგებლობის თანაფარდობაზე. ასევე, ამ ეტაპზე ვერ დგინდება, რა მტკიცებულებაზე დაყრდნობით ხდება პაციენტების შერჩევა. კომპანია "bettek"-ს ევალებოდა აღებული ნივთიერების დამუშავება და ქართული დაწესებულებისთვის გადაცემა. მიზანშეწონილად ჩავთვალეთ პროცედურების შეწყვეტა საქართველოში. ოფიციალურად მივმართეთ დაწესებულებას პროცედურების შეწყვეტის შესახებ და ვიცით, რომ ამ ეტაპზე ეს შეწყვეტილია.
წაიკითხეთ: იტალიელი ექიმის თემის გაგრძელება - როგორ მოხვდა დავიდე ვანონი თბილისში და ვინ არიან მისი პაციენტები
- თავად დევიდე ვანონი თუ გამოიკითხა?
- თავად ვანონთან გასაუბრება ვერ შევძელით. რადგან ის საქართველოში არ იმყოფება. შესწავლის პერიოდში პაციენტებიც აღარ იმყოფებოდნენ დაწესებულებაში. ეს არის მძიმე ნევროლოგიური დაავადების მქონე პაციენტები. აქვე მინდა დავამატო, რომ დავწერეთ ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი დაწესებულების და ექიმის მიმართ, რომელიც ონკოლოგიური სამედიცინო კვლევითი ცენტრის წარმომადგენელი არ არის, ის "bettek"-ის წარმომადგენელია და ოქმი ჩაბარდა სასამართლოს.
როგორია ინფექციურ საავადმყოფოში მოთავსებულთა ჯანმრთელობის მდგომარეობა
"გარდაცვალებამდე დედამ გვითხრა, მიხედეთ, სანამ იცოცხლებსო..." - ძაღლებზე შეყვარებული და-ძმა და უჩვეულო მეტისის სევდიანი ამბავი